Az ülés előadói között szerepelt Iga Benedek, alelnök és munkacsoportvezető, Hankó Gergely, ügyvezető, Szöllősi-Sebestyén Zita, környezetvédelmi oktatás koordinátor, Bedő Károlyné, társadalmi kapcsolatok koordinátora, Dr. Némedi Erzsébet, élelmiszeripari stratéga, élelmiszermérnök, biotechnológus az Expedit Nodum K&F Ügynökség alapítója, valamint Matolcsy Miklós, projektfelelős az Alapérték Nonprofit Kft. részéről.
Szöllősi-Sebestyén Zita, a KSZGYSZ környezetvédelmi oktatás koordinátora áttekintést adott a Szövetség 2024. évi szemléletformáló tevékenységeiről, kiemelve a környezetvédelmi oktatás terén elért eredményeket. A 2025-ös tervek között szerepel a Zöldforgó Élményprogram folytatása, a Folyómentő Iskolák és a Kutatás Mindenkinek előadássorozata, a Kölcsönkapott Levegő új, harmadik sorozata, s a www.zoldprogramok.hu eseményoldal felfuttatása. 2024-ben több, mint 4000 gyereket ért el a Szövetség, 45 helyszínen és 9 projekt keretében.
Utána Bedő Károlyné bemutatta a Kutatók Éjszakája 2024-25 – Kutatás Mindenkinek ("Research2All") és pályaorientáció – projektet és annak jelentőségét, hangsúlyozva a pályaorientáció fontosságát, melyet a Szövetség több projekt keretében is folyamatosan szervez a zöldipar ismertségének növelése érdekében és várja tagjainak is jelentkezését az előadói pool-ba, ami publikusan is elérhető: https://tudastar.kszgysz.hu/eloadoink/
Ízelítő az idei Kutatók Éjszakájából:
Utána következett a Folyómentők Kézikönyve kötetbemutató. A kötetek összefoglalja azokat a - határokon átívelő - tapasztalatokat, kapcsolatrendszert, pedagógiai, ügyintézési/adminisztrációs módszertant, amelyet bárki elsajátíthat és hazájában “Tisza-nyelven” megvalósíthat, így létrejöhet a Folyómentő Iskolák Hálózata. Az első tankönyv a „Folyófelfedezés és folyó-örökbefogadás önkénteseknek és petmatrózoknak” szól, a témában “kezdőknek” alapvető környezeti, természetvédelmi elméleti ismereteket nyújt, amelyeket tanteremben és szabadtéren is el lehet sajátítani, játékos formában. Erre az ismeretanyagra építve a „Folyómentési alapismeretek és a műanyag műhely (MÜMÜ) foglalkozások petkalózoknak” című tankönyv már átvezet az elmélet és a gyakorlat összevetéséhez, a tanultak helyszíni megvalósításába és végül a „Folyó- és műanyagműveltségi, valamint hulladékcsökkentési gyakorlatok haladó petkalózoknak” című tankönyv pedig szinte már „képesítést” nyújt a folyómentő iskola, illetve az így létrejövő Hálózat további működéséhez, működtetéséhez.
Mindezeket kiegészíti a PET Kalóz hajónapló, amely a fejezetek hőseinek történetét, mint egy mesét foglalja össze, így akár otthoni olvasmányként, tanári közreműködés nélkül is élvezhető a diákok számára.
A tankönyvek már elérhetők a projekt honlapján, ahonnan térítésmentesen letölthetők – a Tisza-nyelvek mindegyikén.
Ezt követően Dr. Némedi Erzsébet osztotta meg „Fenntarthatósági Témahéten való előadói tapasztalatok” c. előadását, javaslatokat téve a jövőbeni események előadói szervezési részének fejlesztésére. Erzsébet a Témahét alatt egyedül tartott 13 helyszínen 23 osztály számára előadást az élelmiszeripar és a mezőgazdaság fenntarthatósági tudnivalóiról.
Az ülés második részében a 2025-ös év tervezése került előtérbe, amely során a következő témák kerültek bemutatásra:
Matolcsy Miklós az Alapérték Nonprofit Kft részéről bemutatta a 2025-ös Fenntarthatósági Témahét tervezett programjait és a kapcsolódó feladatokat, melyre a munkacsoport tagok számos kérdéssel és csatlakozási lehetőséggel reagáltak.
A 2025. április 7-11. között megrendezésre kerülő, jubileumi, 10. Kárpát-medencei Fenntarthatósági Témahét kiemelt témái: talaj és biodiverzitás, zöld energiaforrások, mesterséges intelligencia, hulladék, valamint tudatos fogyasztói magatartás és fogyasztóvédelem. Mind az iskolai, mind pedig az előadói előregisztráció megnyílt: https://www.fenntarthatosagi.temahet.hu/
Ezután következett a III. Országos Szemléletformálási Konferencia tervezése, amit a Szövetség 2025. április 8-ára tervez. A tematika összeállítása zajlik, január hónapban fordul a Szövetség a munkacsoport felé javaslattal, addig is várják az ajánlásokat, témajavaslatokat.
Az ülés végén a munkacsoport tagjai megtekintették a Szövetség közösségi komposztálóját és még sokáig beszélgettek az érintett témákról, felmerült kérdésekről.
Hamarosan folytatjuk.
Üdvözlettel és tisztelettel:
Iga Benedek alelnök és munkacsoportvezető, KSZGYSZ
Hankó Gergely ügyvezető, KSZGYSZ