2024. július 15-én kihirdetésre került az Európai Parlament és a Tanács (EU) 2024/1785 irányelve (2024. április 24.) az ipari kibocsátásokról (a környezetszennyezés integrált megelőzése és csökkentése) szóló 2010/75/EU európai parlamenti és tanácsi irányelv és a hulladéklerakókról szóló 1999/31/EK tanácsi irányelv módosításáról szóló jogszabály.
A szabályozás előtérbe helyezi a levegőbe, vízbe vagy talajba történő kibocsátások megelőzésének, csökkentésének kérdéskörét, kiemelve - többek között - az ivóvízforrásokat a határokon átnyúló ivóvízforrásokkal együtt.
Az irányelv címe is változik – az ipari kibocsátások mellett az állattartással összefüggő kibocsátások is megjelennek a címben– ezzel is jelezve, hogy az irányelv hatálya nemcsak az ipari létesítményekre terjed ki.
A módosítással az IED hatálya kiterjesztésre kerül – többek között- az évente legalább 15 000 tonna akkumulátorcella (katód, anód, elektrolit, szeparátor, kapszula) gyártási kapacitás mellett kizárólag az összeszerelési tevékenységtől eltérő akkumulátorgyártásra, valamint egyes ércek (bauxit, króm, kobalt, réz, arany, vas, ólom, lítium, mangán, nikkel, palládium, platina, ón, volfrám és cink) ipari méretű kitermelésére (beleértve a helyszíni kezelési műveleteket, mint például szétzúzás, méretellenőrzés, dúsítás és feljavítás). Változik a hatály egyes hulladékkezelési tevékenységek esetében is.
Az állattartás szennyezőanyag kibocsátása csökkentésének elősegítése kapcsán az IED hatálya alá tartozó sertés-és baromfitelepek küszöbértéke (számosállat egység) is módosul, ezzel párhuzamosan nyilvántartásba vételi eljárás lehetőségének bevezetését is kiterjeszti ezen tevékenységekre, illetve egyéb előírásokat is megfogalmaz erre vonatkozóan.
Környezetközpontú irányítási rendszer bevezetési kötelezettséget is előír az irányelv a hatálya alá tartozó valamennyi létesítményre.
A környezeti adatokhoz és információkhoz való, ingyenes, regisztráció nélküli hozzáférés biztosítása is hangsúlyos része a módosításnak. Új elemként jelenik meg az irányelvben a megfelelésértékelés, valamint új fejezetként szerepel az innováció lehetővé tétele és előmozdítása, valamint az ipari átalakulással és kibocsátásokkal foglalkozó innovációs központ létrehozása is.
Az adminisztrációs terhek csökkentése érdekében 2035-től kötelezővé válik a tagállamokban az elektronikus engedélyezési rendszer bevezetése.
A szankciók kapcsán előírásra került, hogy olyan közigazgatási pénzbírságokat kell alkalmazni, amelyek ténylegesen megfosztják a jogsértést elkövetőket a jogsértésből származó gazdasági előnyöktől. A jogi személy által elkövetett legsúlyosabb jogsértések esetén a pénzbírságok maximális összege az üzemeltető által a bírság kiszabásának évét megelőző pénzügyi évben elért uniós éves árbevétel legalább 3 %-a kell, hogy legyen.
A tagállamoknak 2026. július 1-ig kell átültetniük az irányelvet.