KORÁBBI DÍJAZOTTJAINK

Az első díjátadótól, azaz a 2000-es „A Környezet Védelméért” Díj átadásától a 2012-es díjátadóig nyújt áttekintést. Az évekre bontott környezetvédelmi szempontból fontos és innovatív eredményeit mutatja be díjazottjainkon keresztül. 

Link az újabb díjazottakhoz (2013-2022) 

Vállalkozói Díj

Egyéni Díj

Ifjúsági Díj

Civil Díj

OKLEVÉL

2000

BIOKOM Kft.

Deák György

     

Qualitest Lab Kft.

Dr. Szebényi Imre

     

2001

DUPAREC Kft.

Szabó Gábor

     

Mátrai Erőmű Rt.

       

2002

Apolló Repülő Klub Környezetvédelmi Csoport

       

Farbax Kft.

       

2003

Geofil Kft.

Szontagh Tamás

     

Körte- Organica Rt.

       

2004

Purator Kft. & ZENON Systems Kft.

Dr. Bulla Miklós

     

2005

Polyduct Rt.

Komlós Ferenc

     
 

Viszkey György

     

2006

Bárczy Kft.

Dr. Bakonyi Árpád

     

Alstom Power Hungaria Kft.

Dr. Kemény Attila

     

2007

ORGANICA Zrt.

Balatoni Henrik

     

SOLVEX Kft.

Bánhidy János

     

2008

HOLOFON Zrt.

Dr. Bezegh András

     

MECSEK-ÖKO Zrt.

Makai István

     
 

Vörös Ferenc

     

2009

ALCUFER Kft.

Galli Miklós

     

2010

FE-GROUP Invest Zrt.

Hartay Mihály

     

2011

Elmolight Bt.

Bálint Mária

     
 

Székely Anna

     

2012

ALCUFER Kft.

Mészáros György

     
 

Veszelei Gizella

     

2013

KVI-PLUSZ Kft.

Kovács Károly

     
 

Dr. Rédey Ákos

     

2014

KNOT Kft.

Magyar Balázs

     

Akusztika Mérnöki Iroda Kft.

       

2015

Palota Környezetvédelmi Kft. & Sarpi Dorog Kft.

Dr. Bándi Gyula

     

2016

Agriapipe Kft.

Dr. Juhász Endre

     

FKF Zrt.

       

2017

Clean-Way Kft.

Dr. Erdey György

     

WESSLING Hungary Kft.

Reiniger Róbert

     

2018

Recobin Kft.

Dr. Ligetvári Ferenc

   

Ökológiai Mezőgazdasági Kutatóintézet

   

 

 

Palotai Zoltán & Bordós Gábor

   

 

 

Bozókiné Szabó Ildikó

2019

Duna-Dráva Cement Kft.

Bibók Zsuzsanna

Sztancs Gréta

Tápai Mónika

 

2020

Rakun Kft.

Dr. Czippán Katalin

Deák Viktória

   

2021

Thermofoam Kft.

Molnár Attila Dávid

Kovács Domokos Péter

 

Csillagfürt Öko Óvoda

 

Markó Csaba

 

   

2022

Corn Oil Press Kft.

Dr. Csepregi István

Gubó Eduárd

 

Respray Solutions Kft.

Saint-Gobain Hungary Kft.

 

 

   

2023
PURECO Kft. dr. Zlinszky János Molnár-Dobrai Csenge   Compocity Kft.




 2012-ES „A KÖRNYEZET VÉDELMÉÉRT” DÍJAK ÁTADÁSA A XIII. KÖRNYEZETVÉDELMI TALÁLKOZÓN

 A DÍJAZOTTAKRÓL


ALCUFER Kft.

A Környezet Védelméért díjat a cégek kategóriában az ALCUFER Kft. nyerte meg a roncsautók hasznosítását célzó kutatási és fejlesztési eredményeik elismeréseként. Egy 2009-2011. közt zajló RECYTECH alapkutatási programban két olyan rendszertervet fejlesztettek ki, amely alapján a korábban lerakóba kerülő shreddermaradékokat, elsősorban vegyes műanyag és gumifrakciókat hasznosíthatják.  Erre alapulva GOP pályázatot nyertek, amelynek keretében egy szabadon paraméterezhető, kísérleti szeparációs berendezés és termokatalitikus hőbontási technológia valósult meg fehérvárcsurgói telephelyükön az Új Széchenyi terv támogatásával.

A további fejlesztések az anyagában történő hasznosítás arányának növelését és a lerakókra szánt porfrakciók továbbhasznosítását célozzák meg.

Példa értékű, hogy távlati célkitűzésük, hogy a fehérvárcsurgói telephely zéró emissziós kibocsátásúvá váljon.

http://www.alcufer.hu/hu/

Mészáros György

Mészáros György tevékenységeivel a nyugat-dunántúli régió környezetvédelmi ügyének formálója, alakítója, meghatározó és egyben megkerülhetetlen szereplőjévé vált. Az 1980-as években a Vasi Volánnál oldotta meg a veszélyes hulladékok ártalmatlanításának bevezetését, nevéhez fűződik a hulladéktelep kialakítása. 1991-ben alapították meg a Megoldás Kft.-t, amely társaság veszélyes és nem veszélyes hulladékok begyűjtésével, szállításával és ártalmatlanításával foglalkozik.

