Szövetségünk eredményei 2024-ben
Évünk jól lehet utolsó hírében rendhagyó módon röviden összegezzük mindazt, amit az elmúlt mozgalmas 12 hónapban közösen sikerült elérnünk,…
További részletek...
KÖRNYEZETVÉDELMI SZOLGÁLTATÓK |
|
1024 Budapest, Keleti Károly u. 11/A. , Telefon/fax: 1-350-7271, 1-350-7274, 20/ 364 0964 E-mail: [email protected] Web: www.kszgysz.hu |
A Nemzeti Együttműködési Alap támogatásával zajlik tagjaink és partnereink pályázata, „A Tiszta Tisza a forrásnál kezdődik” c. projekt, melynek keretében most is folyamatosan környezetvédelmi szemléletformáló előadások kerülnek megvalósításra a Tisza forrásvidékén, a mesés Körösmező környékén lévő iskolákban. A Tiszta Út Alapítvány és a Színes Tartályok által vezetett projekt keretében már korábban írtunk a folyótakarítási akciókról és a Tisza-forrásának felújításáról.
Az évek óta tartó folyótakarítások, szemléletformálás és a szelektív hulladékgyűjtés rendszerének kiterjesztése mellett, szeretnék a forrástól kezdve teljesen megtisztítani a Tiszát, s ennek elengedhetetlen eleme az oktatás és a szemléletformálás, ami most 25 alkalommal kerül megrendezésre a Körösmező környéki tanintézményekben.
A projekt megvalósításáért Francz Béla felel, aki a környéken évek óta menti a hasznosításra alkalmas anyagokat és a friss vizű folyókat.
A Folyómentő teherautó c. dokumentumfilmből már jól ismert Béla évek óta azon dolgozik, hogy a Fekete- és a Fehér-Tisza tisztán kezdje meg útját és a több ezer éve életet, élelmet, kultúrát, pihenést, szerelmet adó folyó visszanyerje méltó tiszteletét. A háború újabb kihívásokat és nehézségeket gördít hősünk elé, amit két utánkövető epizóddal igyekezett megörökíteni a PET Kupa filmes stábja. Ez az „Egy folyómentő Ukrajnában” 1. rész és 2. rész epizódokon keresztül ismerhető meg.
#tisztatisza #petkupa #tisztaut
A Környezetvédelmi Szolgáltatók és Gyártók Szövetségének két, hulladékgazdálkodással foglalkozó munkacsoportja 2024. december 11-én tartotta meg évzáró összevont munkacsoport ülését. Az ülés mintegy 30 fő részvételével (személyes és online) zajlott le.
A napirendi pontoknak megfelelően a Szövetség tájékoztatta a résztvevőket a körforgásos gazdasági modellek bevezetését és elterjesztését célzó, a kis- és középvállalkozások átállását segítő projekt (CIREVALC) kapcsán a projektről és a részvétel lehetőségéről. A program fókuszában a célcsoport hatékony támogatása a körforgásos gazdaságra való áttérésre, valamint az egyes ehhez kapcsolódó eszközök tesztelése áll. Ehhez kapcsolódóan a projektben való részvételre vonatkozó felhívás ITT érhető el (be kellene linkelni a megjelent felhívást).
A munkacsoport ülésen áttekintésre kerültek az elmúlt időszak hulladékgazdálkodással összefüggő jogszabályváltozásai, valamint a jelenleg még várható módosítások. Ennek keretében részleteiben is bemutatásra kerül többek között a hulladékról szóló 2012. évi CLXXXV törvény, a kapcsolódó Korm. rendeletek és miniszteri rendelek, az építési-bontási hulladékokat érintő jogszabályváltozások, a textiltermék hulladékával kapcsolatos hulladékgazdálkodási tevékenységek részletes szabályairól szóló 275/2023. (VI. 29.) Korm. rendelet, a hulladékgazdálkodási közszolgáltatási résztevékenység és a résztevékenység körébe tartozó, hulladékkal kapcsolatos hulladékgazdálkodási tevékenységek végzésének, valamint a közszolgáltatási résztevékenység igénybevételének részletes szabályairól szóló 69/2024. (VI. 29.) Korm. rendelet és a kapcsolódó díjrendeletek hatályba lépett, kihirdetett és várható módosításai.
