
- Kategória: Hírek
2025. június 25-én tartotta soron következő ülését a KSZGYSZ Energiahatékonysági Munkacsoportja. A résztvevők áttekintették a 2015. évi LVII. törvény módosításának legfrissebb fejleményeit, és megerősítették a munkacsoport célját: a jövőben érdemi szakmai szereplőként kívánnak bekapcsolódni a jogszabályalkotási folyamatokba. A következő lépés a Katalógus (az LVII. törvény vhr.-je) előkészítésébe való becsatlakozás lesz.
A munkacsoportba továbbra is várjuk a KSZGYSZ-tagok csatlakozását.
Regisztráció: https://form.jotform.com/220893765256062

- Kategória: Hírek
2025. június 19-én megtartotta alakuló ülését a Környezetvédelmi Szolgáltatók és Gyártók Szövetségének újonnan létrejött Energiahatékonysági Munkacsoportja. Az eseményt Dr. Ágoston Csaba nyitotta meg, aki köszöntötte a résztvevőket, majd ismertette a Szövetség és annak munkacsoportjai működésére vonatkozó főbb tudnivalókat.
Az ülés során a tagok közösen meghatározták a munkacsoport működésének kereteit, célkitűzéseit és kiemelt fókusztémáit. A résztvevők egyhangúlag egyetértettek abban, hogy a jövőben edukatív tartalmakat kívánnak készíteni a KSZGYSZ tagjai számára az energetikai auditokra való felkészülés témakörében. A kapcsolódó programelemek kidolgozását a munkacsoport megkezdte.
A munkacsoport vezetője Tornyos Szabolcs, az nRise Consulting Kft. ügyvezetője lett.
A következő ülésre 2025. június 25-én 16:00 órától, online formában kerül sor.
A munkacsoportba bármely KSZGYSZ-tag csatlakozhat.
Regisztráció: https://form.jotform.com/220893765256062

