Hazai rendezvények

Válasszon nyelvet

Ajánljuk mindenki figyelmébe a KÖVET decemberi rendezvényét!

Időpont: 2022. december 7, szerda (9:00-17:00)
Helyszín:MagNet Közösségi Ház, Hamvas terem (1062 Budapest, Andrássy út 98.) 

REGISZTRÁCIÓ

Energiakrízis, háború, egyszer megaaszály, másszor villámárvíz. A nagyvállalatoknak és a döntéshozóknak látszólag kisebb gondja is nagyobb, mint a fenntarthatóság, ESG. Valójában pontosan most válnak élessé fel a felelős vállalati magatartás takarékossági és helyi biztonsági belső előnyei és pozitív externáliái. A KÖVET pl. Ablakon Bedobott Pénz programján keresztül közel három évtizede mutatja be hitelesen a megelőző környezetvédelem példáit, eszközeit.

Az ESG rövidítés, az angol Environment (környezettudatosság), Social (társadalmi felelősség), és Governance (vállalatvezetés) szavakból ered, ami meghatározza az ilyen befektetések szempontrendszerét. Évtizedek óta ismert társadalmilag felelős befektetések vagy zöld pénzügyek néven, most mégis mint új elvárás és lehetőség jelenik meg, elsősorban a tőzsdei cégekre vonatkozóan. Ettől hangos a piac. Hazánkban olyan mértékadó szervezetek foglalkozna a témával, mint az MNB, a Deloitte vagy a Portfolio.hu. 

Sokan üzleti lehetőséget látnak benne, mások a fenntarthatóság hatékony beemelését a vállalati kultúrába. Ám többen szkeptikusak: „Ez ugyanaz, amiről eddig is beszéltünk, csak új, divatos néven.” Mások szerint az egész „sok hűhó semmiért.” Az Economist 2022 júliusában cikksorozattal támadta ezt a vállalati fenntarthatósági mozgalmat (BSM), címlapra emelve állítását: „Három betű, amely nem fogja megmenteni a világot.” Érvelésük szerint az S és a G nyugodtan elhagyható, mert csak bonyolítja a dolgot, az E pedig Environment-től Emission-re cserélendő. Magyarul elég foglalkoznunk a globális felmelegedés kérdéseivel, s a légnemű kibocsátásokkal. Bár a lap kiegyensúlyozott és komoly érveket hoz fel, ezzel gyakorlatilag visszatérnénk az 1980-as évek csővégi megoldásaihoz. Pedig a bolygó határai kutatás (ld. Lépések 2022/II. szám) „csak” az 5. legsúlyosabb globális környezeti problémaként számszerűsíti a klímaváltozást.

Ám a kérdések nem megkerülhetők, különösen az azóta kirobbant energiaválság fényében. Mi is valójában az ESG, mik az alapdokumentumai, szabványai? Van egységes módszertana és tanúsítása? Új dolog-e vagy belesimul a BSM mozgalomba, mely kezdődött a recyclinggal, folytatódott a tisztább termeléssel s újabban a körforgásos gazdasággal, s reinkarnálódott 18 különböző név alatt az elmúlt három évtizedben? Hoz-e valódi változást a hazai cégek életében, vagy papírtigris marad? Ha hoz, akkor csak a tőzsdén jegyzetteknél, vagy a KKV-knál is? Ezeket a kérdéseket szeretnénk körbejárni a téma vezető szakértőivel és vállalati, civil érintettekkel.

(a regisztrációt követően küldünk zoom linket a közvetítéshez)

További részletek