A környezetvédelem területén elsajátított tudását, tapasztalatait kiválóan kamatoztatja a 2006. óta működő Nyugat-Dunántúli Környezetvédelmi Központ Közhasznú Alapítványon keresztül. Az alapítvány működési területe a nyugat-dunántúli térségben segíti a termelő cégek, vállalkozások és a hulladékgazdálkodással foglalkozó szakcégek munkáját, kiemelt hangsúlyt fektetve a jogszabályi környezetben történt változások bemutatására, megértésük támogatására.
 

Veszelei Gizella

A magánszemély kategóriában másik díjazottunk Dr. Veszelei Gizella, akinek több évtizedes környezetvédelmi tevékenységeit szeretnék elismerni a Környezet Védelméért Díjjal. Az Örs Vezér Téri Fák, Környezetbarát Egyesület, nonprofit környezetvédelmi szervezet, vezetőjeként 1995-ben indította el a hulladékok szelektív gyűjtését egy Örs vezér téri 172 lakásos tömbházban. 1997-ben dolgozták ki a Tömblakóházi Hulladékgazdálkodási Modellt. Felhívták a figyelmet a természet, környezetünk védelmére a napi teendők megtételére: pl. megelőzés, szelektív hulladékgyűjtés, ne szemetelj, kerüld a túlfogyasztást, az összegyűjtött hulladékot vidd el a meglévő gyűjtőhelyekre. A Víz Világnapja alkalmából bemutatta a víz körforgását, a Föld víz készletének összetételét, figyelmeztettek a vészesen fogyó édesvíz készletre. Napi teendőként a használt étolaj és sütőzsiradék gyűjtésére és a meglévő gyűjtőhelyekre szállítására hívták fel a felnőtt lakosság figyelmét.

2011-ES „A KÖRNYEZET VÉDELMÉÉRT” DÍJAK ÁTADÁSA A XII. KÖRNYEZETVÉDELMI TALÁLKOZÓN

A DÍJAZOTTAKRÓL

 

Elmolight Bt.

A cégek kategóriájában az Elmolight Bt. komposztálási technológiája nyerte el a Környezet Védelméért Díjat. A hulladékhasznosító eljárás legfőbb előnye, hogy komoly környezeti terhelést jelentő, nagy tömegben képződő kommunális szennyvíz-iszapokból attraktív agrár-ipari termék állítható elő, amely árában és talaj-regeneráló hatásában kedvezőbb, mint a műtrágya.

http://elmolight.hu/

Bálint Mária

A magánszemélyek kategóriájában két díjat hirdetett a zsűri. Életműdíjat kapott Bálint Mária, a Bálint Analitika Kft. vezetője, több évtizedes munkásságáért: a környezetvédelmi analitika fejlesztéséért, szabványok készítéséért, környezetbarát technológiák kidolgozásáért. Továbbá oktatási lehetőségeket nyújtott egyetemi hallgatók számára, szakmai gyakorlati tudásuk szélesítését tette lehetővé.

 

Székely Anna

Életmű díjat kapott Székely Anna, aki a Környezetvédelmi Szolgáltatók és Gyártók Szövetségének ügyvezető igazgatójaként, a 26 cég összefogásából indult szervezetet, a környezetvédelemmel foglalkozó cégek elismert, meghatározó érdekképviseletévé tette. Majdnem két évtizeden át sikeresen fejlesztette a Szövetséget a majdnem 300 tag és a környezetvédelemben érintettek megelégedésére.

2010-ES „A KÖRNYEZET VÉDELMÉÉRT” DÍJAK ÁTADÁSA A XI. KÖRNYEZETVÉDELMI TALÁLKOZÓN

A DÍJAZOTTAKRÓL

 

Fe-Group Invest Zrt.

A Fe-Group többéves fejlesztést követően sikerrel érte el, hogy a hulladékká vált PET-palackok hasznosításával előállított másodnyersanyagot a hazai ásványipar alapanyagként használja fel.

https://fegroup.hu/

Hartay Mihály

Hartay Mihály saját ötletét fogadtatta el a cég tulajdonosaival, vagyis, hogy az Öko-Pack Nonprofit Kft. társadalmi felelősségvállalási programja keretében széleskörű környezetvédelmi szemléletformáló tevékenységet is folytasson. Ennek részeként valósult meg a „Hulladékból termék” című kiállítás, amelyet már az ország 45 városában mutattak be.

2009-ES „A KÖRNYEZET VÉDELMÉÉRT” DÍJAK ÁTADÁSA A X. KÖRNYEZETVÉDELMI TALÁLKOZÓN

A DÍJAZOTTAKRÓL

ALCUFER Kft.

