Az ülés előadói között szerepelt Iga Benedek, alelnök és munkacsoportvezető, Hankó Gergely, ügyvezető, Szöllősi-Sebestyén Zita, környezetvédelmi oktatás koordinátor, Bedő Károlyné, társadalmi kapcsolatok koordinátora, Dr. Némedi Erzsébet, élelmiszeripari stratéga, élelmiszermérnök, biotechnológus az Expedit Nodum K&F Ügynökség alapítója, valamint Matolcsy Miklós, projektfelelős az Alapérték Nonprofit Kft. részéről.
Szöllősi-Sebestyén Zita, a KSZGYSZ környezetvédelmi oktatás koordinátora áttekintést adott a Szövetség 2024. évi szemléletformáló tevékenységeiről, kiemelve a környezetvédelmi oktatás terén elért eredményeket. A 2025-ös tervek között szerepel a Zöldforgó Élményprogram folytatása, a Folyómentő Iskolák és a Kutatás Mindenkinek előadássorozata, a Kölcsönkapott Levegő új, harmadik sorozata, s a www.zoldprogramok.hu eseményoldal felfuttatása. 2024-ben több, mint 4000 gyereket ért el a Szövetség, 45 helyszínen és 9 projekt keretében.
Utána Bedő Károlyné bemutatta a Kutatók Éjszakája 2024-25 – Kutatás Mindenkinek ("Research2All") és pályaorientáció – projektet és annak jelentőségét, hangsúlyozva a pályaorientáció fontosságát, melyet a Szövetség több projekt keretében is folyamatosan szervez a zöldipar ismertségének növelése érdekében és várja tagjainak is jelentkezését az előadói pool-ba, ami publikusan is elérhető: https://tudastar.kszgysz.hu/eloadoink/
Ízelítő az idei Kutatók Éjszakájából:
Utána következett a Folyómentők Kézikönyve kötetbemutató. A kötetek összefoglalja azokat a - határokon átívelő - tapasztalatokat, kapcsolatrendszert, pedagógiai, ügyintézési/adminisztrációs módszertant, amelyet bárki elsajátíthat és hazájában “Tisza-nyelven” megvalósíthat, így létrejöhet a Folyómentő Iskolák Hálózata. Az első tankönyv a „Folyófelfedezés és folyó-örökbefogadás önkénteseknek és petmatrózoknak” szól, a témában “kezdőknek” alapvető környezeti, természetvédelmi elméleti ismereteket nyújt, amelyeket tanteremben és szabadtéren is el lehet sajátítani, játékos formában. Erre az ismeretanyagra építve a „Folyómentési alapismeretek és a műanyag műhely (MÜMÜ) foglalkozások petkalózoknak” című tankönyv már átvezet az elmélet és a gyakorlat összevetéséhez, a tanultak helyszíni megvalósításába és végül a „Folyó- és műanyagműveltségi, valamint hulladékcsökkentési gyakorlatok haladó petkalózoknak” című tankönyv pedig szinte már „képesítést” nyújt a folyómentő iskola, illetve az így létrejövő Hálózat további működéséhez, működtetéséhez.
Mindezeket kiegészíti a PET Kalóz hajónapló, amely a fejezetek hőseinek történetét, mint egy mesét foglalja össze, így akár otthoni olvasmányként, tanári közreműködés nélkül is élvezhető a diákok számára.
A tankönyvek már elérhetők a projekt honlapján, ahonnan térítésmentesen letölthetők – a Tisza-nyelvek mindegyikén.
Ezt követően Dr. Némedi Erzsébet osztotta meg „Fenntarthatósági Témahéten való előadói tapasztalatok” c. előadását, javaslatokat téve a jövőbeni események előadói szervezési részének fejlesztésére. Erzsébet a Témahét alatt egyedül tartott 13 helyszínen 23 osztály számára előadást az élelmiszeripar és a mezőgazdaság fenntarthatósági tudnivalóiról.
Az ülés második részében a 2025-ös év tervezése került előtérbe, amely során a következő témák kerültek bemutatásra:
Matolcsy Miklós az Alapérték Nonprofit Kft részéről bemutatta a 2025-ös Fenntarthatósági Témahét tervezett programjait és a kapcsolódó feladatokat, melyre a munkacsoport tagok számos kérdéssel és csatlakozási lehetőséggel reagáltak.
A 2025. április 7-11. között megrendezésre kerülő, jubileumi, 10. Kárpát-medencei Fenntarthatósági Témahét kiemelt témái: talaj és biodiverzitás, zöld energiaforrások, mesterséges intelligencia, hulladék, valamint tudatos fogyasztói magatartás és fogyasztóvédelem. Mind az iskolai, mind pedig az előadói előregisztráció megnyílt: https://www.fenntarthatosagi.temahet.hu/
Ezután következett a III. Országos Szemléletformálási Konferencia tervezése, amit a Szövetség 2025. április 8-ára tervez. A tematika összeállítása zajlik, január hónapban fordul a Szövetség a munkacsoport felé javaslattal, addig is várják az ajánlásokat, témajavaslatokat.
Az ülés végén a munkacsoport tagjai megtekintették a Szövetség közösségi komposztálóját és még sokáig beszélgettek az érintett témákról, felmerült kérdésekről.
Hamarosan folytatjuk.
Üdvözlettel és tisztelettel:
Iga Benedek alelnök és munkacsoportvezető, KSZGYSZ
Hankó Gergely ügyvezető, KSZGYSZ
https://kszgysz.hu/kornyezetvedelmi-kommunikacios-es-informaciotechnologiai-munkacsoport
Időpont: 2024. december 12. csütörtök, 09.00-11.00
Helyszín: KSZGYSZ iroda, Keleti Károly u. 11/A 1. emelet 4.
