Szövetségi hírek

Válasszon nyelvet

Az Európai Hulladékcsökkentési Hét elnevezésű program 2009-ban indult útjára és minden év novemberének végén egy teljes héten keresztül lelkes önkéntesek saját ötleteikkel hívják fel a figyelmet a tudatos hulladékgazdálkodásra, a hulladék keletkezésének megelőzésére, a termékek újrahasználatára, valamint az anyagok újrahasznosításának fontosságára a résztvevő országokban.

komposztalobemutatas1

Évről-évre a hulladékgazdálkodás egy-egy kiemelt területe kerül a figyelem középpontjába: az idei évben az élelmiszerhulladék és az ehhez kapcsolódó megelőzés, csökkentés a fő fókuszterület.

Az Európai Unió tagállamai évente több mint több mint 59,2 millió tonna élelmiszer-hulladékot termelnek, ami lakosonként 132 kg-nak felel meg.

Azon túl, hogy az ételhulladék keletkezésének megelőzése a fő üzenete az idei Európai Hulladékcsökkentési Hétnek, a KSZGYSZ saját példáján mutatja meg, hogy a gyakorlatban hogyan tudjuk megoldani a mégiscsak „megtermelt”, biológiailag lebomló hulladék lehető legjobb hasznosítását – házunk táján.

Tudjuk, hogy vannak olyan, mindennapos hulladékaink, amelyek kezeléséről saját magunk közelében is gondoskodhatunk, hozzájárulva ezzel is hulladékok okozta környezeti terhelés csökkentéséhez. Tesszük ezt annak ismeretében, hogy a hazai vegyes települési hulladék mintegy 18-20 %-a biológiailag lebomló hulladék, azaz: komposztálható.

Szövetségünk szemléletformáló tevékenysége keretében idén két akcióval csatlakozunk a Hét eseményeihez: 

Az első a KSZGYSZ budapesti Irodájának terasza, ahol a lélegző dobkomposztálónk és a közösségi komposztálás előnyeinek bemutatására hívjuk és várjuk szeretettel az érdeklődőket a Hét keretében megrendezésre kerülő „Zöldforgás a belvárosban” rendezvényünkön 2024. november 18-án délelőtt 10.00 órától 12.00 óráig.

Hozz magaddal egy adag komposztálható zöldhulladékot, cserébe kész, érett komposztot adunk!

Többet a komposztálásról

A komposztálás nálunk nem újkeletű dolog, mivel munkatársaink ezt otthon is gyakorolják, ez működik Irodánkban is, így nálunk ez már régóta bevált gyakorlat. Sőt, az Irodánknak helyet adó társasháznak és a környék vendéglátó helyeinek is felkínáltuk a teraszunkon lévő komposztáló kapacitásait, ez év elejétől egy új, lélegző komposztáló működését is teszteljük a nagyvárosi környezetben, kint a teraszunkon.

A komposztálás az egyik legősibb hulladékkezelési technológia, hiszen a folyamatok “önmaguktól” játszódnak le az anyagban, természetes módon biztosítva a hasznosítást. A komposztáláshoz minden rendelkezésre áll nálunk: szerves hulladék (pl. zöldség- és gyümölcshéj, tojáshéj, növényi maradványok stb.) ami részben az Irodában gyűlik össze, részben a környék lakói, az itt működő vállalkozások hozzák.

S hogy miért éri meg komposztálni?

Azon túlmenően, hogy így elkerüljük a szerves hulladék szállításával és más helyen történő kezelésével (lerakásával, energetikai hasznosításával) okozott környezeti hatásokat, elősegítjük a természet körforgását, visszaadva a tápanyagot a talajnak, amelyet később virágaink, zöldségeink termesztésére fordíthatunk. A komposzt ki-, illetve visszajuttatásával javul a talaj minősége, levegő-, víz- és hőgazdálkodása, biológiai aktivitása, tápanyag tároló képessége és szerkezete. A friss komposzt megakadályozza a kiporzást, csökkenti a párolgást ezzel is hozzájárulva a talaj nedvességtartalmának megóvásához. A komposzt remek tápanyagforrás a teraszunkon és az irodában lévő növényeinknek is.

Szemléletformáló csapatunk a Héten zajló másik zöldprogramunkat „Mutasd mit (t)eszel!” címmel valósítja meg november 20-án Velencén, a Dr. Entz Ferenc Mezőgazdasági Szakgimnázium, Szakközépiskola, és Kollégium diákjainak bevonásával.

