Szövetségi hírek

Válasszon nyelvet

Idén október 1-3. között, a HUNGEXPO Budapest Kongresszusi és Kiállítási Központban rendezik meg első alkalommal az ENVIRONTEC powered by ÖKOINDUSTRIA Nemzetközi környezetipari, hulladék-vízgazdálkodási és fenntarthatósági szakkiállítást. A rendezvény a HUNGEXPO új fejlesztése, amely a szakmai szereplők kezdeményezésére, a Környezetvédelmi Szolgáltatók és Gyártók Szövetsége (KSZGYSZ) társszervezésében jött létre. Az első kiállítás díszvendége: Hollandia, amely a megnyitón díjjal jutalmazza a fenntartható logisztikai megoldások terén jeleskedő cégeket.

Az új kiállításon hét országból (Ausztria, Csehország, Hollandia, Horvátország, Németország, Olaszország, Svájc) és Magyarországról több mint 80 kiállító, csaknem 1100 négyzetméteren mutatja be tevékenységét és fejlesztéseit a HUNGEXPO Kongresszusi és Kiállítási Központ C pavilonjában (Kongresszusi Központ). Az esemény - a hozzá kapcsolódó szakmai programokkal kiegészülve - közös platformon mutatja be a Kelet-Közép-Európa régió környezetipari szereplőit, egyszersmind lehetőséget kínál a látogatóknak, hogy megismerjék azokat a hazai környezetvédelmi újításokat és vállalkozásokat, amelyek technológiájukkal a nemzetközi piacokon megjelenhetnek, vagy tovább terjeszkedhetnek a zöld átállás és klímaalkalmazkodás megvalósítása során.

Az esemény fókuszában a 21. század egyik legfontosabb kérdése áll: hogyan tudjuk a társadalmunk, gazdaságunk, ipari tevékenységük átalakításával, alkalmazkodási praktikákkal élhető szinten tartani környezetünket és segíteni a klímaváltozás hatásainak csökkentésében és az ellenállóképesség növelésében érdekelt gazdasági szereplőket és a döntéshozókat?

A kiállítás főbb témakörei

Az ENVIRONTEC kiállítás számos témát ölel fel a környezetvédelem és gazdálkodás területén. A teljesség igénye nélkül:

  • talajvédelem
  • kármentesítés
  • levegő-tisztaság védelem
  • infrastruktúra fejlesztés, mikromobilitás
  • körforgásos gazdaság, hulladákgazdálkodás
  • vízgazdálkodás, szennyvízkezelés
  • energiahatékonyság
  • megújuló energiák
  • élővíz védelem

Szakmai programok a KSZGYSZ szervezésében

A kiállítást szakmai konferenciák, a GreenEconomy színpadon kerekasztal beszélgetések kísérik, amelyek koordinátora és szakmai partnere a Környezetvédelmi Szolgáltatók és Gyártók Szövetsége (KSZGYSZ).

A KSZGYSZ nem titkolt célja, hogy - mivel az esemény a magyar EU-elnökség idejére esik – elérjék a nemzetközi szakmai közvélemény minél szélesebb körét. Ez elsősorban azért fontos, mert egy sor uniós jogszabályi kötelezettség számos tennivalót és változást hozott az idei évben (és hoz a következőben is), ami többek között a környezetipar területén működő cégek gyors alkalmazkodását igényli. Ilyen az italcsomagolások most induló visszaváltási rendszere, a háztartási szerves hulladék elkülönített gyűjtése, a több mint 60 ezer vállalkozást érintő kiterjesztett gyártói felelősség (EPR) rendszere, vagy az új ESG törvény, amely elvárja a vállalatoktól, hogy azonosítsák és kezeljék működésük fenntarthatósági kockázatait, és erről rendszeresen be is számoljanak.

Az ENVIRONTEC keretében a KSZGYSZ három kiemelt szakmai konferenciával készül. Az ESG kerekasztal – Kihívások és lehetőségek a kkv-k számára pénzintézetek és nagyvállalatok szemszögéből című eseményen a résztvevők megismerhetik a legfrissebb ESG szabályozásokat és azok hatásait a KKV szektorra, és a hasznos gyakorlati tanácsok mellett, amelyek segítenek megfelelni az új követelményeknek, iparági szakértőktől közvetlenül ismerhetik meg azokat az ESG által kínált lehetőségeket, amelyek révén versenyelőnyre tehetnek szert.

600ESG plakat hun

A 2024. második félévi EU magyar elnökség egyik kiemelt témája a talajok védelme, a szennyezés megelőzése, illetve a szennyeződések felszámolását célzó intézkedések uniós keretszabályainak kialakítása. Így a RE:BROWN Kármentesítés és barnamezős beruházások nemzetközi konferencia  az ezzel foglalkozó szakemberek találkozópontja lesz, az előadók között az Európai Bizottság képviselői, rangos nemzetközi szervezetek, külföldi és hazai kármentesítési szakértők is megtalálhatóak.