A cégek kategóriájában az ALCUFER Kft. shredder beruházása nyerte el a Környezet Védelméért Díjat. A berendezés évi 120.000 tonna gépjárműroncs, nagyméretű elektromos és elektronikai termék, szakszerű feldolgozására, anyagainak megfelelő szétválasztására, majd a keletkező frakciók a végfelhasználók, az anyagában hasznosító üzemek felé való továbbítás előkészítésére alkalmas.

http://www.alcufer.hu/hu/

image001

Galli Miklós

A magánszemély kategóriában Galli Miklós kapta az elismerést, aki a rendszerváltozás után a hulladékpapír begyűjtés új alapokra helyezését, újjászervezését végezte el. Majd 2007-2009 közt egy beruházás megvalósításával az ország legnagyobb hulladékhasznosítójaként mintegy évi 300 ezer tonna hulladékpapír újrahasznosításának feltételeit, lehetőségét teremtette meg munkatársaival együtt.

2008-AS „A KÖRNYEZET VÉDELMÉÉRT” DÍJAK ÁTADÁSA A IX. KÖRNYEZETVÉDELMI TALÁLKOZÓN

A DÍJAZOTTAKRÓL

HOLOFON Zrt.

A HOLOFON Zrt. által alkalmazott technológiával megvalósul a műanyag hulladék anyagában történő hasznosítása.
A minőségi és mennyiségi szempontok alapján minősített és kezelésre átvett műanyag hulladékból granulálással állítják elő az értékes végtermékét, a re-granulátumot. A re-granulátum a primer anyag kiváltására alkalmas másodlagos alapanyag és a műanyagipar számos területén gyártanak belőle késztermékeket anyagfajta szerint, pl. agrofóliát, szemeteszsákot, védőcsövet, raklapot, rekeszt, vállfát és kerti bútorokat.

http://www.holofon.hu/

image004

MECSEK-ÖKO Zrt.

A Magyar Köztársaság Kormánya 1997-ben döntött a mecseki uránérc-bányászat és ércfeldolgozás megszűntetéséről és a bányabezárási, tájrendezési és kármentesítési feladatok kiemelt állami nagyberuházás keretében történő megszűntetéséről.

A tájrendezési munkát irányító MECSEK-ÖKO Zrt. (ill. jogelődje) 1996-ban elkészítette a Mecseki uránérc-bányászat megszűntetésének koncepciótervét. 1998-ban kezdődött meg a tájrendezési tevékenység. Magyarország egyik legnagyobb környezetvédelmi beruházása (20,7 milliárd forint) a 2008-as év végére sikeresen befejeződött.

https://www.mecsekerc.hu/

image005

Dr. Bezegh András

Okleveles vegyészmérnök, a kémia tudomány kandidátusa, PhD, a Magyar Ipari Ökológiai Társaság elnöke.

Magyarországon megalapozta a környezeti kockázatvizsgálatok gyakorlatát. 1995-96 között a környezetvédelmi tárca megbízásából a Környezetvédelmi Intézetben egy szakértői csapatot irányítva dolgozta ki a kockázatvizsgálatok első hazai módszertani útmutatóját.

A Környezetirányítási Rendszertanácsadók Szövetségének elnökeként kezdeményezte a párbeszédet a rendszertanácsadók és rendszertanúsítók között az egységes értelmezés és követelményrendszer érdekében

Makai István

Makai Istvánnak a debreceni HAJDUKOMM Kft.-nél betöltött ügyvezetői tevékenységének egyik legjelentősebb állomása a debreceni kórházi-hulladékégető berendezés telepítése volt.

A HAJDUKOMM Kft.-nél megszokott folyamatos fejlesztő, újító munkáját saját cégében, a MATADELLA-PLUSZ Környezetvédelmi, Szolgáltató és Kereskedelmi Kft.-ben tette teljes egésszé. A cég ügyvezetőjeként a nevéhez fűződik egy, a környezetünk megóvása érdekében kifejlesztett új tevékenység elindítása, melynek legfontosabb eleme, hogy az elhullott állatok tetemeit az elhullás, keletkezés helyéről közvetlenül kell begyűjteni és elszállítani ártalmatlanításra.

Szakmai és emberi érdemei közül kiemelkedő jelentőségű az is, hogy a Környezetvédelmi Szolgáltatók Szövetségének alapító tagjaként, több cikluson át a vezetőség igen aktív tagjaként elvitathatatlan érdemei voltak a Szövetség tevékenységének sikerében.

 

Vörös Ferenc

Vörös Ferenc az Injektor Környezetvédelmi Tervező és Szolgáltató Kft. alapítója, ügyvezetője.

