Értékelhető eredményekkel valósult meg a Tisza-forrását és egyes szakaszait érintő – határokon átnyúló - környezetvédelmi projekt, mely a folyótakarításon és történelmi emlékhely renoválásán túl, iskolai ismeretterjesztő órákat, foglalkozásokat is tartalmazott. A Nemzeti Együttműködési Alap támogatásának köszönhetően a Színes Tartályok Egyesület, a Tiszta Út Alapítvány és Francz Béla dolgozott együtt, hogy „Szép, szőke szerelmünk, a Tisza” tiszta is maradjon.
A 2024. áprilisában indult projekt fő helyszíne a kárpátaljai Yasina (Kőrösmező) járás és környéke volt, ahol a mesés természeti kincsek sokasága között a Fekete-Tisza forrása is található. A magyarországi PET Kupával szorosan együttműködő civil szervezetek most is követték azt a közösen meghatározott célt, mely szerint a folyók tisztaságát szó szerint a „forrástól az óceánig” kell megóvni, tisztán tartani és szükség esetén megtisztítani.
Így történt ez most is, hiszen a projekt részeként a historikus jelentőségű Tisza-forrás és környéke is átvizsgálásra és ezt követően alaposan kitakarításra került, illetve az emlékhely is felújítása is megtörtént. Ezen felül a területen még két további folyótakarító akció valósult meg, összesen 23 köbméter hulladéktól megszabadítva a folyót. Az így begyűjtött hulladék válogatását követően ebből kb. 16 köbméter hasznosításra is alkalmas hulladék volt, így a folyami hulladék közel 70%-a gazdaság körforgásában maradhatott.
![]() |
![]() |
A kapott támogatásnak köszönhetően a Tisza folyótakarítása mellett a környék iskoláiban 15 ismeretterjesztő, környezetvédelmi óra került megtartásra, ahol közel 300 gyerek vehetett részt a természeti erőforrások védelmének fontosságáról és a helyes hulladékkezelésről, keletkezésük megelőzéséről szóló foglalkozásokon.
Érdekes párhuzam, hogy miközben a magyar EU-elnökség alatt levezényelt puszani műanyagegyezményről szóló tárgyalásokon (UN Plastic Treaty) nem sikerült a globális megállapodásig eljutni, az uniós álláspontban azért megjelent a PET Kupa által szorgalmazott törekvés, miszerint az eddigi óceánközpontú megközelítés mellett a figyelem a legnagyobb „szállítószalagokra”, vagyis a folyókra is terjedjen ki. A folyóvizek monitorozása és a velük kapcsolatos közvetlen beavatkozás elősegíthetné, hogy a műanyagszennyezés rajtuk keresztül ne jusson el a tengerekig, óceánokig. Ezért kulcsfontosságú az olyan szervezetek, mint a Tiszta Folyó, Tiszta Víz és a Színes Tartályok Egyesület munkája, mert nekik köszönhetően is csökken a folyókat, tengereket érő terhelés. Ennek bizonyítéka a nemrég megjelent az EU partvidéki makroméretű hulladékok trendjéről szóló jelentés (EU Coastline Macro Litter Trend report), mely megállapította, hogy a partvidékeken a 2,5 cm-nél nagyobb hulladékdarabok mennyisége 29%-kal csökkent 2015 és 2021 között! Az EU partjainál az egyszer használatos műanyaghulladék mennyisége (SUP) 40%-kal sikerült csökkenteni.
#tisztatisza #boldogbodrog #derűsduna
Friss információkért érdemes követni a Tiszta Folyó, Tiszta Víz Facebook oldalát: https://www.facebook.com/profile.php?id=100037219368477
A program a Nemzeti Együttműködési Alap támogatásából valósul meg.
Fotók: Tiszta Folyó, Tiszta Víz; PET Kupa és Kovács Domokos Péter
HÁTTÉR
A Folyómentő teherautó c. dokumentumfilmből már jól ismert Béla évek óta azon dolgozik, hogy a Fekete- és a Fehér-Tisza tisztán megkezdett útja, a több ezer éve életet, élelmet, kultúrát, pihenést, szerelmet adó folyó visszanyerje méltó megbecsülését. A háború újabb és újabb kihívásokat és nehézségeket gördít hősünk elé, amit két utánkövető epizóddal igyekezett megörökíteni a PET Kupa filmes stábja. Ez az „Egy folyómentő Ukrajnában” (1. rész; 2. rész) epizódokon keresztül ismerhető meg.
Az évek óta tartó folyótakarítások, a szemléletformálás, a szelektív hulladékgyűjtés rendszerének kiterjesztése és a folyamatos lobbitevékenység a folyóvédelem érdekében immáron 11 éve a PET Kupa kitartó munkájának köszönhetően elismert, nemzetközi jó gyakorlattá vált. E pályázat mellett több projekt is párhuzamosan dolgozik a fenti célokért (pl. Call-Action 2; Aquatic Plastic; Hulladékmentes Tisza), segítve mindazokat, akik a Tiszta Tiszáért, Dunáért, Bodrogért, Krasznáért, Borzsáért, Drináért dolgoznak.
További információk:
Hankó Gergely
kuratóriumi tag
Tiszta Út Alapítvány
[email protected]