Miközben az európai Green Deal és a körforgásos gazdaságra vonatkozó cselekvési terv meghatározza az uniós célkitűzéseket, és a szén-dioxid-semleges kontinens felé tereli a piac összes szereplőjét, a teljesítendő célszámok elérése kihívást jelent a régió számára. Különösen igaz ez a Balkán-régióra, ahol sok esetben az alapoktól kell felépíteni a modern hulladékgazdálkodás és a körforgás infrastruktúráját. Az ISWA (Nemzetközi szilárdhulladék-gazdálkodási Szövetség) szakmai partnerségével megrendezendő konferencia a megelőzés, az újrahasználat és a hasznosítás gyakorlati megvalósítására, valamint a jó gyakorlatok bemutatására összpontosít. A konferencia előadói között a szervezet szakértői mellett neves nemzetközi és hazai körforgásos gazdaság és hulladékgazdálkodási szakértők lesznek jelen és több üzleti találkozóra is sor kerül. Idéntől Szövetségünk képviseli Magyarországot a világszervezetben.Idéntől Szövetségünk képviseli Magyarországot a világszervezetben.

iswabanner

Az ENVIRONTEC powered by ÖKOINDUSTRIA szervezőinek meggyőződése, hogy az esemény a hazai környezetipar népszerűsítésével és a szakmai látogatók mozgósításával nagyban hozzájárul a magyar zöldipari vállalatok versenyképességének növeléséhez, Magyarország környezeti állapotának javításához és a körforgásos gazdaság kialakításának előmozdításához.

A Környezetvédelmi Szolgáltatók és Gyártók Szövetsége (KSZGYSZ) a legnagyobb magyar környezetvédelmi érdekvédelmi szervezet, amelynek tagjai a magyar zöldipar kulcsszereplői, a környezetvédelmi tevékenységek teljes spektrumát lefedve. A jelenleg 270 tagot számláló szövetség több mint 30 éve koordinálja a magyar környezet- és természetvédelem, valamint a környezetvédelmi ipar szereplőit, kiemelkedő partnere a politikai döntéshozóknak és a gazdasági élet szinte valamennyi szereplőjének. Ennek egyik mozgatórugója a Szövetség 12 munkacsoportja, ahol többek között az akkumulátoriparhoz, hulladékelhagyáshoz, vízvédelemhez, analitikai mérésekhez, ESG-hez, vagy éppen a legújabb Többutas csomagolásokhoz kapcsolódó szakemberei ülnek össze.

A Szövetség nagy hangsúlyt fektet a zöldipar munkaerő-utánpótlására, ezért konferenciákat, szakmai napokat, pályaorientációs előadásokat tart és működteti az ágazati Zöldállásportált. Mindezek mellett nagyléptékű tájékoztató, környezetvédelmi szemléletformáló programokat tart, amelyek itthon és a régióban is a hozzájárulnak a környezet védelméhez - az iskolapadtól a döntéshozókig. Az expó alkalmából, a nyitónapon elérhetővé válik országos, online Tudástáruk is, továbbá a szemléletformáló zöldprogramok is új, rendelhető gyűjtőoldallal állnak az érdeklődők rendelkezésére.

Díszvendég és szakmai partnerek

Az első ENVIRONTEC powered by ÖKOINDUSTRIA külföldi díszvendége Hollandia, amely 11 céggel érkezik és mutat be számos innovációt. A Holland Királyság Nagykövetsége gazdasági részlege 4 kiemelt ágazatra összpontosít: a mezőgazdaságra, a körforgásos gazdaságra, az élettudományokra és egészségügyre, valamint a fenntartható mobilitásra és okos logisztikára.

„Az elmúlt években mind a 4 szektorban szerveztünk kereskedelmi missziókat, és büszkék vagyunk szilárd üzleti kapcsolathálózatunkra és a helyi gazdasági szereplőkkel fenntartott jó viszonyunkra ezekben a szektorokban. Az expót jó lehetőségnek tartjuk arra, hogy tovább mélyítsük kapcsolatainkat a magyar partnerekkel, és megosszuk tudásunkat a klímaváltozás elleni küzdelem zöld és fenntartható megoldásai terén - áll a nagykövetségnek, a kiállításra kiadott közleményében. - Standunk 11 holland kiállítója több szektorban is fenntartható megoldásokat kínál globális kihívásainkra. Engedjék meg, hogy bemutassuk őket!

A CTP egy olyan ipari ingatlanfejlesztő, amely erős fenntarthatósági elkötelezettséggel rendelkezik, és az ipari ökoszisztémák fejlesztése során az ESG irányelveket követi.