1971-73 között a Körmendi Mezőgazdasági Főiskolán tevékenykedett. Majd 1973-82 között a Kaposvári Főiskolán az intézmény kutatás-fejlesztési vezetője, saját témája az alternatív energiaforrások, a környezetkímélő állattartási és termesztési technológiák a mezőgazdasági nagyüzemben. 1982-89 közötti időszakban komplex feladatokban vett részt, köztük a jelentősebbek: a hulladékcsökkentést eredményező gazdasági szabályozás (OKTH), a talaj termőképességének fokozása, a biomassza termelés feltételeinek kialakítása, a termelési technológiák intenzifikálása (OKKFT), a mezőgazdasági, ipari és kommunális eredetű hígtrágyák és szennyvíziszapok mezőgazdasági hasznosítása, technikai és technológiai feltételei (MÉM).

Nevéhez és cégéhez fűződik a szántóföldi talajerő pótlás mobil injektálási technológiájának kidolgozása és alkalmazása.

A Szövetség elnökségi tagjaként, majd alelnökeként több cikluson át jelentős szervezési tevékenységet folytatott a szövetség fejlesztésében, szerepet vállalt konferenciáink előkészítésében, azok moderálásában, levezetésében.

Közvetlenül közreműködött a közel hét évig folyó –a szennyvíziszapok, hígtrágyák szántóföldi elhelyezésének – műszaki feltételei és a tevékenység szabályozási környezetének kialakításában (KVVM, FVM és egyéb intézmények).

2007-ES „A KÖRNYEZET VÉDELMÉÉRT” DÍJAK ÁTADÁSA A VIII. KÖRNYEZETVÉDELMI TALÁLKOZÓN

A DÍJAZOTTAKRÓL 

ORGANICA Zrt.

Az ORGANICA Környezettechnológiák Zrt. által kifejlesztett élőgépes szennyvíztisztítási módszer nemzetközi szintű, szakmailag elismert csúcstechnológia, amely kézzel fogható példaként szolgál az ökológiai gondolkodás és a fenntartható fejlődés megvalósítására. Az ORGANICA élőgépek a leszigorúbb előírásoknak is megfelelve kiemelkedő tisztítási hatásfok elérésére képesek. Az ORGANICA know-how-jának elismerését bizonyítja a jelentős nemzetközi érdeklődés, amelynek köszönhetően 2007-nem megállapodás született a kínai Shenzen önkormányzatával egy vegyes vállalat létrehozásáról. Az együttműködés célja az Élőgépek technológia bevezetése Kínában.

https://www.organicawater.com/contact/

image006

SOLVEX Kft.

A SOLVEX Kft. 2007-ben 788 dunántúli települést érintő regionális hulladékgazdálkodási rendszer tervezésében, valamint az említett településeket kiszolgáló egykori hulladéklerakók rekultivációja tervezésében vett részt és elkészítette a lerakók felhagyási terveit is. A Társaság tervezői tevékenységének köszönhetően közel 1.500.000 lakos életkörülménye és életminősége javul. A lakossági fórumokon kifejtett környezettudatos nevelésre irányuló tevékenység eredményét igazolja, hogy a hatóságok kiadták az építési engedélyeket.

Balatoni Henrik

A díjazott 1969 óta dolgozik a környezetvédelemben, kifejezetten a hulladékgazdálkodás és a hasznosítás területén. A MÉH Vállalat vezetőjeként részt vett a magyarországi hulladékfeldolgozás gépesítési folyamatában. A MÉH Tröszt vezérigazgatójaként meghatározó szerepe volt az ország hulladékgazdálkodásának és hulladékkereskedelmének kifejlesztésében, a szakma megteremtésében. A Méh Tröszt privatizációja után az ERECO RT. vezérigazgatójaként részt vett az első magyarországi shredder berendezés telepítésében.

1994-től több társával saját vállalatot alapított, a Fe-Group Invest Zrt.-t. 1995-től 2004-ig az általa alapított Hulladékhasznosítók Országos Egyesületének elnökeként meglévő nemzetközi kapcsolatait továbbfejlesztette és a szakma érdekében működtette.

Bánhidy János

Munkásságának elismerésére életmű díjat kapott Bánhidy János, a Fővárosi Közterület-fenntartó Zrt. főmérnöke.

Az FKF Zrt.-nél. 1975-81 között részt vett a Fővárosi Hulladékhasznosító Mű állami beruházás tervezésében és megvalósításában, valamint beüzemelésében. Fő szakterületei: a különböző hulladékhasznosító és ártalmatlanító eljárások műszaki-gazdasági összehasonlító vizsgálata, a hulladékok égetésének tüzeléstechnikai és hőhasznosítási kérdései és az égetésnél és füstgáztisztításnál keletkező szilárd maradékanyagok kezelése és elhelyezése.

A 90-es évek óta a Hulladékhasznosító Mű rekonstrukciójával foglalkozott, az új, korszerű füstgáztisztító rendszer létesítésének előkészítésével majd realizálásával.

Tagja a CEWEP-nek, az MTA Megújuló Energia Bizottságának, az ISWA Termikus Hulladékhasznosítási Munkabizottság alapító tagja, 71 publikációja jelent meg és számos előadást tartott már nemzetközi fórumokon.

