
- Category: Szövetségi hírek
Tagvállalatunk, az AustinAI Europe Kft. ügyvezetője, dr. Jeney Judit, a KSZGYSZ elnökségi tagja volt a vendége a Trend FM Monitor Délután rádióriport sorozatának.
Az AustinAI Europe Kft. hivatása, hogy az alumíniumipari résztvevők számára egy olyan speciális, lézeralapú spektroszkópiára épülő (LIBS), ipari fémhulladékválogató rendszert biztosítson, ami hulladékhasznosítóknak, öntödéknek, alumíniumipari kohóknak abban nyújt segítséget, hogy teljesítsék karbonkibocsátás-csökkentési törekvéseiket a nyersanyagok körforgásban tartásával, megfelelő minőségű másodnyersanyag visszanyerésével.
![]() |
![]() |
Az alumínium nagy előnye, hogy újrahasznosítása 95% energiamegtakarítást jelent az új anyag gyártásához képest, valamint az, hogy végtelen ciklusban újra tudjuk használni. Jeney Judit kiemelte, hogy a tiszta almínium mellett akár 500 féle alumínium ötvözet létezik kémiai összetétel szerint; másra van szükség például a repülőgépgyártáshoz és más kell a sörösdobozhoz. A megrendelők a felhasználás szempontjából meghatározzák a kívánt ötvözetet, amely igényekhez rugalmasan alkalmazkodva, kémiai összetétel alapján, lézerspektroszkópiával tudja a cég a gépekkel a speciális válogatást elvégezni. Ezt a technológiát a laborokban is alkalmazzák, a cég ezt az analitikai módszert ülteti át az ipari megoldásba.
Az AustinAI technológiájával a gépek 98 %-os hatásfokkal, vagyis közel 100% tisztasággal tudják kinyerni a kívánt alumíniumötvözetet, mindezt nagy mennyiségre vonatkoztatva 4-6 t/óra válogató kapacitással. A technológia úttörőnek számít a világpiacon is, a magyar vezetésű AustinAI Europe egy amerikai cég, az AustinAI és egy norvég cég, a HYDRO közös szabadalmának lincenszjoga alapján dolgozik a hazai és a nemzetközi alumínium újrahasznosítási piacon.
Hol lehet szükség erre a technológiára?
Elsősorban hulladékfeldolgozó cégeknél, akik beszállítói akár a kohóknak. Ha változik a bemenő anyagáram összetétele vagy a piaci igény, akkor a válogató technológia rugalmasan tud alkalmazkodni a speciális frakciókhoz. A LIBS technológia legfontosabb ismérvei a versenyelőnyt tekintve az alacsony energiaigény és a gyorsaság. Fontos előnye az alumíniumnak a könnyűsége, emiatt lett egyre dominánsabb felhasznált anyag pl. az autóiparban a vassal és az acéllal szemben.
További jelentős felhasználási területek az autóipar mellett az építőipar (ablakprofilok) és a csomagolóipar, hiszen az alumínium csomagolás kezd egyre inkább előtérbe kerülni (a többutas is, pl. alu kulacs) a PET-el szemben a végtelen újrahasznosítási tulajdonsága miatt. A gépek kapcsán érzékelhető az igény növekedése, 2021-ben nyitottak Európában, a felhasználók is már tudatosan ismerik, a piac is kezdi beárazni ezt a technológiát.
Hogy mi jelenti a legnagyobb örömöt, mi a legjobb pillanat, amit a cég életében átél egy vezető?
Jeney Judit vegyészmérnökként nagyon örül annak, hogy a szakmát gyakorolhatja és egy olyan innovatív technológiával dolgozik, amelyből 4-5 gyártó cég van az egész világon. Külön lelkesítő visszaigazolás neki, amikor a felhasználók is sikerről számolnak be a rövid megtérülés kapcsán és visszaigazolják az értékesítéskor tett ígéreteket, vagyis: azt kapták, amit vártak.
További részleteket az AUSTIN AI Europe-ról és a LIBS technológiával működő termékekről ITT olvashat.
A KSZGYSZ roadshow látogatás az AustinAI Europe Kft. telephelyén április 14-én

- Category: Szövetségi hírek
A 2025. április 2-n megtartott gyűlésen, a meghirdetett program szerint, Molnár Csaba Gábor ESG igazgató adott elő az SZTFH-tól. Ismertette az ESG tudatosság állását a magyar cégek körében egy friss felmérés alapján.
