
- Kategória: Szövetségi hírek
Tagvállalatunk, a Klarwin Kft. ügyvezetője, Horváth Erika volt a vendége a Trend FM rádióriport sorozatának.
A beszélgetés során bemutatta azt a német technológiát, amelyet itthon és Közép-Európa országaiban tíz éve képviselnek. Ezzel a konténerméretű mobil tisztítóberendezéssel a hulladéklerakókban keletkező csurgalékvizet – speciális membránokkal történő megfelelő tisztítás után – alkalmassá teszik újrafelhasználásra, akár üzemi, akár mezőgazdasági célra. Horváth Erika elmondta, hogy a hulladékok összetételének változása sem okoz gondot, a speciális membrántechnológia ezt is képes kiküszöbölni.
Egy hónap alatt 4000 köbméter csurgalékvizet lehet ezzel az eljárással visszaforgatni.
Mivel a hulladéklerakók általában 3o-40 %-ban tartalmaznak vizet (pl. esővíz), - amely a megfelelően kialakított csurgalékvíz-tárolóba kerül - a Klarwin Kft. berendezésével megtisztítva visszanyerhető. Ez azért is fontos, mert a lerakó szárazanyagát nyáron hűteni kell, megakadályozva az öngyulladást, ha pedig a sok víz időben nem kerül eltávolításra, akkor a lerakó oldalát is szétfeszítheti, de az sem szerencsés, ha a csurgalékvíz-tároló már nem lenne képes több vizet befogadni – és akkor jön ez a megoldás.
Az alkalmazott digitális technológia arra is képes, hogy a lerakóba süllyesztett szenzorai kimérjék - akár 70 méter mélyen – mennyi víz, illetve mekkora hő keletkezik odabent. Mivel a berendezés szinte teljesen automatizált, a digitális rendszer távolról is működtethető, a folyamatok ellenőrizhetőek - egyidejűleg akár több helyszínen is - és jelzi a beavatkozás szükségességét.

- Kategória: Szövetségi hírek
A környezetvédelem szakterület tekintetében 2025. április 1-től, április 11-től illetve május 1-től változnak a bírságok és bírságtételek, és hatályba lép a kiemelt környezetvédelmi szabályszegést elkövetők nyilvántartására vonatkozó szabályozás is.
A hulladékgazdálkodás területén a korábbi, csaknem 25 éves, a hulladékgazdálkodási bírság mértékéről, valamint kiszabásának és megállapításának módjáról szóló 271/2001. (XII. 21.) Korm. rendelet módosításával 2025. április 1-től a szakterületet érintő változások – többek között a koncessziós rendszer bevezetése, az EPR, a DRS – átvezetésre kerültek. A bírság kiszámításának módja is változott.
2025. április 11-től változik a felszíni vizek minősége védelmének szabályairól szóló 220/2004. (VII. 21.) Korm. rendelet kiszabható csatornabírság mértékére vonatkozó rendelkezése, aminek célja a szennyvizek közcsatornába vezethető kibocsátási határértékeinek betartására és ezzel a
környezethasználat során keletkező szennyvizek természetes befogadót nem terhelő tisztítására való ösztönzés.
2025. május 1-től változnak a környezetvédelmi ágazatot érintő egyéb, bírságolásra vonatkozó szabályok is.
A környezeti hatásvizsgálati és az egységes környezethasználati engedélyezési eljárásról szóló 314/2005. (XII. 25.) Korm. rendelet bírságot szabályozó rendelkezései esetében új mérlegelési szempontok kerülnek a jogszabályba a mulasztás körülményeire és a kötelezettségszegés lehetséges egészségkárosító hatásaira vonatkozóan, és jelentősen növekednek a bírságtételek is.