2006-OS „A KÖRNYEZET VÉDELMÉÉRT” DÍJAK ÁTADÁSA A VII. KÖRNYEZETVÉDELMI TALÁLKOZÓN

A DÍJAZOTTAKRÓL

Bárczy Kft.

A Bárczy Környezetvédelmi Kft. a csapadékvíz-olajkiszűrő kifejlesztését mutatta be részletesen pályázatában, ami már több, magyar és nemzetközi elismerést is kapott, köztük 2005-ben INDUSTRIA Nagydíjat és 2006-ban Magyar Termék Nagydíjat is. A csapadékvíz –olajkiszűrőben szelektív szűrési módszert fejlesztettek ki, amellyel a vizek olaj tartalmát a legszigorúbb élővízi határérték alá lehet csökkenteni. A zsűri a Bárczy Kft. tevékenységeivel kapcsolatban a „céges életmű” elismerését is fontosnak tartja.

https://www.barczy.hu/index.php/hu/

image007

Alstom Power Hungaria Kft.

A második díjazott az ALSTOM Power Hungária Zrt. új megoldást fejlesztett ki, a „hibrid hűtést”, amit a Mátrai erőmű gőzturbináinak teljesítménynövelése és élettartam meghosszabbítása érdekében alkalmaztak. A hibrid hűtés gazdaságos megoldást biztosít az erőművek kondenzációs gőz körfolyamatok munkaközegének változó hűtésére, szélsőséges klimatikus viszonyok közt is. A teljesen magyar know-how, tervezés, gyártás és kivitelezés elismerését mutatja, hogy a találmányt szolgálati szabadalomnak is bejegyezték.

Dr. Bakonyi Árpád

Életműdíjat ítélt oda a zsűri Dr. Bakonyi Árpádnak. Dr. Bakonyi Árpád aktív részese volt az aszódi hulladéklerakó és a dorogi hulladékégető létrehozásának. Környezetvédelmi rehabilitációs tervek végrehajtását irányította Várpalota térségében. Jelenleg a Nitrokémia Zrt. vezérigazgatója, és Magyarország legnagyobb környezetvédelmi rehabilitációs programját irányítja Balatonfűzfőn. Címzetes egyetemi docens, aktív részese volt a Veszprémi Egyetem környezeti mérnökképzésének létrehozásában.

Dr. Kemény Attila

Dr. Kemény Attila több évtizedes szakmai munkája során regionális felügyelőség igazgatójaként a felügyelőség struktúrájának kialakítását, szakmai munkáját irányította. A környezetvédelmi tárcánál több időszakban kapott helyettes államtitkári és közigazgatási államtitkári címet, mikor a környezetvédelmi szakterülethez tartozó tevékenységek szakmai irányítását végezte, a szakterület jogi szabályozási koncepciójának kialakítása fűződik hozzá. A veszélyes hulladékok felmérésével, kezelésével kapcsolatos kormánybiztos, a következő időszakban az EU tagsággal kapcsolatos jogharmonizációs feladatok lezárását irányította. Majd a VITUKI Rt. és Kht. igazgatója. Több magazin szerkesztő bizottságának tagja, 2003-tól a „Környezetvédelem” c. lap főszerkesztője.

2005-ÖS „A KÖRNYEZET VÉDELMÉÉRT” DÍJAK ÁTADÁSA A VI. KÖRNYEZETVÉDELMI TALÁLKOZÓN

A DÍJAZOTTAKRÓL 

Polyduct Zrt.

A POLYDUCT Zrt. infrastrukturális beruházásokhoz szükséges termékeket gyártó „környezetvédelmi háttéripari vállalat”. Az elmúlt időszakban legnagyobb sikerüknek tekinthető a POLYDOX típusú kompakt lokális szennyvíztisztító kisberendezés kifejlesztése, amely teret nyújt ahhoz, hogy új piacon is kibontakozzanak.

Tevékenységi körükbe több mint 120 termék gyártása tartozik: vízipari műtárgyak, hulladékgazdálkodási edényzet rendszerek, valamint közterületi termékek.

Vállalkoznak polietilénből készülő egyedi környezetvédelmi berendezések legyártására. Kiemelt tevékenységük az ipari beszállítás, amelynek keretében mérnöki szolgáltatásokat, szerszámtervezést, gyártást, és a termék sorozatgyártását vállalják.

https://polyduct.hu/

image008

Komlós Ferenc

„A Környezet Védelméért” díj életmű díját Komlós Ferenc nyerte el, hőszivattyúk fejlesztése és népszerűsítése elismeréséért.

Komlós Ferenc 1997 óta szabadidejében foglalkozik hőszivattyúkkal. Az új generációs hőszivattyúkat jellemző adatok szerint 1 kWh energia bevezetésével 3-4 kWh egyenértékű hőt termelnek.

Elkészítette a Heller László tervet, ami egy javaslat kormányszinten indított kiemelt hőszivattyús program, egyben munkahelyteremtő kezdeményezés.