Az előadás után kialakult beszélgetésben a következő témák fordultak még elő:
- ESG segédanyagok elérhetősége az SZTFH honlapon. A CS3D várható szerepe, LKSG jövője.
- A KKV-ket támogató edukációs anyagok helyzete.
- Kettős lényegesség- lényegesség. Akkreditált szereplők.
- Az ESG tv. tervezett módosításához beadott vélemények összegzése, a KSZGYSZ Netzero-ESG Munkacsopoprt véleménye.
- A további, még kidolgozás alatt lévő rendeletek helyzete – bírságrendelet, KKV felkészítés szabályozása.
- Az ESG menedzsment platform szolgáltatásai és kompatibilitása. Akkreditáció helyzete.

- Category: Szövetségi hírek
A PET Kupa Egyesület, amely 2013 óta küzd a Tisza hulladék-szennyezettségének felszámolásáért, újabb mérföldkőhöz érkezett: bemutatták a Folyómentő Iskola Hálózat (FMIP) projekt keretében, a hazai és a nemzetközi partnerek együttműködésével készült tankönyvsorozatot. A 2025. február 27-én, az ELTE-TÓK Dísztermében tartott sajtónyilvános eseményen pedagógusok, környezeti nevelők és szakemberek gyűltek össze, hogy megismerjék a programot és saját iskoláikkal csatlakozzanak a Folyómentő Iskola Hálózathoz.
Az Európai Unió Erasmus+ programja által támogatott, 2023-ban indult Folyómentő Iskola Program (FMIP) célja, hogy elterjessze a folyóműveltséget és elősegítse a környezettudatos oktatást. A háromkötetes tankönyvsorozat és a kapcsolódó mesekönyv (PET Kalóz Hajónapló) segítségével az iskolák önállóan is beépíthetik a folyóvédelem témáját tanmenetükbe, interaktív és gyakorlati elemekkel gazdagítva az oktatást.
A könyvbemutató programja
A rendezvény nyitányaként a résztvevők egy online folyó- és műanyagműveltségi tesztet tölthettek ki, amely ráhangolta őket a témára. Ezt követően Dr. Molnár Attila Dávid, a PET Kupa társalapítója ismertette a folyó- és műanyagszennyezés globális kihívásait, valamint a PET Kupa eddigi eredményeit és a Folyómentő Iskola Hálózat jelentőségét.
Szöllősi-Sebestyén Zita, a projektpartner Környezetvédelmi Szolgáltatók és Gyártók Szövetségének (KSZGYSZ) környezetvédelmi oktatási koordinátora bemutatta, hogyan illeszthetők be az új tankönyvek a tantervbe, hogyan szolgálják az iskolai pedagógiai programok megvalósítását, valamint a környezeti nevelésben való jártasságot. A diákok számára is élményszerű kincskereső tevékenységet interaktív feladatokkal mutatta be.
Bódiszné Hajnal Alíz, a Sárospataki Református Kollégium folyómentő pedagógusa gyakorlati példákon keresztül mutatta be, hogyan lehet kialakítani és hogy hogyan működik egy Folyómentő Iskola a mindennapokban, míg Vészity Kata, a PET Kupa szemléletformálási és oktatási csoportjának vezetője a citizen science (közösségi tudomány) oktatásban betöltött szerepéről tartott előadást és bemutatta a Be a Microscientist! névre hallgató programot.
A PET Kupa célja, hogy az FMIP-ben már részt vevő 10 iskola mellett további intézmények is bekapcsolódjanak a Folyómentő Iskola Hálózatba. A tankönyvek és a PET Kalóz Hajónapló digitálisan ingyenesen letölthetők a projekt honlapjáról, így minden iskola önállóan is belevághat a folyamatba: az első kötet befejezését petmatróz avatás, a másodikét petkalóz avatás zárja.
A rendezvény végén az előadók a standoknál várták az érdeklődők kérdéseit, a Selfie Me fotózás pedig lehetőséget adott a résztvevőknek arra, hogy kipróbálják a petkalóz életérzést – és meg is örökítsék a különleges pillanatot.
