Hazai hírek

Válasszon nyelvet

"A mostani nehéz helyzetben sem feledkezhetünk meg a klímaváltozás tartós fenyegetéséről, amellyel szintén közösen kell szembenéznünk” jelentette ki Kaderják Péter, az ITM energia- és klímapolitikáért felelős államtitkára szerdán, amikor a közelmúltban elfogadott új Energiastratégia és az ahhoz szorosan kapcsolódó Klíma- és Természetvédelmi Akcióterv végrehajtásának részeként meghirdetésre kerültek az első energetikai innovációs pályázatok.

Ezen a linken elérhetőek a részletek: https://lnkd.in/gXaCjqX

Összesen 4 pályázatra lehet jelentkezni, a keretösszeg 12 milliárd forint, melynek pénzügyi forrását a szén-dioxid kvóták értékesítéséből származó bevételek klímavédelmi célú felhasználását szolgáló, az ITM kezelésében álló zöldgazdaság finanszírozási rendszer biztosítja.  

Az első kiírás az energiaközösségek kialakítását és működését támogató mintaprojektek létrehozására ösztönöz 2 milliárd forintos keretösszeggel. A második kiírásban 3 milliárd forint áll rendelkezésre a vezetékes hőenergia-ellátási rendszerrel nem rendelkező települések energiaellátásának megoldására, a földgázhálózatra csatlakoztatott települések esetén az éves felhasználás csökkentésére. A legnagyobb, 4 milliárd forintos támogatási keret olyan megoldások tesztelésére jut, amelyek a karbonmentes termelők, főként naperőművek rendszerbe illesztését segítik a villamos energiából gáz előállításával. A negyedik, 3 milliárd forintos kiírás az átviteli- és az elosztóhálózat-üzemeltetőket támogatja az átalakuló piaci igények kiszolgálásában.

A tájékoztatón elhangzott, hogy nem előre kiválasztott technológiákat, hanem az adott kihívásra legjobb választ adó megoldásokat fogják támogatni, a pályázatokat független szakértőkből álló bizottság értékeli majd.  Várják a többi között vállalatok, közintézmények, nonprofit szervezetek, önkormányzatok pályázatait. Az elnyerhető támogatás vissza nem térítendő, aránya a projekt teljes költségén belül az értékelés során dől majd el

Az államtitkár hangsúlyozta, a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatallal együttműködésben kiírt pályázatok elsődleges célja az innovatív megoldások kifejlesztésének és tömeges alkalmazásának ösztönzése, amelyek elősegítik a hazai megújuló energiaforrások fokozott használatát az áramtermelésben, valamint a helyben rendelkezésre álló megújuló energiaforrások terén.

A pályázatok benyújtásának határideje 2020. május 29-én 12.00 óra.

Ezen a linken elérhetőek a részletek: https://lnkd.in/gXaCjqX

Kaderjak