Viszkey György

„A Környezet Védelméért” díj magánszemélyek kategóriában díjat kapott Viszkey György, ÖKO Pannon Kht. ügyvezető igazgatója, a hulladékhasznosítás megvalósításáért és kiterjesztéséért kifejtett tevékenységei elismerésére.

Ennek a több mint 10 éves munkának mérföldkövei közé tartozik a termékdíj törvény kidolgozásában kifejtett munka, 1993-94 közötti időszakban a gazdasági oldal tárgyaló delegációjának titkáraként. Megfogalmazta a koordináló szervezet fogalmát, ami be is került a termékdíj törvénybe. Kidolgozta a koordináló szervezet működését a hazai körülmények közt.

1996-ban megalapította az Öko-Pannon Kht-t. Melyet 2002-ben vettek nyilvántartásba, mint az első koordináló szervezet. Az Öko-Pannon Kht. 2003. január 1-én kezdte el munkáját, működésével a csomagolási hulladékok hasznosítására vállalt kötelezettségeket teljesíti.

2004-ES „A KÖRNYEZET VÉDELMÉÉRT” DÍJAK ÁTADÁSA AZ V. KÖRNYEZETVÉDELMI TALÁLKOZÓN

A DÍJAZOTTAKRÓL 

Purator Kft és ZENON Systems Kft. közös pályázata

A Purator Hungaria Kft. és a ZENON Systems Kft. pályázata egy közös beruházásról szól: egy szennyvíztisztító felújításáról és technológiai újításról, amit 2003-2004 között végeztek el a Purator Kft. fővállalkozásában és ZENON Systems Kft., mint technológia - beszállító közreműködésével.

A szennyvíztisztítás első fokozatában finomrácsos mechanikai előtisztítás történik, légbefúvásos zsír- és homokfogóval. A biológiai tisztítás során az ammónia lebontása, a nitrát eltávolítása eleveniszapos rendszerben anoxikus és oxikus medence együttesében folyik. A biológiai iszap és a tisztított víz szétválasztását korszerű ultraszűrők, ZeeWeed membránok végzik. A 4. lépés az iszapkezelés, a stabilizáltnak tekinthető fölösiszap gravitációs sűrítés után centrifugálással kerül gazdaságosan szállítható állapotba.

A szennyvíztisztítás eredményei: a tisztított szennyvíz színtelen, szagtalan, lebegőanyag mentes. Ez a szennyvíztisztító telep a legelső, amelynél a fázisszétválasztás membrán - bioreaktoros technológiával történik.

https://www.euro-purator.hu/

image009

Dr. Bulla Miklós

Dr. Bulla Miklós a Széchenyi István Egyetem Környezetmérnöki Tanszékének alapítójaként, tanszékvezetőjeként az elmúlt tíz évben iskolateremtő munkát végzett a környezetvédelmi szakterületen. Kidolgozta a „Környezet- Gazdaság- Társadalom” modellt és ehhez a „Környezetpolitika„ elméletét nemzetközi- országos- regionális- helyi szinten. Nevéhez fűződik a „Környezet Állapot Értékelés (KÁÉ) módszertani fejlesztése, ami az általa vezetett tanszék fő profilja. Környezetvédelemmel kapcsolatos szervező munkájához tartozik, hogy a Környezetvédelmi Minisztériumban 1988-1992 között osztály-, majd főosztályvezetőként megteremtője volt a tudományos hátterű környezetpolitikai döntéselőkészítésnek. 1997-2000 között Széchenyi ösztöndíjas professzor. 1996-tól folyamatosan, közmegelégedés mellett tölti be az Országos Környezetvédelmi Tanács főtitkári tisztét.

2003-AS „A KÖRNYEZET VÉDELMÉÉRT” DÍJAK ÁTADÁSA A IV. KÖRNYEZETVÉDELMI TALÁLKOZÓN

A DÍJAZOTTAKRÓL

Geofil Kft.

A kisvállalkozás, kutatási és fejlesztési eredménye, hogy megoldást talált az üveghulladék újrahasznosítására. A megvalósult 100t/év kapacitású demonstrációs üzem üvegalapú csomagolóeszközökből, fénycsőgyártás termelési hulladékaiból, az elhasznált fényforrásokból, infúziós palackokból származó ampullákból, az épületbontásból származó síküveg- és illetve üveggyapotból, gépkocsik szélvédő üvegeiből, üvegcsiszolási polírozási iszapokból, szilikátbázisú kohászati öntőforma hulladékokból, hő- és hangszigetelő tulajdonságú habkavicsot állítanak elő, melyet különböző kötőanyagokba ágyazva építőanyagként használnak fel.

A termék tehát természeti erőforrásokat válthat ki, innovatív megoldást ad az üveghulladékok újrahasznosítására.

image010

Körte - Organica Rt.

Vállalkozás kategóriában a másik, az előzővel egyenrangú díjat a Körte-Organica Rt. a kimerült sósavas-páclé feldolgozó üzem megvalósításával nyerte el.