További információ és letöltés:
www.tisztatisza.eu
Korábbi sajtóközlemény a Folyómentő Kézikönyv megjelenéséről: https://petkupa.hu/hu_HU/?cikkId=uj-tankonyvsorozat-jelent-meg-a-folyomuveltseg-elterjesztese-erdekeben
Videó az FMIP programról: https://vimeo.com/1060525047?share=copy
Sajtókapcsolat: Doró Viki, 06 30 343 5394, [email protected]

- Category: Szövetségi hírek
A fenntartható jövő formálásában kiemelkedő szerepet játszó cégeket és személyeket ismerte el a Környezetvédelmi Gyártók és Szolgáltatók Szövetsége (KSZGYSZ) a szombat este megrendezett 24. Országos Környezetvédelmi Találkozó és Díjátadó Gáláján. Az eseményen - amelyen közel 300 fő vett részt - átadták a 2024. évi Környezet Védelméért díjakat is.
Tradíció és innováció a fenntarthatóság szolgálatában
A KSZGYSZ 2001 óta évente elismeri a legkiemelkedőbb környezetvédelmi kezdeményezéseket, hogy fókuszba kerüljenek a fenntartható fejlődés legjobb gyakorlatai, inspirálva az ipar, a tudomány és az oktatás szereplőit. A díj egyfajta iránymutató is a jövő zöldgazdaságának formálásában. A szakmai zsűri - a KSZGYSZ elnöksége – évről évre olyan kiemelkedő környezetvédelmi tevékenységeket díjaz, amelyeket a társadalom, a környezet terhelésének csökkentése, a környezetszennyezések megszüntetése, a fenntarthatóság és a körforgásos gazdasági modell érvényesítése érdekében végeznek.
A díjátadó előtt dr. Ágoston Csaba, a Szövetség elnöke elmondta, hogy rekordszámú pályázat érkezett a Díjra, amely azt is jelenti, hogy egyre több innováció, szakmai siker és tehetség kér helyet a zöldgazdaságban, a szakmai közéletben.
A szakmai zsűri idén is három kategóriában díjazta a legkiemelkedőbb teljesítményeket.
A Környezet Védelméért díj 2024. évi díjazottjai a Vállalkozás kategóriában:
Hidrofilt Vízkezelést Tervező és Kivitelező Kft., az ipari vízkezelési és újrahasznosítási innovációinak elismeréseként, valamint a Green Collect Kft., a veszélyes és a nem veszélyes hulladékok szakszerű kezelését szolgáló innovációiért.
A Környezet Védelméért díj 2024. évi díjazottjai Egyéni kategóriában:
dr. Farkas Hilda környezetvédelmi szakdiplomata, a környezetvédelem terén kifejtett több évtizedes hazai és nemzetközi tevékenységéért, és
dr. habil. Sápi András, a Szegedi Tudományegyetem egyetemi tanára, a környezeti fenntarthatóságot szolgáló kutatásai, fejlesztései és oktatói tevékenységéért.
A Környezet Védelméért díj 2024. évi díjazottja Ifjúsági kategóriában:
Tóth Csongor Márton, az Óbudai Egyetem hallgatója, a fémek újrahasznosítását, az ipari dekarbonizációt célzó innovatív technológia kidolgozásáért és oktatási tevékenysége elismeréseként.
Oklevelet adományozott a zsűri
Selmeczi Dóra Sára mezőgazdasági mérnök, PhD hallgató számára, a fenntartható mezőgazdasági rendszerek fejlesztésében elért eredményeinek elismeréseként, valamint
Macher Gergely Zoltán, a Széchenyi István Egyetem egyetemi tanársegédje részére a fenntartható környezetbiztonság megvalósítását szolgáló kutatói és oktatói tevékenysége elismeréseként.
A díjak átadásában közreműködött dr. Raisz Anikó, az Energiaügyi Minisztérium körforgásos gazdaságért és környezetvédelemért felelős államtitkára, dr. Bándi Gyula biztoshelyettes, a jövő nemzedékek szószólója, valamint dr. Botos Barbara, Klímaügyekért és Klímadiplomáciáért Felelős Utazó Nagykövet.