Tisztelt Munkacsoport Tagok,
2024. december 12-én, csütörtökön 09.00-11.00 óra között munkacsoport ülést tartunk a KSZGYSZ Tárgyalóban. Talán még sosem volt ennyit emlegetve és ennyire fókuszban a szemléletformálás. Ez számunkra is több lehetőséget nyit meg, több erőforrást igényel és nagyobb felelősséget is ró Szövetségünkre, munkacsoportunkra. Erre való felkészülésként, zárjuk közösen az évet és tervezzük meg együtt a 2025-öt!
Szeretettel várunk Mindenkit!
Tervezett program:
08:30 - érkezés, kávé, pogácsa, networking
A pontos érkezés érdekében érdemes tömegközlekedéssel jönni, annak pedig, aki autóval érkezik, az utcai helyek szűkössége miatt a Széllkapu mélygarázst ajánljuk (5 perc séta).
09:05 - Köszöntő, felvezető –
Iga Benedek alelnök és munkacsoportvezető, KSZGYSZ
Hankó Gergely ügyvezető, KSZGYSZ
09:15 - 11:00: Főbb témák átbeszélése
Főbb témáink:
- 2024. évi tevékenységek áttekintése – Szöllősi-Sebestyén Zita környezetvédelmi oktatás koordinátor, KSZGYSZ
- Kutatók Éjszakája 2024-25 – Kutatás Mindenkinek - “Research2All” és pályaorientáció – Bedő Károlyné társadalmi kapcsolatok koordinátora, KSZGYSZ
- Folyómentők Kézikönyve kötetbemutató – Szöllősi-Sebestyén Zita környezetvédelmi oktatás koordinátor, KSZGYSZ
- Fenntarthatósági Témahéten való előadói tapasztalatok - Dr. Némedi Erzsébet élelmiszeripari stratéga, élelmiszermérnök, biotechnológus, Expedit Nodum K&F Ügynökség alapítója
2025-ös év tervezése:
- 2025-ös Fenntarthatósági Témahét – Matolcsy Miklós projektfelelős
- III. Országos Szemléletformálási Konferencia 2025. április
Szervezőbizottság felállítása, programtervezés
- Tudástár és Zöldprogramok.hu népszerűsítése, Tudományos és Pályaorientációs előadók keresése
- Többutas csomagolások mcs-tal közös fogyasztói edukációs javaslatok kidolgozása (2025. tavasz)
Ha valakinek komplexebb programja, vagy bemutatandó anyaga van, kérem jelezze és beemeljük a témák közé!
Részvételüket kérem, itt jelezzék: https://form.jotform.com/243172908404051
Üdvözlettel és tisztelettel:
Iga Benedek alelnök és munkacsoportvezető KSZGYSZ |
Hankó Gergely ügyvezető KSZGYSZ [email protected] 06 20 383 6242 |
és
2024. január 11-én, a Környezetvédelmi szemléletformálás, kommunikáció és edukáció Munkacsoport megtartotta 2024. évi első ülését.
Időpont: 2024. január 11. csütörtök, 14.00-17.00
Helyszín: KSZGYSZ iroda, Keleti Károly u. 11/A 1. emelet 4.
A Munkacsoport 2023. március 7-i ülésére hibrid módon került sor és így 18 tagszervezet képviseltette magát. Hankó Gergely ügyvezető elöljáróban beszámolt azokról a szemléletformálást, viselkedésváltoztatást érintő projektekről, amelyekben részt vett és jelenleg is munkálkodik a Szövetség, tagjaink bevonásával.
Budapest, 2023. február 9. – Szövetségünk az Energiaügyi Minisztérium támogatásával, a Belügyminisztérium és az Országos Meteorológiai Szolgálat együttműködésével új szemléletformáló programot indít általános iskolások számára.
2022 tavaszán indult útjára a Körforgásos Gazdaság Technológiai Platform, amelynek célja: felgyorsítani Magyarország átállását a körforgásos gazdaságra.
Különleges Élménynap a kisiskolásoknak
Budapest, 2022. március 29. – Már több mint 26 ezer általános iskolás próbálhatta ki a ZöldForgó Élményprogram izgalmas, „zöld” játékait, és tanulhatott a klímaváltozásról, a túlfogyasztásról, az újrahasznosításról, energiapazarlásról és az élővizek szennyezettségéről modern, digitális formában.
A munkacsoport jelenlévő tagjai három napirendi pontot tárgyaltak meg:
- Stratégia partnerségek átgondolása (meglévő és lehetséges új partnerek)
- Szemléletformálási lehetőségek
- 2019-s kommunikációs elképzelések, ezek ütemezése
Időpont 2018.09.07. 10:00 óra
Helyszín: KSZGYSZ iroda, tárgyaló terme 10204 Keleti Károly utca 11/A 1. em. 4.
- 1. Munkacsoport megnyitása, a jelenlévők bemutatása
2018. január 10-én tartott megbeszélést a KSZGYSZ informatikai munkacsoportja. A több ülés eredménye az "Ajánlás környezetvédelmi szoftverekről" c. dokumentum, melyet ezúton közzéteszünk
Milyen környezetinformatikai szoftverben érdemes gondolkodni?
Észrevételek, javaslatok a KSZGYSZ informatikai Munkacsoportjától
Résztvevők:
- dr. Havas Ádám (Helion Kft.)
- dr. Varga József (IMSYS Kft.)
- Szücs-Winkler Róbert (Denkstatt)
- Markó Csaba (ASZEK/KSZGYSZ)
- Pál András (KSZGYSZ)