Igazi tiszta technológia valósult meg az üzem létrehozásával.

Az acéltermékek felületkezelésekor keletkező sósav és nehézfémtartalmú veszélyes hulladékból víz és szennyvíz tisztítására alkalmas termékeket állít elő az üzem. A technológia nemzetközileg is egyedülálló, sőt elismerésre is érdemes volt: az Európai Unió is alkalmasnak találta a LIFE pályázat keretei között támogatni ennek létrehozását.

A fejlesztés eredményeként a hulladék teljes egésze hasznos termékké alakítható, a zérus szennyezőanyag kibocsátás azt jelenti, hogy sem légszennyezés, sem hulladék, sem szennyvíz nem keletkezik.

https://korte.hu/

image011

Szontagh Tamás

Az Életmű díjat Szontagh Tamás kapta, környezetvédelmi megbízott, főosztályvezető-helyettes, a Richter Gedeon Rt-nél.

1986-87 között részt vett a levegőtisztaság-védelmi adatszolgáltatás gyógyszeripari megvalósítását szabályozó OKTH-IpM megállapodást kidolgozó szakértői csoportban. Az Égetőmű szakértői bizottságának tagja 1990-1993 közötti időszakban.

Elmondható, hogy a Richter Gedeon Rt környezetvédelmi teljesítménye nagyban Szontagh Tamás nevéhez fűződik!

2002-ES „A KÖRNYEZET VÉDELMÉÉRT” DÍJAK ÁTADÁSA A III. KÖRNYEZETVÉDELMI TALÁLKOZÓN

A DÍJAZOTTAKRÓL

Apolló Repülő Klub Környezetvédelmi Csoport

Az Apolló Repülő Klub Környezetvédelmi Csoport sárkányrepülőgépek segítségével illegális hulladéklerakókat derít fel és dokumentálja. A feldolgozott adatokból több célra használható multimédiás programot készítenek.

Sok tapasztalatot gyűjtöttek Veszprém környékének átvizsgálásával, ahol 175 illegális lerakóhelyet találtak. 2001. és 2002. folyamán a Dél-Bakony aljára kiterjedő komplex vízgazdálkodási rendszer kialakításához járultak hozzá. A cél: az ivóvízellátás biztonságának fenntartása, segítségnyújtás a felszámoló munkához. A megfigyelőrendszer létrehozása és működtetése az első lépés. A felmérésben 10 települést és környékét tekintették át Veszprém megyében, mintegy 310 km2 térséget.

A feldolgozott anyagból multimédiás CD készült, amit az érintett önkormányzatok megkaptak. A CD továbbá segítséget nyújt a környezetvédelmi tudatformálásban.

Farbax Kft.

A Farbax Számítástechnikai és Kereskedelmi Kft. fő tevékenysége az újrahasznosítás, elhasznált irodatermékek újragyártása és forgalmazása.

A Kft. begyűjtő-hálózatot szervezett az elhasznált irodatechnikai kellékanyagok országos gyűjtésére. A begyűjtött és felújított alkatrészekből és elemekből késztermékeket állítanak elő. A Kft. éves szinten 400 ezer db kazetta és ugyanennyi tintapatron, 100 ezer db tonerkit felújítását végzi. A késztermékeket a hazai és export piacon értékesítik. A tevékenységek eredménye a természeti erőforrások védelme, a hulladéklerakókra kerülő hulladék mennyiségének és veszélyességének csökkentése. Veszélyes hulladéknak minősülő hulladék újrahasznosítása.

A vállalat fejlesztési részlege folyamatosan dolgozik azon, hogy több használt anyagot vissza tudjanak nyerni, ezekkel az újragyártott termékek listáját bővíthessék.

ISO 9000 szabvány szerint minőségbiztosítási rendszert működtetnek.

2001-ES „A KÖRNYEZET VÉDELMÉÉRT” DÍJAK ÁTADÁSA A II. KÖRNYEZETVÉDELMI TALÁLKOZÓN

A DÍJAZOTTAKRÓL

DUPAREC Kft.

A DUPAREC Kft. 1994. évi alapítása óta az ország legnagyobb hulladékpapír-gyűjtő vállalatává nőtt.  Megvalósította a papíralapú csomagoló eszközök 78 %-os hasznosítási arányát, ami magasabb, mint a vonatkozó EU direktívában szereplő arány.

Fő környezetvédelmi célkitűzése, hogy a másodnyersanyagokat visszajuttassa az ipari újrahasznosítókhoz, ezzel csökken a környezet terhelése.

A hulladékbegyűjtő vállalkozások közül az elsők között szerezte meg az ISO 9001 és ISO 14001-es tanúsítást. A környezettudatosság formálását kiemelten kezeli: A Duparec Kft. demonstrációkat szervez a papírgyártás során történő újrahasznosítás bemutatására.

https://www.hamburger-recycling.com/hu/hu/

image012

Mátrai Erőmű Rt.