A környezeti zaj és rezgés elleni védelem egyes szabályairól szóló 284/2007. (X. 29.) Korm. rendelet szerinti zaj-és rezgésbírság esetében szintén növekednek a bírságtételek, valamint módosul a szabályozás azzal, hogy üzemi zajforrás esetén a meghatározott zajbírság havonta ismételten kiszabható. A zaj-, illetve rezgésvédelmi bírság kiszabására vonatkozó számítási szabályok változnak, a Korm. rendelet vonatkozó melléklete helyett új melléklet lép hatályba.
A levegő védelméről szóló 306/2010. (XII. 23.) Korm. rendelet módosítása lehetőséget teremt arra, hogy a területi környezetvédelmi hatóság vagy a járási környezetvédelmi hatóság önállóan is kiszabjon levegőtisztaság-védelmi bírságot, valamint azzal, hogy a levegőtisztaság-védelmi engedélyben foglaltaktól eltérően folytatott tevékenység esetén a környezetvédelmi hatóság a környezethasználót az engedélyben rögzített feltételek betartása érdekében legfeljebb hat hónapos határidővel kibocsátáscsökkentési intézkedési terv készítésére, majd annak elfogadása esetén annak végrehajtására kötelezheti. Új mérlegelési szempont is előírásra kerül a hatóság számára, valamint a levegővédelmi követelmények megsértéséhez kapcsolódó levegőtisztaság-védelmi bírságok mértéke is változik, így lecserélésre került a Korm. rendelet melléklete is.

- Kategória: Szövetségi hírek
A 2025. április 2-n megtartott gyűlésen, a meghirdetett program szerint, Molnár Csaba Gábor ESG igazgató adott elő az SZTFH-tól. Ismertette az ESG tudatosság állását a magyar cégek körében egy friss felmérés alapján.
Az előadás után kialakult beszélgetésben a következő témák fordultak még elő:
- ESG segédanyagok elérhetősége az SZTFH honlapon. A CS3D várható szerepe, LKSG jövője.
- A KKV-ket támogató edukációs anyagok helyzete.
- Kettős lényegesség- lényegesség. Akkreditált szereplők.
- Az ESG tv. tervezett módosításához beadott vélemények összegzése, a KSZGYSZ Netzero-ESG Munkacsopoprt véleménye.
- A további, még kidolgozás alatt lévő rendeletek helyzete – bírságrendelet, KKV felkészítés szabályozása.
- Az ESG menedzsment platform szolgáltatásai és kompatibilitása. Akkreditáció helyzete.

- Kategória: Szövetségi hírek
Az Óbudai Egyetem Rejtő Sándor Könnyűipari és Környezetmérnöki Kara és a Környezetvédelmi Szolgáltatók és Gyártók Szövetsége (KSZGYSZ) vezetősége fontos egyeztető tárgyalást folytatott az együttműködés bővítéséről és a fenntarthatóság társadalmi szerepvállalása terén történő közös fellépésről.
A találkozón a felek áttekintették a korábbi közös projekteket, és megvitatták a jövőbeli együttműködés lehetőségeit. A korábbi eredmények egyik jó példájával találkozhattunk nemrég, amikor az Országos Környezetvédelmi Találkozó és Díjátadó Gálán a KSZGYSZ díjazta Tóth Csongor Mártont, az Óbudai Egyetem Rejtő Karának hallgatóját, a fémek újrahasznosítását célzó innovatív technológiájáért. A hallgató a lézeres spektroszkópiai módszerrel történő alumíniumhulladék-válogatásra dolgozott ki eljárást, ami csökkenti a gyártás környezeti hatását és hozzájárul a fenntartható alapanyagfelhasználáshoz.
A felek a találkozó során különös hangsúlyt fektettek a fenntarthatóság területén megvalósuló közös kutatásokra, oktatási programokra és társadalmi szemléletformálási kezdeményezésekre.
