Alapdokumentumok

Válasszon nyelvet

A Szövetség – 26 vállalkozás elhatározásából – az 1992. szeptember 2-án tartott Alakuló Közgyűlésen jött létre, Környezetvédelmi Szolgáltató Iparág Országos Szakmai Szövetsége néven, 47 vállalkozás csatlakozásával. A Szövetség szakmai érdekképviselet, közhasznú szervezet. A szakmai érdekképviseletet a környezet érdekeit szem előtt tartva végzi.

A szervezet tagságát környezetvédelmi szolgáltató cégek, tervező-szakértő cégek, e területen kutatási-fejlesztési tevékenységet végzők, vízellátás-csatornaszolgáltatásban, hulladékkezelésben, levegőtisztaság-védelemben, zaj és rezgés elleni védelemben, kármentesítésben stb. tevékenykedő cégek adják, beleértve e tevékenységekhez szükséges eszközök gyártóit és forgalmazóit is. Ma közel 260 tagcégünk van, a környezetvédelmi ipar szereplői. Társult tagjaink egyetemek, kutatóintézetek. Pártoló tagjaink a környezetvédelmet, a fenntarthatóságot kiemelten kezelő nagyvállalatok.

30 éves történetünk megenged egy áttekintést:

1995-ben született meg a törvény a környezet védelméről, amely deklarálta a környezetvédelem, és ezzel együtt az ezt szolgáló iparág fontosságát. Szövetségünk véleménye, javaslatai számos helyen visszatükröződnek a törvény szövegében.

Ebben az évben kezdtük meg a „Környezetvédelmi Tájékoztató” című kiadványunk készítését, amelyet ingyenesen juttatunk el az önkormányzatokhoz és tagjaink potenciális megrendelőihez. A kiadvány 2013-tól Környezetipari Évkönyvvé alakult, amely 2018-ig évente nyomtatott formában mutatta be a környezetipar aktuális helyzetét és tagjaink tevékenységét.

1998-ban Szövetségünk közhasznú szervezetté vált.

Ebben az évben hoztuk létre a XIR információs adatbázist, amely a mai napig segíti a hiteles szakmai információk nyilvános hozzáférhetőségét.

2000-ben szerveztük első – azóta minden évben megrendezett – munkaértekezletünket, amely egy-egy aktuális téma áttekintése mellett tagjaink személyes kapcsolattartását is szolgálja.

Ebben az évben változott szövetségünk elnevezése Környezetvédelmi Szolgáltatók és Gyártók Szövetségére (KSZGYSZ), ezzel is kifejezve a környezetvédelmi termékek (eszközök, berendezések, műszerek) gyártóinak fontos szerepét.

2001-ben tartottuk meg az első Országos Környezetvédelmi Találkozót, amelyet – néhány kivétellel – a farsangi szezonban minden évben megrendezünk, kötetlen találkozási lehetőséget adva a környezetipar és a környezetvédelmi állam- és közigazgatás szereplőinek. Ez alkalomból kerülnek átadásra a Szövetség által alapított „A környezet védelméért” díjak, amelyeket kimagasló környezetvédelmi tevékenységük elismeréseként vehetnek át a nyertes cégek, illetve magánszemélyek.

2002-ben jelent meg Szövetségünk „Etikai Kódex”-e, amelynek elfogadásával tagjaink kinyilvánítják azon céljukat, hogy szakmai tevékenységüket az etikai elvárásoknak megfelelve végzik.

Ez évben rendes tagja lettünk a brüsszeli székhelyű lobbi szervezetnek (FEAD). E mellett tagjai vagyunk az ISWA, az EWA és a NICOLE (https://nicole.org/) nemzetközi szakmai szervezeteknek.

2007-ben elindítottuk az innovatív környezetvédelmi technológiák exportját elősegítő KEXPORT programot, amely 2012-től mint KEXPORT Klaszter működik.

1995-2008 között Szövetségünk rendszeresen önállú standdal vett részt az ÖKOTECH környezetvédelmi kiállításokon.

2009-től kétévente önállóan szervezzük az ÖKOINDUSTRIA nemzetközi környezetvédelmi szakkiállítást.

2012-ben, a Szövetség 20 éves jubileuma alkalmából született meg a KSZGYSZ környezeti felelősségvállalási nyilatkozata, amelyet az új környezeti kihívásoknak megfelelően 2019-ben megújítottunk.

2016-ban életre hívtuk az ASZEK Akkreditált Szervezetek Klaszterét, amely a Nemzeti Akkreditálási Hatóság felállítása óta látja el az akkreditáltak érdekeinek képviseletét.

2019-ben az Etikai Kódexet kiegészítettük egy „Versenyjogi tájékoztató”-val, amelynek elfogadásával a Szövetség és tagjai vállalják, hogy működésük során betartják a tiszteséges piaci magatartásra vonatkozó uniós és a hazai követelményeket.

2020-ban indítottuk el a „Zöldállásportál”-t, amelyen díjmentes környezetipari álláskereső és álláskínáló lehetőségek mellett szakmai képzési lehetőségekről is tájékoztatást adunk.

2021-ben jelentettük meg a „Zöldgazdaság 2021” című online is elérhető kiadványunkat, összefoglalva a környezetvédelem terén jelentkező eredményeket és kihívásokat, trendeket. Terveink szerint a kiadványt tagjaink szakértelmére alapozva kétévente aktualizáljuk.

A Szövetség tagjainak bevonásával, széles körű szakmai és gyakorlati ismereteikre támaszkodva több hazai és nemzetközi, pályázati forrásból támogatott projektben vettünk és veszünk részt menedzser- vagy közreműködő szervezetként. Csak a 2022-ben is futó projektjeinket említve, kiemelkedőnek tartjuk a GINOP támogatással megvalósuló ágazati „Zöld munkaerőpiac” projektünket, az ITM (TIM) által támogatott „Zöldforgó Élménynap” iskolai szemléletformáló programunkat, valamint az INTERREG program keretében a PET Kupával közösen megvalósított Tid(Y)up nemzetközi folyótakarító vállalásunkat.

A Szövetség 30 éves fennállása, a szakmai tudása iránti folyamatos kereslet is igazolja az alapítók előrelátását, az akkor az alapszabályban meghatározott célok helytállóságát, amelyek a lényeget tekintve a mai napig nem változtak:

  • a környezet érdekeinek elsődlegessége;
  • a jogalkotókkal és a jogalkalmazókkal való, szakmailag megalapozott együttműködés;
  • a korrekt, nyilvános információ-áramlás;
  • a folyamatos műszaki, piaci, gazdasági és jogi tájékoztatás;
  • a tagok szakmai tevékenységének, innovációinak széleskörű ismertetése;
  • kooperáció a társadalmi, szakmai, államigazgatási szervezetekkel, kamarákkal, stratégiai partnerszervezetekkel;
  • aktív szerepvállalás a környezetvédelmi szemléletformálás, ismeretterjesztés és oktatás/nevelés terén;
  • politikai semlegesség;
  • etikus piaci magatartás.

Folyamatosan törekszünk arra, hogy bizonyítsuk az alapítók által megfogalmazott célt:

Az ÜZLET és a KÖRNYEZETVÉDELEM nem ellentétes egymással, a környezeti, gazdasági és szociális fenntarthatóság záloga a zöldgazdaság!

VELÜNK ZÖLDEBB!