Az átfogó és részletes előadás teljeskörű áttekintést adott a 2025. január 1-től hatályba lépő új szabályozási elemek tekintetében is.
A felmerült szakmai és jogértelmezési kérdéseket a munkacsoport megvitatta.
A résztvevők megállapodtak abban, hogy az építési-bontási hulladékok illetve egyéb hulladékok építménybe, illetve építési teremékekbe történő beépíthetőségének elősegítse érdekében külön egyeztetést tart az érdeklődőkkel. Az építési termék építménybe történő betervezésének és beépítésének szabályairól szóló 275/2013. (VII. 16.) Korm. rendelet jó alap lehet a tervezett szabályozás kialakításához.
Ennek kapcsán előzetesen a javaslatokat szeretné felméri a munkacsoport, részben, hogy mely hulladékáramok (hulladéktípusok) esetében javasolt a konkrét szabályozás elkészítése, részben az ehhez szükséges műszaki specifikáció tartalmára vonatkozóan. A munkacsoport ülésen elhangzottnak megfelelően januárban megbeszélésre kerül sor ezzel összefüggésben. Kérjük, hogy legkésőbb 2025. január 6-i küldjék meg az elérhetőségeiket (név, cég, telefonszám, e-mail) a [email protected] címre azon tagjaink, akik ebben a munkában részt szeretnének venni.
Az ülés végén tájékoztatás hangzott el a 2025. február 4-én tartandó „Fókuszban az adatszolgáltatás – hulladékgazdálkodási adatszolgáltatási konferencia” tematikájáról, valamint a 2025. március 1-én tartandó 2025. évi Országos Környezetvédelmi Találkozó és Díjátadó Gála kapcsán.
Továbbra is várjuk a jelentkezést a munkacsoportjainkba, illetve kérjük, hogy adatváltozás esetén azokat a Szövetség felé is jelezzék a tagok.
Környezet-/ természetvédelmi szakmai gyakorlat Németországban!
Csatlakozz 180 magyar és több mint 2900 külföldi ösztöndíjasunkhoz: kutass a legnevesebb intézetekben, szerezz tapasztalatot közvetlenül ott, ahol a Földért dolgoznak!
A Deutsche Bundesstiftung Umwelt német állami környezetvédelmi alapítvány ezúton hív
ösztöndíjas szakmai gyakorlatra Németországba
- a környezetkutatás, környezet- ill. természetvédelem, műemlékvédelem témájában
- bármely tudományterületről
- végzős hallgatókat, doktoranduszokat, fiatal mesterdiplomás szakembereket a diplomától (vagy másoddiplomától) számított 5 éven belül
- 6-12 hónapra,
- kutatóintézetekhez, egyetemekre, az államigazgatásba, társadalmi szervezetekhez, vállalatokhoz.
Az ösztöndíj magában foglal többek között:
- a részvételhez szükséges szervezési és szakmai támogatást, fogadó partner felkutatását,
- 3 hetes németországi intenzív német nyelvtanfolyamot,
- egészség-, baleset- és felelősségbiztosítást,
- a németországi életvitel, utazás és szakmai konferenciák költségeire havi 1350 eurót,
- részvételt a volt ösztöndíjasok szervezetében, további pályázati és kapcsolatépítési lehetőségeket.
Pályázásra évente két alkalommal nyílik lehetőség, Magyarországról:
tavasszal: határidő: 2025. március 5., nyelvtanfolyam augusztus közepétől, gyakorlat kezdete: szeptember
ősszel: határidő: 2025. szeptember 5., nyelvtanfolyam 2026. február közepétől, gyakorlat kezdete: 2026. március
A pályázatot német vagy angol nyelven, online kell benyújtani.
Részletes információk a mellékelt fájlokban illetve a DBU honlapján:
- németül: https://www.dbu.de/foerderung/moe-fellowship/ungarn/
- angolul: https://www.dbu.de/en/promotion/moe-fellowship/hungary/
Jelentkezés ugyanezen a linkeken.
