Szövetségi hírek

Válasszon nyelvet

A Green Economy színpada 2024. október 2-3. között számos érdekes és releváns előadásnak, beszélgetésnek adott otthont, amelyek középpontjában a fenntarthatóság és a zöld gazdaság állt. Az esemény célja az volt, hogy Zöldgazdaság kiadványhoz hasonlóan gyakorlati példákon és vállalati tapasztalatokon keresztül mutassa be a zöld átállás különböző területeit és kihívásait.

A színpadi program első délelőttje során a Lean and Green Programot ismerhettük meg. Bevezetésképpen Berecz Tímea, a GS1 Magyarország Nonprofit Zrt. szektormenedzsere ismertette a program fő célkitűzéseit. A Lean and Green kezdeményezés a logisztikai szektorban segíti a vállalatokat a CO2-kibocsátás csökkentésében, összhangban a Párizsi Klímaegyezmény céljaival. A program keretében auditokat és módszertani támogatást nyújtanak, amelyekkel a vállalatok hatékonyabb működést érhetnek el, hozzájárulva a fenntarthatóság növeléséhez. Kapcsolódóan, Sven Brink, a Milence európai hálózatfejlesztési szakértője ismertette a Milence e-teherautó töltőhálózat bővítésének terveit Magyarországon. Németh Sándor, a CHEP Hungary retail sales és asset manager-e, a raklapok körforgásos gazdaságban betöltött szerepét mutatta be. Kiemelte, hogyan támogatja a CHEP a fenntarthatósági célokat a logisztikai folyamatok optimalizálásával és a hulladék minimalizálásával.

A nap kerekasztalbeszélgetése a fenntartható logisztikáról szólt, amelyet Krázli Zoltán, a GS1 Magyarország szektormenedzsment igazgatója moderált. A beszélgetés résztvevői: Mihályi Eszter (CSR manager, Hell Hungary), Gondi Ferenc (ügyvezető igazgató, CTP Hungary), Csipes Péter (ügyvezető igazgató, S.T.I. Hungary) és Mihályka Dávid (logisztikai szakértő, Trans-Sped Kft.). A résztvevők gyakorlati példákon keresztül mutatták be, hogyan valósítható meg a fenntarthatóság a mindennapi logisztikai műveletek során, és milyen kihívásokkal kell szembenézni ezen a téren.

A délutáni program a Fit for 55 intézkedéscsomag köré szerveződött, amely az Európai Unió klímavédelmi célkitűzéseinek megvalósítását célozza. A beszélgetést Balogh-Tanka Eszter, a Nemzetközi Fejlesztési és Forráskoordinációs Ügynökség tanácsadója moderálta, a résztvevők között pedig ott volt Ringhoffer Örs, az Energiaügyi Minisztérium főosztályvezetője, Bihari László, a Magyar Vállalkozásfejlesztők Országos Szövetsége ESCO Platformjának elnöke és Pocsarovszky Károly, az ATAB Energy Zrt. tanácsadója. A beszélgetés középpontjában az állt, hogy a hazai vállalkozások miként tudnak megfelelni a szigorodó energiahatékonysági előírásoknak, és hogyan finanszírozhatók az ilyen fejlesztések.

A nap további részében környezetvédelmi témájú előadások következtek. Palotai Zoltán, az Eurofins Analytical Services Hungary környezetanalitikai üzletágának vezetője, bemutatta azokat az anyagokat, amelyek hosszú távon károsítják környezetünket, míg Dr. Bordós Gábor, a Tisza folyó mikroműanyag-szennyezettségét elemezte, bemutatva a PET Kupán született mérések alapján. 

A második nap programját Berze Márton, az OnLife társalapítója indította egy inspiráló előadással, amelynek címe: „Első az ember – a versenyképesség nem technológiai kérdés”. Berze Márton hangsúlyozta, hogy a sikeres vállalatvezetés kulcsa az emberi erőforrások optimális kihasználása, és nem feltétlenül a technológia. Az előadás rávilágított arra, hogy a vállalatok vezetői hogyan hozhatják ki a legtöbbet a munkavállalóikból, anélkül, hogy további költségeket kellene vállalniuk.

A másodi nap kerekasztalbeszélgetése mikromobilitás témában zajlott, azon belül is a városi közlekedés fenntarthatósági kihívásairól. A beszélgetést Kárpáti András, a Jövő Mobilitása Szövetség elnöke moderálta, a résztvevők pedig Varga Denise (LIME Magyarország), Hényel Ágoston (Hellovelo), Pavuk Attila (Elektrorider) és Dalos Péter (BKK) voltak. A beszélgetés központi kérdése az volt, hogy mennyire fenntartható a mikromobilitás, és milyen megoldásokat nyújt a városi közlekedés szempontjából.

Az esemény egyik kiemelkedő pontja volt az ENVIRONTEC Közönségdíj átadása. Az applikáción leadott szavazatok alapján a díjat a MiReHu Nonprofit Kft kapta. A díjat átadta Márki Enikő, a kiállítás igazgatója és Ágoston Csaba a KSZGYSZ elnöke.

A délután folyamán  Szöllősi-Sebestyén Zita bemutatta a Zöldprogramok.hu portált, amely új szemléletformáló platformként indult a zöld témák iránt érdeklődők számára.

Végül a nap zárásaként bemutatták a „Kölcsönkapott levegőnk” projektet, amelyet Székely Áron és Lajter Hanna (Óbudai Egyetem) ismertettek. Ez a projekt a lakosság körében kíván szemléletformáló hatást elérni a levegőtisztaság-védelem területén.

A színpad házigazdája Tomaj Zsófi, a Vantage Point fenntarthatósági tanácsadó cég ügyvezetője volt.