A jövő zöld szakembereiért
A díjátadó gála zárásaként Dr. Ágoston Csaba bejelentette a KSZGYSZ új Alumni programját, a Jövő zöld szakembere kezdeményezést, amely pálya- és életút-követéssel, szakmai fejlődést elősegítő lehetőségek biztosításával kíván hozzájárulni a fiatalok, különös tekintettel a Környezet Védelméért díj ifjúsági kategóriája díjazottjainak további sikeres pályafutásához, a zöldgazdaság megvalósításához.
|
Az idei rendezvény tematikája a textil hulladék és az újrahasználat, újrahasznosítás köré épült, amelynek aktualitását az adja, hogy 2025. január 1-től kötelező a textilhulladék elkülönített gyűjtése. Ehhez kapcsolódva a gála színfoltja volt az Óbudai Egyetem Rejtő Sándor Könnyűipari és Környezetmérnöki Kar és a Lindström Kft. közös bemutatója, amely a textil újrahasznosítás innovatív lehetőségeire hívta fel a figyelmet. A gála előkészítése során a szervezők részéről az öltözet meghatározásánál szempont volt a résztvevők bátorítsa, hogy korábbi alkalmi viseleteiket hordják az eseményen, ezzel is demonstrálva a fenntartható divat jelentőségét.
Támogatók és partnerek
A rendezvényt az Envirotis Holding Zrt. és a MOHU MOL Hulladékgazdálkodási Zrt. arany fokozatú támogatóként segítette, míg az Alcufer Kft., az Austin AI Europe Kft., a Geoconstans Kft. és a Green Collect Kft. ezüst fokozatú támogatók voltak. A rendezvény sikeréhez továbbá számos bronz fokozatú támogató - Biofilter Zrt., Encotech Kft., Envecon Kft., GreenLab Kft., Palota Kft., Trenecon Kft. - is hozzájárult.
A gáláról készült képek a galériában tekinthetők meg: KÉPEK
Bővebb információ:
Istenes Anna kommunikációs és nemzetközi kapcsolatok igazgató
[email protected],
telefon: +36 1-350 7274
www.kszgysz.hu

- Category: Szövetségi hírek
A CIREVALC projekt keretében a KSZGYSZ szakértői rendszeres térítésmentes konzultációt biztosítanak 2025. február 11. – március 24. között keddi napokon 8.00 - 9.30 között. A konzultációs lehetőség kiterjed az igényfelmérésre, a jogszabályértelmezésre és konkrét gyakorlati kérdések megválaszolására is.
A tanácsadás során lehetőséget biztosítunk vállalkozásuk mindennapi működése során felmerülő jogértelmezési, hatósági, adatszolgáltatási, valamint az egyéb kapcsolódó egyéb kérdések megválaszolására.
Éljen a lehetőségel, keressen minket!
Kapcsolat: Kertész-Káldosi Zsuzsanna, szakmai igazgató [email protected]
A CIREVALC projektről bővebben

- Category: Szövetségi hírek
Egy éve mutattuk be új „munkatársunkat”, a ProfiKomp Zrt. saját fejlesztésű lélegző dobkomposztálóját. Célunk az volt, hogy a konyhai hulladék elkülönített gyűjtését és hasznosítását közösségi komposztálásként megvalósítva a szűkebb és tágabb környezetünket is bekapcsoljuk a tevékenységbe és bemutassuk: belvárosi teraszon is működhet ez a tevékenység.
A teraszunkra kihelyezett komposztálót - az irodai dolgozókon kívül - a társasház lakóközössége is használja. A lakók a háztartásukban keletkező konyhai zöldhulladékot helyezhetik el a dobkomposztálóba, a komposztálóból kikerülő értékes anyag pedig a társasház közösségi területén kerül felhasználásra. A komposztálót időszakosan használja a közelben működő kis étterem is, így is hozzájárulva a fenntarthatóbb működéséhez.
Mindez mit jelent számokban?
Az eredmények magukért beszélnek:
- az elmúlt évben közel 220 kg konyhai zöldhulladékot és
- mintegy 40 kg kerti zöldhulladékot komposztáltunk, melyből
- 70 kg komposztot juttatunk vissza a társasház közösségi területire és a teraszunkra.
Három komposztszüretet – köztük az Európai Hulladékcsökkentési Hét programjaként megvalósított és nagy örömünkre dobogós helyezést elérő Zöldforgás a belvárosban programot – tartottunk.