Az alapítvány 2025. január 20-án, hétfőn 17 órától online tájékoztatót is tart, ahol esetlegesen fennmaradt kérdések is feltehetőek (angolul ill. németül). Link: https://us06web.zoom.us/j/85311877963?pwd=LRGeGWQtvdBg3vNPtfO0iyPXP9VTrN.1
Ösztöndíjasaink voltak korábban
- a lipcsei Helmholtz-környezetvédelmi kutatóintézetnél
- a berlini Műszaki Egyetemen
- a Német Környezetvédelmi Hivatalnál
- a Bajor Erdő Nemzeti Parkban
és még számos más helyen. Kutatási témáikat és fogadóhelyeiket lásd itt: https://www.dbu.de/moe-fellowship/?land=ungarn
A DBU másik, németországi teljes doktori tanulmányokra vonatkozó ösztöndíjáról információ: https://www.dbu.de/stipendien_promotion
A DBU magyar-német környezet- és természetvédelmi projektfinanszírozása:
https://www.dbu.de/foerderung/projektfoerderung/internationale-projekte/
Bővebb információ: [email protected]
A talaj világnapján idén a komposztálás jelentőségére hívja fel a figyelmet az Ökológiai Mezőgazdasági Kutatóintézet (ÖMKi). Az ökogazdálkodók és házikertészek egyik legsokoldalúbban hasznosítható anyaga a komposzt, amely a talajt, annak élővilágát és a termesztett növényeket egyszerre élteti. Az ÖMKi nemrég frissített, országos komposzt térképén a hobbikertészek és a nagyobb mennyiséget igénylő növénytermesztők is megtalálják a hozzájuk közel eső, zöldkomposztot előállító üzemeket. A talaj világnapjára megjelent videójukban pedig többféle komposztálási megoldásról is szó esik.
Milyen a jó komposzt?
A komposzt megfelelő nedvességű, hőmérsékletű és oxigéntartalmú (aerob) környezetben, szerves anyagok biológiai lebomlásának végeredményeként jön létre. A komposztálódás folyamata során létrejött anyag földszerű, humuszanyagokban és hasznos mikroorganizmusokban gazdag, melyet jellemzően talajjavítóként, tápanyag utánpótlás céljából és termesztőközegként használunk.
A komposzt előállításához számos alapanyag és módszer alkalmazható. Beszélhetünk például növényi eredetű alapanyagokból létrehozott zöldkomposztról, komposztált állati trágyáról, gombatermesztésből megmaradó gombakomposztról, giliszták segítségével előállított vermikomposztról (más néven gilisztahumuszról) vagy a folyékony települési szennyvíz üledékéből - szigorúan szabályozott módon - előállított szennyvíziszap-komposztról, ez utóbbit ökológiai gazdálkodásban nem lehet felhasználni. Elterjedt a komposzttea használata is, amit az előállított komposztból kiindulva, a benne lévő egyes mikróbák felszaporításával készítünk vizes közegben. Segítségével így nagyobb területre tudjuk a talaj számára hasznos mikrobiológiai szervezeteket (pl. gombákat, baktériumokat) kijuttatni.
Ezerarcú csodafegyver a biokertészek kezében
Kevés olyan sokoldalúan felhasználható alapanyag van a növénytermesztők kezében, mint a komposzt. Használatát mind a talajunk, mind a növényeink meghálálják! Kijuttatása növeli a talaj szervesanyag-tartalmát és pezsdíti a benne lévő esszenciális talajéletet. Komposzttal javítható a talaj szerkezete és vízmegtartó képessége, a növények számára pedig tápanyag-utánpótlást nyújthat, de akár a növényvédelemben is szerepet játszhat. A kertészek ágyások kialakítására, talajuk frissítésére, mulcsolásra is használhatják, de az érett, rostált komposzt tőzegmentes palántanevelő közegnek is alkalmas.
„Az ideális ültetőkeverék jó vízmegtartó képességgel rendelkezik, kémhatása kiegyenlített, porózus, biológiailag aktív, azaz a »jó« mikroorganizmusok túlsúlya jellemzi, kiegyensúlyozott tápanyag-ellátottságú, valamint mentes a különböző károsító szervezetektől és idegen anyagoktól. A kísérleteinkben vizsgált zöldkomposztok, különösen a lombkomposzt úgy tűnik, megfelel ezeknek az elvárásoknak. Mindemellett lokális, könnyen beszerezhető és olcsó alapanyag, amelynek előállítása nem káros a környezetre.” - emelte ki Gyöngyösi Emese, az ÖMKi projektvezető kutatója.