„Az Óbudai Egyetem Rejtő Sándor Könnyűipari és Környezetmérnöki Kara a környezetvédelem és a fenntarthatóság területén folytat kutatásokat és oktatást. Karunk számára kiemelten fontos a fenntarthatóság kérdése, és elkötelezettek vagyunk a környezettudatos szemlélet terjesztése iránt” – hangsúlyozta Dr. habil Koltai László a Rejtő Kar dékánja. „A KSZGYSZ-szel való együttműködésünk révén hatékonyabban tudjuk elérni céljainkat, és közösen tehetünk a fenntartható jövőért.”-tette hozzá.
Dr. Sugár Viktória fenntarthatóságért és kiemelt fejlesztésekért felelős rektorhelyettes a találkozó kapcsán úgy fogalmazott: „Az egyetem vezetése teljes mértékben támogatja ezt a kezdeményezést, és bízunk benne, hogy a közös projektek révén hallgatóink értékes gyakorlati tapasztalatokat szerezhetnek, kutatóink pedig új, innovatív megoldásokat dolgozhatnak ki a környezetvédelem területén. Hiszünk abban, hogy az egyetemeknek aktív szerepet kell vállalniuk a társadalmi kihívások kezelésében.”
A KSZGYSZ vezetősége is üdvözölte az együttműködés bővítését. „Szövetségünk számára kulcsfontosságú, hogy a tudományos szféra és a gazdasági szereplők összefogásával közösen dolgozzunk a környezetvédelem és a fenntarthatóság érdekében” – mondta Dr. Ágoston Csaba a KSZGYSZ elnöke.
Hankó Gergely a KSZGYSZ ügyvezető igazgatója kiemelte: „A Környezetvédelmi Szolgáltatók és Gyártók Szövetsége a környezetvédelmi iparág szereplőit tömörítő szervezet, amelynek célja a fenntartható fejlődés elősegítése Az Óbudai Egyetem Rejtő Sándor Karával való hagyományos partnerségünk révén új innovatív megoldások születhetnek, amelyek hozzájárulnak a fenntartható fejlődéshez és a hazai környezeti ipar bővüléséhez.”
A felek megállapodtak abban, hogy a jövőben rendszeresen egyeztetnek, és közös projekteket indítanak a fenntarthatóság területén. A tervezett együttműködés keretében a hallgatók gyakorlati tapasztalatot szerezhetnek a környezetvédelem területén, a kutatók pedig közös projektekben vehetnek részt a KSZGYSZ tagvállalataival. A következő közös projekt az április 4-re tervezett egyetemi Fenntarthatósági Nap közös szervezése lesz.
Óbudai Egyetem fenntarthatósági portálja:
Óbudai Egyetem – zöld egyetem:
az ÓE Rejtő Sándor Kar fenntarthatósági oldala:

- Kategória: Szövetségi hírek
A Nemzetközi Nőnap előtt „Nők a környezetvédelemben” címmel szervezett rendezvényt a Környezetvédelmi Szolgáltatók és Gyártók Szövetsége.
A rendezvény felkért előadói, valamint a tagvállalatok érdeklődő vezetői, munkatársai kötetlen formában osztották meg személyes élményeiket és az ágazatban betöltött szerepükkel kapcsolatos szakmai tapasztalataikat.
Az esemény házigazdája dr. Jeney Judit, az AUSTIN AI Europe Kft. vezetője, a KSZGYSZ elnökségének tagja volt, előadóink – akiknek ezúton is köszönjük, hogy elfogadták felkérésünket – dr. Bándi Gyula, a jövő nemzedékek szószólója, Hollmann Lili, a Zábrák Kft. ügyvezetője, Mészáros Fanni, az APPLiA Egyesülés ügyvezetője, Herner Kati, a KÖVET Egyesület ügyvezetője és Sztruhár Imre a GrenTax Kft. ügyvezetője volt.
A program keretében – melynek moderátora Doró Viktória volt - megismerhettünk számtalan színes történetet és tartalmas életutat, valamint az ágazatban való helytállás és fejlődés lehetőségeit, perspektíváit és új, személyes és szakmai kapcsolatok is köttettek. A program végén a „zöld terasz”-on készült közös fotózkodás után, mindannyiunk egészségére koccintva abban maradtunk, hogy jövőre, veletek ugyanitt!
