A ESG Kihívások és lehetőségek a kkv-k számára pénzintézetek és nagyvállalatok szemszögéből c. kerekasztal beszélgetés az ENVIRONTEC powered by ÖKOINDUSTRIA I. Nemzetközi környezetipari, hulladék-, vízgazdálkodási és fenntarthatósági szakkiállítás keretében került megrendezésre a Környezetvédelmi Szolgáltatók és Szövetsége, a British Chamber of Commerce in Hungary, valamint a Magyar Bankszövetség szervezésében.
A kerekasztal meghívottak voltak: Lukács Ákos Klímaváltozási és Fenntarthatósági Szolgáltatások vezető - EY, Dr. Nagy Gyula vezérigaztagtó - MBH Jelzálogbank, Hámori Réka vezető közgazdász - Magyar Bankszövetség, Hetyésy Anna ügyvédjelölt - Siegler Bird & Bird Ügyvédi Iroda.
A beszélgetést Dr. Szabó László, független energetikai és energiahatékonysági szakértő moderálta (Szabó&Co.).
A bevezetőben Hankó Gergely, a KSZGYSZ ügyvezető igazgatója kiemelte a KSZGYSZ Net Zero és ESG Munkacsoportjának munkáját, illetve külön köszönetet mondott Oelberg Károlynak a British Chamber of Commerce in Hungary és Hámori Rékának Magyar Bankszövetség képviselőinek a szervezésben nyújtott segítségükért.
A beszélgetés bevezető részében az ESG kezdeményezés és a hozzá kapcsolódó szabályozás alapjai kerültek bemutatásra, illetve a megjelent bankok az ESG területen eddig végzett tevékenységét vették számba. Kiderült, hogy ha nem is mindig láthatóan, de már évek óta folyik a felkészülés a bankszektorban. Összefoglalva talán megállapítható, hogy a „mágikus” és magyarul nehezen feloldható betűszóval járó kötelezettségek 90%-át lefedik a „környezetvédelem”, „személyzeti politika” és „vállalatvezetés” jó gyakorlatai.
Említésre került, hogy a szabályozó tulajdonképpen a bankokat használja fel ügynökként a kezdeményezés elterjesztésére, ami részben igaz is, de azért a bakoknak és végső soron az ügyfeleknek is érdekük, hogy egy adott beruházásról vagy ügyfélről, beszállítóról minél több releváns adattal rendelkezzenek. Jó gondolati irány az a magyar szabályozásban hangsúlyosan megjelenő igény, hogy a KKV-knek, az adatszolgáltatóknak csak egyszer, egyféle rendszer szerint kelljen az adatokat összegyűjteni, amiket aztán többféle célú adatigénylés kielégítéséhez használhatnak. A cél, jól láthatóan, az adminisztratív terhek csökkentése volt. Ez a (jelenleg) mintegy másfélszáz kérdés a valóságban a KKV-k esetében lényegesen kevesebb, hiszen méret és területi elhelyezkedés alapján is differenciál a központi kérdőív.
A Szabályozott Tevékenységek Felügyeleti Hatósága (SZTFH) által készített kérdőív mellett megjelent MNB által javasolt lista is, kifejezetten a bankok számára. Már a kifejlesztés alatt folytak egyeztetések a két szereplő között, így a két kérdőív jelentős átfedéseket mutat. A mintegy 100 kérdésből itt is jóval kevesebb alkalmazandó általában, de ezeket egy bizonyos igényelt összeg felett minden banknak kötelező jelleggel fel kell tennie (és ez a küszöbösszeg idővel csökkeni fog, hasonlóan a vállalkozásokra vonatkozó jelentéstételi kötelezettség belépési szintjéhez). Fontos azonban megjegyezni, hogy a válasz nélkül hagyott kérdések egyelőre nem kizáró okok.
A zöld jelzáloglevek is napirendre kerültek, itt az látható, hogy erős irántuk az érdeklődés, ugyanakkor a versenyelőny árban nem manifesztálódik, egyszerűen csak két hasonló termék közül egyértelműen a „zöldet” keresik.
Abban a kerekasztal résztvevői egyetértettek, hogy az ESG jelentési rendszeren érdemes dolgozni (a kényszeren túl is) és ahogy gyűrűzik le a különböző szinteken, úgy lesz egyre elterjedtebb, a napi rutin része az ezzel jár know-how is. Most még tanulási fázisban vagyunk, itt sokszor elegendő – nem megfelelés vagy adatok rendelkezésre nem állása esetén – stratégiák, intézkedési tervek kidolgozása és végrehajtása egy beszállítói lánc tagjaként. Ugyanakkor fontos tudni, hogy az adatok nem vesznek el, akkor sem, ha nem is használják részletes elemzésre őket jelen pillanatban, hanem mindenképpen egy adatbázisba kerülnek, amit akár később is mélyebben kielemezhetnek. Jó tudnia azt egy vállalkozásnak, az ő területén melyek a lényeges, esetleges versenyhelyzetben meghatározó jelentőségű adatok. (Pl. egy műanyaggyártónál nagy valószínűséggel fontos az újrahasznosított alapanyagok aránya) és ezekre kell koncentrálni, itt kell főként programokat indítani.
A bankoknak fontos szerepe – és versenyelőnye – lehet az ESG rendszerében, hogy a benyújtott adatok kiértékelési eredményeire alapozva a cégnek részletes visszajelzést adjanak (kvázi független átvilágítóként), elősegítve az adott vállalkozás fejlődését, helyes stratégiájának kialakítását.
A beszélgetés zárásaként a jelenlévők kérdéseket tettek fel. Provokatív, de elgondolkodtató kérdés volt, hogy a jelenlévők véleménye szerint az ESG „meg fogja-e menteni a Földet”. A válaszadók véleménye szerint egyrészt a Föld mindenképpen megmarad, az emberiség jövője az, ami kérdéses ugyanakkor nem is ez ennek a kezdeményezésnek az elsődleges szerepe – a fenntarthatóbb jövőhöz csak hozzátesz, de önmagában nem elég. Iránykijelölőnek jó, különösen, ha aktívan, értően ültetik át a mindennapokba.
A kérdések között felmerült, hogy ez a rendszer visszavezethető-e nemzetközi szabványokra, valamint, hogy nagyon fontos lenne a bankoknál is szakértő, vonatkozó szakmai háttérrel rendelkező szakemberek bevonása a kiértékelésnél.
A legvégső kérdést is provokatívnak, de ugyanúgy gondolatébresztőnek szánták: arra a felvetésre, hogy ha ESG szakértőt szeretne egy vállalkozás felvenni, akkor marketingest vagy inkább statisztikust keressen, a kerekasztal résztvevői messze túlnyomó többségben, természetesen, a statisztikusra voksoltak.
Csatlakozás a KSZGYSZ Netzero-ESG Munkacsoportjához
A következő ESG-hez kapcsolódó események a közeljövőben:
- 2024. október 16.: 29. KÖVET Konferencia: Beyond ESG – Beyond Zero (Dumaszínház, 1082 Budapest, Corvin sétány 1.)
- 2024. november 8.: A magyar vállalatok fenntarthatósága: Az ESG sztori és ami mögötte van (Budapesti Corvinus Egyetem, C épület, V előadó)
- 2024. november 13.: Greenview konferencia 2024: ESG a gyakorlatban (Premier Kultcafé)
- 2024. november 14.: Fókuszban az ESG törvény végrehajtási rendeletei (Danubius Hotel Arena)