Kicsiben és nagyban is megéri belevágni
Az ÖMKi talaj világnapjára megjelent videójában Víg Vitália talajökológus mutatja be a kertjében alkalmazott komposztálási rendszereket. Kiskerttulajdonosokat és gazdákat egyaránt arra ösztönöz, hogy bátran vágjanak bele a komposztálásba és a komposzthasználatba.
„Amit komposztálunk, az egyfajta erőforrás. Így is kéne tekintenünk rá! Amit nem tudunk elfogyasztani a konyhában, a lehullott avar, vagy bármiféle szerves maradék, az egy nyersanyag ahhoz, hogy valami csodálatos dolgot hozzunk létre.” - fogalmaz a szakember.
A komposztálást kisléptékben is érdemes elkezdeni, akár egyedül, akár másokkal. A közösségi komposztálás nemcsak a konyhai zöldhulladék hasznosítását adja, hanem olyan edukációs projekt lehet, amibe kicsiket-nagyokat egyaránt be lehet vonni.
Nagyüzemi komposzt a nagyobb igényekhez
Egyes termelési rendszerek, mint például a Jean-Martin Fortier nevéhez fűződő, világszerte népszerű biointenzív kertészkedés, egy komposzt-hangsúlyos módszer, melynek talajművelési módszertana nagy komposzt mennyiséget igényel, különösen az ágyások kialakításakor. Az árutermelő kertészek ilyen jellegű igényeit a nagy terület és az intenzív módszerek miatt már csak a professzionális komposztáló üzemek tudják kielégíteni.
Az üzemi komposztálás során semmilyen természetidegen folyamat, beavatkozás nem történik, egyszerűen a nagyságrend, a folyamat szervezettsége és a gépesítés miatt nevezik ipari komposztálásnak. A települési komposzttelepeken lakossági, valamint kertészetek által leadott zöldhulladékot használnak fel, melyeket prizmákba hordva, aprítás, rendszeres nedvesítés és forgatás mellett komposztálnak. A komposzt megfelelő gondozása (víz és oxigén biztosítása) a lebontási folyamatokat jelentősen felgyorsítja, így akár 6-8 hónapon belül felhasználásra kész komposzt állítható elő.
Az ÖMKi komposzt térképén azok a komposzttelepek találhatóak meg, ahol kizárólag lakossági és közterületi gyűjtésből, esetleg más növényi termékek (pl. törköly) feldolgozásából származó anyagokból készülő komposztot állítanak elő. A gyűjteményben csak olyan telepek kapnak helyet, amelyek a NÉBIH nyilvántartásában szerepelnek és a termékük rendelkezik forgalombahozatali engedéllyel.
„A térképen jól látszik, hogy egyes országrészekben még kevés a zöldkomposztot előállító és értékesítő üzem, holott azt érzékeljük, egyre nagyobb az igény a jó minőségű, nagy mennyiségű komposztra.” - hívta fel a figyelmet Allacherné Szépkuthy Katalin, az ÖMKi szaktanácsadási csoportjának vezetője. „Az elérhető mennyiség növelése mellett a minőségre is érdemes koncentrálnia a már működő telepeknek. A műanyag-szennyeződés például kritikus lehet a végtermékben. Látunk szerencsére jó példákat, mint amilyen a közterületi zöldhulladék gyűjtése, ahol szilárd falú konténerekbe gyűjtik a lombot, nyesedékeket, ágakat. A műanyag zsák kihagyása a gyűjtési rendszerből egy fontos fejlődési lehetőség az előállító üzemeknek, hogy a kertészek és gazdálkodók a lehető legjobb minőségű komposzthoz juthassanak hozzá.” - tette hozzá a szakember.