A Mátrai Erőmű Rt. 1998-2000 közötti években teljesítmény - és élettartam-növelő felújításokat végzett el, füstgáz-kéntelenítő berendezést épített, megvalósította és alkalmazza a korszerű, környezetbarát un. sűrűzagyos salak-pernye elhelyezési technológiát.

A Mátrai Erőmű Közép- és Kelet- Európa egyik legnagyobb jelentőségű környezetvédelmi beruházását valósította meg egyedülálló módon. A beruházás jelentősége, hogy ezzel Magyarország a kénkibocsátás tekintetében 2004-ig vállalt nemzetközi kötelezettsége teljesült. A füstgáz kéntelenítő beruházást a szigorodó jogszabályok, az Európai Unió elvárásai az ország nemzetközi kötelezettségvállalásai, a környezet megóvása indokolta. Az eredmény az első évben 2000-ben a 30%-kal csökkent. A környezet védelmét más területeken is érvényesítik. A 1998-2003 között megvalósuló bányászati területeken végzett fejlesztésekhez a diffúz légszennyezés és a zajhatások mérséklésére burkolt utak, zajvédő töltések, erdősávok telepítése valósul meg. Azokon a területeken, ahol már nem folyik bányaművelés, megkezdődik a tájrehabilitáció, hogy tájba illő ökológiailag gazdag környezet alakuljon ki.

https://mert.mvm.hu/

Szabó Gábor

A HVG Gazdaság rovatának munkatársa, korábban a Világgazdaságnál dolgozott. Az EMLA Bizottság Tagja. Neve összekapcsolódik környezetvédelmi témák objektív feltárásával. A Bálint György Újságíró Akadémia és a Tudományos Újságírók klubja tanfolyamán oktat a tényfeltáró újságírásról a környezetvédelemben.

2000-ES „A KÖRNYEZET VÉDELMÉÉRT” DÍJAK ÁTADÁSA AZ I. KÖRNYEZETVÉDELMI TALÁLKOZÓN

A DÍJAZOTTAKRÓL

BIOKOM Kft.

BIOKOM Környezetgazdálkodási Kft. tevékenységei a települési szilárd kommunális és ipari hulladék gyűjtése, szállítása és kezelése. Bevezette a komplex hulladékgazdálkodás feltételeit tevékenységi területén. A komplex hulladékgazdálkodás területén rendelkezik a minőségbiztosítási MSZ EN ISO 9002 és a környezetközpontú MSZ EN ISO 14001 irányítási rendszerről szóló tanúsításokkal. A szolgáltatásai színvonalas ellátásáért a gépparkot és eszközeiket folyamatosan fejlesztik. Együttműködésük hatékony az önkormányzatokkal, a hatóságokkal, a sajtóval, a környezetvédelemi- és társadalmi szervezetekkel és a lakossággal.

https://biokom.hu/

image013

Qualitest Lab Kft.

Qualitest Lab Anyagvizsgálati és Környezetvédelmi Kft. a Dunaferr Rt. környezetvédelmi feladatait szoros együttműködés keretében végzi el. Monitoring rendszere alkalmas arra, hogy a kibocsátásokat az automatikus folyamatos mintavételezéssel és méréssel a szennyezések kiszűrésével a lehető legalacsonyabb szinten tartsa. Rendelkezik ISO 9001 –es minőségbiztosítási rendszerrel. A társaság laboratóriumait az MSZ EN 45001 sz. szabvány szerint akkreditálták, a vizsgáló személyzet az MSZ EN 473 szabvány szerint a legmagasabb szinten minősített.

http://www.dlabor.hu/

image014

Deák György

1989-ben alapította a Biofilter Kft.-t, amikor Magyarországon már létezett szabályozás a sütőolajra vonatkozóan, de nem foglalkoztak ennek a veszélyes hulladéknak a begyűjtésével vagy újrahasznosításával. A BIOFILTER Kft. vállalta fel a használt sütőolajok és sütőzsírok szelektív összegyűjtését, újrahasznosítását és ebből új termékek előállítását. Európában egyedülállóan országos hálózatot épített fel. A cég rendelkezik komplex gyűjtő, regeneráló, ártalmatlanító rendszerrel, megfelelő technológiákkal és a szükséges engedélyekkel. Partnereik számára komplex szolgáltatást nyújtanak: a használt sütőolaj begyűjtése mellett az étolaj beszállítását és a hulladék elszállítását is vállalják.

Dr. Szebényi Imre

Évtizedek óta vezeti az ETE Környezetvédelmi Szakosztályát. A hazai környezetvédelmi szemlélet kialakításának úttörője. Kiemelkedő oktató, nevelő munkája és kimagasló tudományszervező és kutató munkája. A kémia tudomány doktora. Kutatási tevékenységei: szénhidrogének katalitikus átalakítása kőolajpárlatok kéntelenítése, vízkémia és technológia, környezeti kémia és technológia. A Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetemen, a Közgazdaságtudományi és Államigazgatási Egyetemen és az ELTE Természettudományi Karán oktatott.