Az Ecoplant egy innovatív napkövető napelemes rendszer gyártó, melynek terméke nemcsak multifunkcionális (napelem, töltő, akkumulátor), hanem a designja is látványos.

A GreenWavePlastics a műanyag-újrahasznosítás és -feldolgozás terén szerzett több évtizedes szakértelmével segíti a köz- és a magánszektor szervezeteit a körforgásos és fenntartható átmenetben.

A Growing Paper fenntartható termékké emeli az egyébként egyszer használatos papírtárgyakat, mint például névjegykártyákat és meghívókat azáltal, hogy virágmagot helyez a rostok közé.

Az ING ismert pénzügyi szolgáltató, amely finanszírozási és tanácsadói termékeit és szolgáltatásait használja fel arra, hogy aktívan támogassa ügyfeleit az új fenntartható üzleti modellekre való átállásban.

A KARA egyedi igényekre szabott fűtési megoldásokat kínál városi és ipari folyamatfűtéshez, biomassza tüzelőberendezések gyártásával.

A Hollandiában alapított, jelenleg 600 tagot számláló Lean & Green Program célja, hogy támogassa a tagvállalatokat a szén-dioxid kibocsátásuk csökkentésében a logisztikai és tárolási folyamataik során.

A Miscancell fenntartható nyersanyag alternatívát kínálva a csekély gondozást igénylő Miscanthus Giganteus növényt használja a már létező termékekhez és folyamatokhoz.

A Philips vezető technológiai vállalat, amely az emberek egészségének javítására és a jobb eredmények elérésére összpontosít az egészségügy egész területén – az egészséges életmódtól és a megelőzéstől a diagnózisig, a kezelésig és az otthoni gondozásig.

A Prince Kuntstof Infra innovatív és minősített, hőre lágyuló csőrendszereket gyárt és szállít gáz,-víz-, szennyvíz- és biogázüzemekhez.

A SLAMDAM egy szabadalmaztatott és innovatív mobil árvízvédelmi gát, amely vészhelyzetben biztosítja a gyors bevethetőséget.

A megnyitó ünnepségen Désirée Bonis Nagykövet átadja a 2024-es Tulipán Díjat a Fenntarthatóságért a pályázat nyertesének, ezzel elismerve a fenntartható logisztikai megoldások terén jeleskedő cégeket” – zárul a nagykövetség közleménye.

Az ENVIRONTEC kiállítás fővédnöke Dr. Raisz Anikó, az Energiaügyi Minisztérium környezetügyért és körforgásos gazdaságért felelős államtitkára;

További védnökök: Dr. Botos Barbara, az Energiaügyi Minisztérium klímaügyekért és klímadiplomáciáért felelős utazó nagykövete, Kőrösi Csaba, a Kék Bolygó Alapítvány stratégiai igazgatója és Dr. Parragh László, a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara elnöke.  

A kiállítás további szakmai partnerei: a MAVÍZ, a HOSZ, a KÖVET Egyesület, a HEPA, az Envirotis, az Energiaügyi Minisztérium, valamint a Messe & Marketing Michael Pittscheidt.

A kiállításon több hazai felsőoktatási intézmény is megjelenik kiállítóként, köztük a MATE, a Pannon Egyetem, az Edutus Egyetem, az Óbudai Egyetem, valamint a Miskolci Egyetem.

Megnyitó ünnepség és nyitónapi érdekességek

A megnyitó ünnepség keretében adják át az ENVIRONTEC szakmai díjait, amelyet azon cégek számára adományoz a zsűri, akik a jövő kihívásaira a leginnovatívabb termékekkel és szolgáltatásokkal rukkoltak elő.  Az átadásra kerülő díj pedig egy hazai üvegművész munkája, aki - a kiállítás üzeneteként - újrahasznosított üvegből készítette el a szakmai elismeréseket.

Ugyancsak a megnyitó ünnepségen Désirée Bonis nagykövet átadja a 2024-es Tulipán Díjat a Fenntarthatóságért   pályázatuk nyertesének (lásd feljebb).

A megnyitó ünnepség záró akkordjaként pedig Kőrösi Csaba, a Kék Bolygó Alapítvány stratégiai igazgatója és az ENSZ 77. Közgyűlésének elnöke látja el hiánypótló útravalóval a résztvevőket főelőadásának keretében.

A kiállítás részletes programja, valamint egyéb tudnivalók: https://environtec.hu/programok/programkinalat/

Az ENVIRONTEC kiállítást a HUNGEXPO Budapest Kongresszusi és Kiállítási Központban rendezik, a látogatók közvetlenül az Albertirsai útról léphetnek be a C pavilonba (Kongresszusi Központ).