E program célja, hogy mutassunk jó gyakorlatokat az élelmiszerhulladék csökkentésére, hiszen ebben mindenki érintett.  A képzés során láttatjuk, hogy világszerte mekkora probléma az élelmiszer hulladékká válása, hiszen az élelmiszer hiánya is megdöbbentő. Sorra vesszük, hogy mit tehetünk ennek megelőzése érdekében. Az iskola e téren már rendelkezik jó gyakorlattal, így az iskolán belül is törekednek erre, köszönhetően tankonyhájuknak, vagy akár az állattenyésztés szakirányuknak, melyben ezek a fenntarthatósági szempontok kiemelt szerepet kapnak. 

A gyakorlati képzés végére a diákok is realizálják, hogy a hétköznapjaikban milyen sokat is tesznek és tehetnek ennek érdekében. Feladatuk pedig az lesz, hogy dolgozzanak ki, mutassanak be újabb tippeket, ötleteket, hogy szerintük mivel is lehet még jobban odafigyelni a szükségleteknek megfelelő mennyiségű élelmiszervásárlással az élelmiszer hulladékká válását.

Az akció célja, hogy a tanulók figyelmét felhívjuk arra, hogy ők is tudnak tenni a pozitív változásért és ha így lesz, akkor ennek megtapasztalásával további fenntarthatósághoz kapcsolódó ügyekben is részt vesznek, kreatívan és innovatív ötletekkel, javaslatokkal – minden téren.

Képzésünk részét képezi a „tervezői gondolkodás” átadása, melynek célja, hogy jobban megértsék azokat, akiket el kívánnak érni üzeneteikkel, tetteikkel. Ezért a program kommunikációs részében a diákok video anyagokat készítenek a témában, amelyeket az iskola közösségi felületein és Szövetségünk közösségi felületein közzéteszünk. Fontos, hogy ezek organikus eléréseit is vizsgáljuk, hiszen ezek is hasznos információkat nyújthatnak az üzenetek, a módszerek vonatkozásában. Tervezzük felkeresni a helyi médiákat, hogy ott is hírt adjanak erről a programról. 

Az akciót az teszi egyedivé, hogy a fiatalokat képezzük ki arra, hogy saját korosztályuk számára, a nekik megfelelő stílusban adják tovább a hasznos tippeket, így győzve meg őket ezek fontosságáról. Ezen felül pedig egy olyan szemléletrendszert, attitűd-váltást kapnak, mely segítségével nem csak itt és most, de később bármilyen területen tudják hasznosítani a tanultakat, a gyakorlati tudást. Ezzel a módszerrel, a témával kapcsolatos telefonos videók készítésével annak “jó” és “hasznos” cél érdekében történő használatára, a közösségi médiára gyakorolt hatására is rá kívánjuk irányítani a figyelmet. Igen, abszolút! A képzés célja, hogy a diákok e téren is, jó cél érdekében legyenek aktívak, akár a digitális világban. Mindez egy támogatói iskolai vezetéssel pedig már könnyen elvezethet a Zero Waste iskola irányába is.

További tájékoztató anyagaink:


Mit dobhatok bele? https://tudastar.kszgysz.hu/tudastar/komposztalhato-anyagok/
Komposztálási segédlet https://tudastar.kszgysz.hu/tudastar/komposztalasi-segedlet/
Komposztkas összeállítási útmutató https://tudastar.kszgysz.hu/tudastar/komposztalo-kas/

Még néhány érdekesség:

  • Különleges készülék a Compocity, amely – a KSZGYSZ által adományozott ÖKOINDUSTRIA különdíjon felül - már számos külföldi elismerést is magáénak tudhat. A berendezés irodai körülmények között is kiválóan használható.
  • Nemzeti Élelmiszerbiztonsági Hivatal (Nébih) Oktatási Programjának munkatársai a Maradék nélkül program keretében az alábbi aktivitásokkal készülnek az Európai Hulladékcsökkentési Hétre:
  • számos iskolába látogatnak el az Európai Hulladékcsökkentési Hét alkalmával, amely során élelmiszerpazarlás megelőzés és élelmiszerbiztonság témakörében tartanak szemléletformáló foglalkozásokat diákoknak.
  • A program közösségi média felületein online kampánnyal és nyereményjátékkal készülnek, amely az élelmiszerhulladék-piramis segítségével mutatja be az élelmiszerhulladékok kezelésének lehetséges módjait, hangsúlyozva a megelőzés fontosságát.
  • A 2024-es háztartási élelmiszerhulladék felmérés népszerűsítése: bíztatják a lakosságot, hogy regisztráljanak a felmérésükre és egy héten keresztül kövessék nyomon a háztartásukban keletkező élelmiszerhulladékokat.
  • Süssünk-főzzünk maradék nélkül online webináriumot szerveznek.
  • A program szakmai partnerként támogatja a Mirehu Nonprofit Kft. szemléletformáló aktivitásait az Európai Hulladékcsökkentési Hét folyamán.