A Szövetség szakmai érdekképviselet, közhasznú szervezet, mely tevékenységét a környezet érdekeit szem előtt tartva végzi.
A Szövetség évente számos konferenciát és egyéb tájékoztató rendezvényt szervez a szakmai információk, aktualitások széleskörű terjesztése érdekében.
A Szövetség tag cégei a környezetvédelem számos területét lefedik tevékenységükkel. Az azonos szegmensek munkáját a területre specializálódott szövetségi munkacsoportok segítik.
A tagság kéthetente hírlevélben értesül az aktuális, a környezetvédelmi vállalkozásokat érintő rendezvényekről, kiadványokról, információkról, közbeszerzésekről, jogszabály-tervezetekről, megjelent jogszabályokról, EU joganyagokról. A hírlevélben lehetőség van a tagcégek aktuális tájékoztatójának megjelentetésére is, mely segíti a más tagcégekkel való kapcsolattartást.
A rendszeres hírlevél mellett a Szövetség 1999-től, évente jelentette meg a Környezetipari Évkönyv-et (EcoIndustry Yearbook), magyar és angol nyelven; 2017-ig. A kiadványban a tagcégek mellett a környezetiparban tevékenykedő nem tagcégek számára is biztosított volt a megjelenés.
2012-ben a Szövetség elkészítette a Környezeti Felelősségvállalási Nyilatkozatot, ezzel is erősítve elkötelezettségét a környezetipar területe felé. A Környezeti Felelősségvállalási Nyilatkozat 2017-ben megújult, melyet itt elolvashat.
A Környezetvédelmi Szolgáltatók és Gyártók Szövetsége felismerve azt a tényt, hogy tagjaik és a hasonló tevékenységet végzők munkájukkal jelentős mértékben járulnak, illetve járulhatnak hozzá Magyarország környezeti állapotának javításához, e munka elismeréséül megalapította az évente egy alkalommal meghirdetésre kerülő díjat „A környezet védelméért” díjat”. A díj két, a vállalati és a magánszemély kategóriában, az éves Környezetvédelmi Találkozón kerül átadásra. A díjátadás hagyományára 2019.-ben 19. alkalommal került sor.
A nyertes pályázók tovább juthatnak az EU környezetvédelmi díjára (EBAE –European Business Awards for the Environment), melyet 1987 óta hirdetnek meg.
A Szövetség közreműködésével alakult meg a KEXPORT Klaszter 2011. május 5-én 14 taggal a környezetipari exporttevékenység hatékony támogatása érdekében. A klaszter tagok száma jelenleg 26.
A klaszter célja, hogy új üzleti lehetőségeket teremtsen, közös nemzetközi marketinggel és piackutatással külföldi munkalehetőségeket tárjon fel, közös projekteket generáljon.
2009 óta, kétévente rendezi meg a Szövetség az ÖKOINDUSTRIA Nemzetközi Környezetipari, Energiahatékonysági és Megújuló Energiaforrások szakkiállítást. Az V. ÖKOINDUSTRIA kiállításra 2017. november 8-10. közt kerül sor a Vasúttörténeti Parkban.
2012-től a Szövetség részt vesz a „Towards a European Qualification Framework for Solid Waste Facility Managers ( SWFM-QF)” c. nemzetközi projektben, amelyet a EU Leonard programja támogat.
2013-ben a KSZGYSZ csatlakozott a GREEN PACK Nemzetközi Projekthez, amelyet az EU FP7 Keretprogram támogat. A projekt célja, hogy PET-ből 100 %-ban újrahasznosítható, élelmiszer tárolására alkalmas csomagolóanyagot hozzon létre. További információ: www.greenpack-project.eu
A Szövetség a www.kszgysz.hu weboldaláról elérhető adatbázist működtet (xir.kszgysz.hu) XIR néven, mely a hazai környezetipar szereplőit fogja össze. A nyilvántartásba bármely, a környezetipar területén tevékenykedő cég bekerülhet díjmentesen. Jelenleg 2000 cég élt a lehetőséggel.
2015-ben alapította meg a Szövetség az Akkreditált Szervezetek Klaszterét (ASZEK), melynek küldetése a hazai akkreditálással rendelkezők érdekeinek szakmai képviselete.
A Nemzeti Akkreditáló Testület (NAT) 2015. év végi megszűnése megváltozó szabályozási környezetet hozott létre. Az új helyzet szükségessé tette a NAT akkreditációval rendelkező szervezetek, cégek összefogását, érdekeik egységes, szervezett és hatékony érvényesítése céljából.
A klaszter nyitott minden olyan – nem kizárólag környezetipari – szervezet számára, amely akkreditált, vagy hivatalosan benyújtott akkreditációs kérelemmel rendelkezik.