Köszönjük a részvételt mindenkinek!

- Kategória: Szövetségi hírek
A PET Kupa Egyesület, amely 2013 óta küzd a Tisza hulladék-szennyezettségének felszámolásáért, újabb mérföldkőhöz érkezett: bemutatták a Folyómentő Iskola Hálózat (FMIP) projekt keretében, a hazai és a nemzetközi partnerek együttműködésével készült tankönyvsorozatot. A 2025. február 27-én, az ELTE-TÓK Dísztermében tartott sajtónyilvános eseményen pedagógusok, környezeti nevelők és szakemberek gyűltek össze, hogy megismerjék a programot és saját iskoláikkal csatlakozzanak a Folyómentő Iskola Hálózathoz.
Az Európai Unió Erasmus+ programja által támogatott, 2023-ban indult Folyómentő Iskola Program (FMIP) célja, hogy elterjessze a folyóműveltséget és elősegítse a környezettudatos oktatást. A háromkötetes tankönyvsorozat és a kapcsolódó mesekönyv (PET Kalóz Hajónapló) segítségével az iskolák önállóan is beépíthetik a folyóvédelem témáját tanmenetükbe, interaktív és gyakorlati elemekkel gazdagítva az oktatást.
A könyvbemutató programja
A rendezvény nyitányaként a résztvevők egy online folyó- és műanyagműveltségi tesztet tölthettek ki, amely ráhangolta őket a témára. Ezt követően Dr. Molnár Attila Dávid, a PET Kupa társalapítója ismertette a folyó- és műanyagszennyezés globális kihívásait, valamint a PET Kupa eddigi eredményeit és a Folyómentő Iskola Hálózat jelentőségét.
Szöllősi-Sebestyén Zita, a projektpartner Környezetvédelmi Szolgáltatók és Gyártók Szövetségének (KSZGYSZ) környezetvédelmi oktatási koordinátora bemutatta, hogyan illeszthetők be az új tankönyvek a tantervbe, hogyan szolgálják az iskolai pedagógiai programok megvalósítását, valamint a környezeti nevelésben való jártasságot. A diákok számára is élményszerű kincskereső tevékenységet interaktív feladatokkal mutatta be.
Bódiszné Hajnal Alíz, a Sárospataki Református Kollégium folyómentő pedagógusa gyakorlati példákon keresztül mutatta be, hogyan lehet kialakítani és hogy hogyan működik egy Folyómentő Iskola a mindennapokban, míg Vészity Kata, a PET Kupa szemléletformálási és oktatási csoportjának vezetője a citizen science (közösségi tudomány) oktatásban betöltött szerepéről tartott előadást és bemutatta a Be a Microscientist! névre hallgató programot.
A PET Kupa célja, hogy az FMIP-ben már részt vevő 10 iskola mellett további intézmények is bekapcsolódjanak a Folyómentő Iskola Hálózatba. A tankönyvek és a PET Kalóz Hajónapló digitálisan ingyenesen letölthetők a projekt honlapjáról, így minden iskola önállóan is belevághat a folyamatba: az első kötet befejezését petmatróz avatás, a másodikét petkalóz avatás zárja.
A rendezvény végén az előadók a standoknál várták az érdeklődők kérdéseit, a Selfie Me fotózás pedig lehetőséget adott a résztvevőknek arra, hogy kipróbálják a petkalóz életérzést – és meg is örökítsék a különleges pillanatot.
További információ és letöltés:
www.tisztatisza.eu
Korábbi sajtóközlemény a Folyómentő Kézikönyv megjelenéséről: https://petkupa.hu/hu_HU/?cikkId=uj-tankonyvsorozat-jelent-meg-a-folyomuveltseg-elterjesztese-erdekeben
Videó az FMIP programról: https://vimeo.com/1060525047?share=copy
Sajtókapcsolat: Doró Viki, 06 30 343 5394, [email protected]