És ami számokban nem mérhető
Az elmúlt egy évben a komposztálás közösségi élményt és közösségépítést, szemléletformálás kapcsán új kapcsolatokat és jó hangulatban együtt töltött időt adott.
Ne hagyjátok ki, ajánljuk mindenkinek, csak nyerhettek vele!
A zöldhulladék kötelező gyűjtéséről írt korábbi cikkünket itt olvashatjátok:
https://kszgysz.hu/hazai-hirek/felkeszules-a-biohulladek-kezelesere-januar-1-tol-avagy-hova-dobjuk-ujevtol-a-krumplihejat

- Category: Szövetségi hírek
A Szövetség szervezésében 2025. február 11-én nagy sikerrel lezajlott a kis- és középvállalkozások felzárkózásának elősegítését célzó, „Fenntarthatóság és körforgásos gazdálkodás a csomagolóiparban” címmel meghirdetett workshop.
A rendezvény keretében Balogh-Tanka Eszter szakmai vezető, az MGFÜ Közhasznú Nonprofit Kft. képviseletében röviden bemutatta a CIREVALC projektet. „ Körforgásos gazdálkodás – elvek és célok „ címmel Bera Péter, főosztályvezető, az Energiaügyi Minisztérium Körforgásos Gazdaságért Felelős Államtitkársága részéről ismertette a témakörhöz kapcsolódó európai uniós és hazai szabályozási és stratégiai hátteret, egyes célszámokhoz kapcsolódó jelenlegi adatokat és a várható irányokat. Az EU új csomagolási rendeletének (PPWR) főbb irányait és előírásait Nagy Miklós, a CSAOSZ szakmai titkára ismertette a résztvevőkkel, bemutatva a szabályozás rendszerét, a főbb irányokat és a gyakorlatot érintő kérdéseket. Az egyszerhasználatos műanyagok (SUP) és az Erdőirtásmentes termékek (EUDR) szabályozássokkal összefüggésben a főként a csomagolóipart érintő főbb előírásokat Kertész-Káldosi Zsuzsanna a KSZGYSZ szakmai igazgatója ismertette, megemlítve a PPWR és a SUP által együttesen szabályozott kérdésköröket is. A hazai körforgásos szabályozásrendszert – különös tekintettel a kiterjesztett gyártói felelősség (EPR), a visszaváltási rendszer (DRS) és a hulladék koncesszió témájára – Markó Csaba, a KSZGYSZ szakmai tanácsadója mutatta be. A délelőtt zárásaként a „Környezetvédelmi jelölések és állítások (greenwashing)” címmel dr. Székely Angelika főosztályvezető az NKFH-Fogyasztóvédelmi Szolgáltatás-ellenőrzési Főosztálya részéről tartotta meg előadását, bemutatva az NKFH működését, az ellenőrzési gyakorlatot és a az Európai Unió szabályozási keretrendszerét.
A délutáni szekcióban Chrabák Péter, Körforgásos Gazdaság kutatási szakterület vezetője a Bay Zoltán Alkalmazott Kutatási Közhasznú NKft. részéről „A csomagolás szerepe a termékek életciklusában” címmel tartott prezentációt, ismertetve az életcikluselemzés folyamatát, az adatforrások fontosságát és a gyakorlati tapasztalatokat.
Ezt követte a „Körforgásos gazdasági megoldások a csomagolóiparban: Tapasztalatok, lehetőségek és ajánlások, jó példák az ipari szimbiózis, az újrahasználat-újrafeldolgozás-egyszer használat körében – interaktív tájékoztatók és beszélgetés az elkülönített gyűjtés és feldolgozhatóság terén” címmel meghirdetett műhelybeszélgetés.
Az előadókon és a résztvevőkön túl anyagárami szakértők, vettek részt a beszélgetésben a Reco Waste Management Kft., az Italos Karton Egyesülés, a Hamburger Recycling Hungary Kft., a Re-Glass Kft., és az Oonly Tisztán Víz Kft. képviseletében.
Regisztráljon a workshopsorozat következő eseményeire!
II. CIREVALC Workshop: 2025. február 25. 10.00-16.00
III. CIREVALC Workshop: 2025. március 11. 10.00-16.00
A CIREVALC projektről bővebben