Nemzetközi hírek

Válasszon nyelvet

A túltermelés és a túlfogyasztás komoly veszélyt jelent a környezetre, mivel az így termelődött hulladék nagyrésze a hulladéklerakókban végzi. A probléma mérete ellenére sem született egyetértés arról, hogyan lehetne globális szinten kezelni ezt a jelenséget. A települési szilárd hulladék (MSW) minden olyan, napi szinten használt dologból áll, mint például az élelmiszerek, a csomagolóanyagok vagy az elektronikai cikkek. Sajnos jelenleg ennek a hulladéknak kevesebb mint 20%-át hasznosítják újra, míg a többi a hulladéklerakókba kerül. Az ENSZ Környezetvédelmi Programja (UNEP) szerint, ha nem változik a politika, a települési szilárd hulladék mennyisége 2050-re mintegy 2 milliárd tonnával fog növekedni.

A legnagyobb hulladéklerakók Las Vegasban, Mexico City-ben és Sanghai-ban találhatók, ha csak a méret szempontjából figyeljük meg, azonban, ha az éves hulladékmennyiséget nézzük, a lista máris más képet mutat.

lerakok

3: A legnagyobb hulladéklerakók listája az éves hulladékmennyiséget tekintve (millió tonna/év)

A globális hulladékindex elemzi a legfejlettebbnek számító országok hogyan termelik és hasznosítják újra a hulladékot. Az indexet a Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD) 38 tagjára alkalmazzák. A hulladékégetés környezeti hatás szempontjából előnyösebb, mint a hulladéklerakók, azonban csak a listán szereplő 17 ország éget többet, mint amennyit hulladéklerakóba küld. Az első három ország: Dél-Korea, Dánia és Németország, mivel mindannyian hatékonyan hasznosítják újra, és a hulladékégetést a hulladéklerakókkal szemben nagyobb arányban alkalmazzák.

index

4: Globálisl Hulladék Index 2022

Egyértelmű, hogy minél népesebb egy ország és minél nagyobb a gazdasága, annál több hulladékot termel. Viszont fontos megvizsgálni, hogy a kormányok milyen erőfeszítéseket tesznek a fenntarthatóság érdekében. Az is látható, hogy a túlfogyasztást mint trend nehéz leküzdeni, ennek következményeképp pedig mind a magas, mind az alacsony jövedelmű országok szenvednek a következményektől.

Összefoglaló cikkünk Daniil Filipenco: World waste: statistics by country and brief facts című cikke alapján készült.

Az eredeti cikk: World waste: statistics by country and brief facts DevelopmentAid