A kertben termelődő zöldhulladék műanyag zsákos elszállíttatása helyett arra bíztat mindenkit a kutatóintézet, hogy vágjon bele a komposztálásba, és hasznosítsa a komposztot a talaj éltetésére - nem csak a talaj világnapján! Akinek nem áll még a megfelelő mennyiség rendelkezésre, annak gyors segítségül szolgálhatnak az ÖMKi komposzt térképének friss adatai.
A Környezetvédelmi Szolgáltatók és Gyártók Szövetségének díja.
A Környezetvédelmi Szolgáltatók és Gyártók Szövetsége felismerve azt a tényt, hogy tagjaik és a hasonló tevékenységet végzők munkájukkal jelentős mértékben járulnak, illetve járulhatnak hozzá Magyarország környezeti állapotának javításához, e munka elismeréséül megalapította az évente egy alkalommal meghirdetésre kerülő
„A KÖRNYEZET VÉDELMÉÉRT”
A Környezetvédelmi Szolgáltatók és Gyártók Szövetségének díját.
A Környezetvédelmi Szolgáltatók és Gyártók Szövetsége, felismerve azt a tényt, hogy tagjaik és a hasonló tevékenységet végzők munkájukkal jelentős mértékben járulnak, illetve járulhatnak hozzá Magyarország környezeti állapotának javításához, e munka elismeréséül megalapította az évente meghirdetésre kerülő díjat,
„A KÖRNYEZET VÉDELMÉÉRT”
A Környezetvédelmi Szolgáltatók és Gyártók Szövetségének díját.
A „Környezet Védelméért” Díj rámutat a környezetvédelmi szakemberek tevékenységének legkiemelkedőbb eredményeire, amelyeket a társadalom érdekében, a környezet terhelésének csökkentésére, a környezetszennyezések megszüntetésére végeztek el.
Évünk jól lehet utolsó hírében rendhagyó módon röviden összegezzük mindazt, amit az elmúlt mozgalmas 12 hónapban közösen sikerült elérnünk, és egyben ezúton köszönjük meg Önöknek, és kollégáiknak az egész éves közös munkát és támogatást. 2025-re hasonlóan is változatos szakmai programtervvel készülünk: terveink között szerepel aktuális szakmai konferenciáink mellett új rendezvényformátumok kialakítása a szűkebb körű, tematikus szakmai és üzleti kapcsolatépítésre és eszmecserére, és honlapunk régóta tervezett megújítását is beütemeztük, hogy kiemeltebb teret és felületet adjunk tagjaink projektjeinek és eredményeinek is, illetve aktív, rendszeres tagi kapcsolattartásban új kolléga segíti majd munkánkat.
Ez történt 2024-ben köreinkben
Továbbra is azon dolgozunk, hogy új lehetőségeket teremtsünk a környezetvédelem terén és együtt közösen tudjuk képviselni az iparág érdekeit, segítve tagjaink működését és fejlődését akár jogszabályértelmezéssel, pályázati lehetőségekkel, vagy akár nemzetközi piacra lépésének támogatásával.
Köszönjük még egyszer a bizalmat és a közös munkát!
#VELÜNKZÖLDEBB
Békés, boldog ünnepeket és sikerekben gazdag új évet kívánunk!
A Szövetség Csapata
Itt az új csomagolási szabályozás tervezet: Hogyan alakítja át a PPWR az FMCG szektort?
1. oldal / 45
Évünk jól lehet utolsó hírében rendhagyó módon röviden összegezzük mindazt, amit az elmúlt mozgalmas 12 hónapban közösen sikerült elérnünk,…
További részletek...Szövetségünk 24. alkalommal szervezi meg az Országos Környezetvédelmi Találkozó és a Környezet Védelméért Díjátadó Gálát, a zöldipar…
További részletek...A Környezetvédelmi Szolgáltatók és Gyártók Szövetsége hulladékgazdálkodási adatszolgáltatási konferenciát szervez, amely lehetőséget kínál…
További részletek...Pályázati felhívás a Környezet Védelméért 2024 díjra
a magyar környezetipar legrégebbi elismerése 2001 óta
A legnagyobb hazai…
További részletek...1024 Budapest, Keleti Károly u. 11/A.
Tel.: 350-7271, 350-7274, 336-0680
e-mail: kszgysz(kukac)kszgysz.hu
adószám: 18013021-2-41