Hogyan lehet az ESG-t nemcsak megérteni, hanem alkalmazni is? Együtt kerestük a válaszokat – szakértőkkel, cégekkel, kérdésekkel.
Múlt héten a KSZGYSZ a Greenius-al együtt kiscsoportos műhelymunkát szervezett az ESG aktuális kérdéseire fókuszálva. Az adottságaiból fakadóan lazább, kötetlenebb formátum pozitív fogadtatásra talált a résztvevők között, ami a visszajelzésekből is kiderült.
A program első részében, a vezetett kerekasztalbeszélgetésben az SZTFH, NGM, MNB és az ALTEO képviselői átfogó képet adtak olyan aktuális kérdésekről, mint a küszöbönálló ESG törvény módosítás vagy éppen az EU „Simplification Omnibus” című javaslatcsomagja vagy éppen a központi kérdőívek szerepe a magyar végrehajtásban. Szóba került az egyes intézmények feladat- és felelősségi köre, valamint az eddigi, saját tapasztalataik az ESG törvény végrehajtásáról. És természetesen, a végrehajtásra kötelezettek képviseletében is hallhattak visszajelzést a jelenlévők. Az átlagnál bővebb időkeretben kérdések is érkeztek az előadókhoz.
A program másik nagy részét a jogi megfelelőség kérdései, illetve az E, S és G lábak az átlagosnál gyakorlatorientáltabb, közös feldolgozása jelentette, kis csoportokban. A jogi szekcióban megbeszélt témák között így mindenki kérdezhetett a (saját cégére) vonatkozó adatszolgáltatással, az önkéntes vállalati megfeleléssel vagy éppen a beszámolók készítésére vonatkozó előírások és szabványok (ESRS) illetve a CSRD és a kettős lényegesség alkalmazásával kapcsolatosan.
A környezetvédelmi láb taglalásánál, hasonló rendszerben szó került a karbonlábnyom vagy éppen az életciklus számítástól a biodiverzitás megőrzését szolgáló gyakorlati példákon át a körforgásos gazdaságosság felé teendő lépésekig.
A szociális láb szekciójában beszélgetést lehetett folytatni a greenwashing és etikus környezetvédelemről vagy éppen a CSR stratégia értelméről és a különféle vezetői kvóták ellentmondásos szerepéről.
A vállalatvezetést érintő kérdésekben a taxonómia alkalmazását járták körül a résztvevők, illetve az antikorrupciós lépések, valamint a tisztességes verseny vállalati szabályozásának tapasztalatai kerültek terítékre.
A szervezők által kidolgozott formátum biztosítja azt is, hogy az érdekesebb, fontosabb kérdések ne vesszenek el a résztvevők számára a későbbiekben.
Mind a szervezőknek, mind a résztvevőknek újszerű tapasztalatot hozott ez a rendezvény, melyet a jövőben megismételni szándékozunk.