Időpont: 2014. május 21., szerda, 10.00, KSZGYSZ iroda
Zsabokorszki Ferenc, munkacsoport vezető elfoglaltsága miatt Czibók Ágnes köszöntötte a résztvevőket.
A megbeszélésen Tószegi-Faggyas Katalin, Nemzeti Agrárgazdasági Kamara vidékfejlesztési igazgatója tartott előadást ’A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara által végzett öntözési igényfelmérés tapasztalatai’ címmel. (Az előadás emailen kérhető)
Bevezetőjében a kamara szerepét mutatta be. A Kamara köztestület és a tagság érdekei képviseli a kormányzat felé, véleményezi a jogszabályokat.
Magyarországon a mezőgazdasági művelés alatti területek nagyságához mérten nagyon alacsony az öntözéses területek aránya, az európai átlag ötöde. Az előadásban az öntözési igényeket ill. az öntözés megvalósítása előtti akadályokat tárták fel. Magyarországon megvan az öntözéshez szükséges vízmennyiség, de sok feladat látszik még a növény termesztés számára szükséges vizek megfelelő eljuttatására.
A felmérés részletes feldolgozása még folytatódik, bizonyosan készül róla további nyilvános beszámoló.
A támogatási programokban (pl. KEHOP) nincs közvetlenül öntözési cél, a gazdálkodóknak komplex vízkészletgazdálkodást kell megvalósítaniuk, ehhez pedig több operatív program lehetőségeit kell összehangolni.
A munkacsoport egyetértett abban, hogy szükség van szakemberképzésre felső és közép szinten is a feladatok megfelelő megoldásához.
Az államigazgatás feladata, hogy az intézményrendszer jól működjön. Új jogszabály szerinti térítésmentes víz indoklása aggályos lehet az Európai Unió felé, mikor a vízgyűjtő gazdálkodási terv felülvizsgálatát a Víz Keretirányelv előírásai szerint benyújtjuk. Ezzel kapcsolatosan szó volt arról, hogy Magyarország késésben van a feladatok teljesítésében, mert a jövő év első felében már a felülvizsgálatot el kell készíteni, hogy a szükséges 6 hónapos társadalmi egyeztetés megtörténhessen.
A téma jelentőségére való tekintettel a novemberi konferencián egy blokkban visszatérünk rá.
Rákosi Judit felhívta a figyelmet arra, hogy a Víz Keretirányelvvel kapcsolatban Magyarországgal szemben infringement eljárás folyik (egyéként több tagállammal szemben is). Magyarországon a vízszolgáltatás fogalma szűkebb, az ivóvízre, szennyvízre, víziközmű szolgáltatásra, mezőgazdasági vízszolgáltatásokra vonatkozik.
Egyéb
KSZGYSZ részvétele pályázatokon
Czibók Ágnes beszámolt arról, hogy a KSZGYSZ aktívan pályázik, keresi a lehetőségeket. Többek közt a Horizont 2020 program pályázatai megközelíthetőnek tűnnek és a tavasz folyamán is beadásra került egy pályázat, amiben aktív tag. A továbbiakban is szívesen részt vesz mind magyar, mind külföldi pályázatokon, együttműködő partnerként.
Workshop a Duna menti környezet védelmét támogató hálózattal való együttműködésről
A résztvevők tájékoztatást kaptak arról, hogy május 30-án, 10.00-tól a KSZGYSZ Workshopot rendez az Environmental Technology Network in Danube Regionról a KSZGYSZ irodájában. A programot csatoljuk.