- Kategória: Hírek
Legyen szó veteményesről, szőlőről vagy gyümölcsfákról, ha kertünket természetes módszerekkel szeretnénk gondozni és védeni a károsítóktól, akkor ebben hasznos segítséget nyújthat az Ökológiai Mezőgazdasági Kutatóintézet (ÖMKi) megújult növényvédelemi tudástára. Bár egyre többen művelik kertjeiket ökológiai módszerekkel, a vegyszermentes növényvédelem még a legelhivatottabb kertészeket is próbára teheti. Így nélkülözhetetlenek azok a növényvédelmi útmutató gyűjtemények, ahol célzottan nézhet utána a kertész egy-egy betegségnek vagy a kártevőnek. Ráadásul az ökológiai szemléletű növényvédelem alapja a megelőzés, amit gondos kerttervezéssel és egyéb, könnyen elvégezhető módszerekkel biztosíthatunk - ebben is segít a friss tudástár. A szelíd növényvédelmi megoldásokat alkalmazva kertünket úgy gondozhatjuk, hogy közben az élővilág sokféleségét is támogatjuk, ami még inkább örömére válhat a gondos kertésznek. A biológiai sokféleség mérésére most egy új közösségi kutatás is elindult a hazai lepkefajok megfigyelésével.
Csaknem tizenöt éve nyújt gyakorlati ismeretanyagot az ÖMKi az ökológiai művelést választó gazdáknak a kutatásai eredményein keresztül, amelyből a hobbikertészek eddig is gazdagon meríthettek. Számos olyan //www.youtube.com/@omki-okologiaimezogazdasag2369" data-ogsc="">videójuk és kiadványuk készült, amelyek a kiskertek művelői számára is közérthető növényvédelmi tippekkel szolgálnak. Most a megújult tudástárban gyűjtötték össze weboldalukon az ökológiai szántóföldi és a kertészeti növényvédelem témáit. Ez utóbbival a hobbikertészek munkáját is szeretnék támogatni.
„Ahogy a kutatási eredmények és tapasztalatok, úgy a tudástár is folyamatosan bővül. Abban bízunk, hogy az átfogó ismeretgyűjtemény segítségével egyre többen mozdulnak el a vegyszermentes kertművelés irányába.” - hívta fel a figyelmet a tudásgyűjteményre Dr. Drexler Dóra, az ÖMKi ügyvezetője.
„Videóinkkal és cikkeinkkel arra buzdítjuk a hobbikertészeket, hogy bátran vágjanak bele, és próbálják ki az ökológiai kertművelés módszereit. Bár az ökológiai gazdálkodás rendszerszemléletet és odafigyelést igénylő művelési módszer, a természettel való együttműködés meghozza gyümölcsét, érdemes elsajátítani az ismereteket, hogy magunknak és családunknak frissen szedett, tápláló biotermést tehessünk az asztalra!” - tette hozzá a szakember.
A webes témagyűjteményben megtaláljuk az olyan „klasszikus” kertészeti témákat, mint a gyomszabályozás, a komposztálás vagy a vízmegtartó talajművelés. Összefoglalókat olvashatunk a leggyakrabban felmerülő növényvédelmi témákban, legyen szó akár a csigákés a poloskák elleni védekezésről, vagy a dióburokfúrólégyről, cseresznyelégyről. A tudástár a gyümölcsfákat és a szőlőt művelő kertészeket sem hagyja cserben, a cikkekben fotóval illusztrálják a betegségeket és jó pár témáról videót is megnézhetünk. A szerzők külön cikkeket szenteltek például az alma, a csonthéjas gyümölcsök és a dió növényvédelmének; a különböző kultúrnövényeken kívül az évszakokra és az egyes betegségekre is rákereshetünk az oldalon.
Egy egészséges kertet gondozó biokertész számára elengedhetetlen, hogy odafigyeljen a biológiai sokszínűség támogatására és megőrzésére. Az ökológiai szemlélet alapelve, hogy miközben magunkat egészséges élelmiszerrel látjuk el, a környezetünk se lássa kárát tevékenységünknek, sőt, támogassuk a természetes ökoszisztémákat.
„Két éve a hazai pókok felmérésére indítottunk úgynevezett citizen science kutatást, most pedig egy nemzetközi felméréshez kapcsolódva bíztatjuk a kertkedvelő embereket, hogy figyeljék meg a környezetükben élő lepkéket és vegyenek részt a legújabb közösségi kutatásunkban a biológiai sokszínűség felmérésére!” - bíztatott a csatlakozásra Dr. Drexler Dóra.
A „Butterfly Survey 2025” lepke felmérés egy európai citizen science kutatás, amihez magyarországi önkéntes "kutatóktól" is várják az adatokat.
Akik szeretnék megismerni a hazai lepkefajokat és szívesen hozzájárulnának a saját megfigyelt területeikkel a kutatáshoz, azoknak a telefonra telepített Butterfly Count applikáció lesz a segítségére. Az applikációval rögzíthetjük és beazonosíthatjuk a megfigyeléseket: a lepkehatározóban jelenleg 141 hazai faj fotója szerepel. Az ÖMKi weboldalán pedig részletes magyar nyelvű leírás segít abban, miként érdemes rögzíteni az adatokat.
Minél többen számolják a lepkéket, annál megbízhatóbb következtetéseket tudnak majd levonni a szakértők az adatokból. A lepkék jó indikátorai az élőhelyek minőségének, beleértve a mezőgazdasági területekét is. Számos lepkefaj nagymértékben függ bizonyos tápláléknövények elérhetőségétől és a tájképi jellemzők, például sövények, fák vagy erdőszegélyek jelenlététől. A lepkék ezért érzékenyen reagálnak az élőhelyek minőségében, a földhasználat intenzitásában és a tájszerkezetben bekövetkező változásokra. Az adatok segítségével következtetni lehet arra, hogyan alakítják az agroökológiai gazdálkodási gyakorlatok a mezőgazdasági rendszereket. Ez pedig segíti a kutatókat abban, hogy tájékoztassák és kiigazítsák a biológiai sokféleség megőrzésére irányuló intézkedéseket Európa-szerte.

- Kategória: Hírek
A Diageo idén sem maradt a parton: 2025-ben újra részt vett a Tisza tavi folyótisztító akcióban, dolgozói pedig Csipes Tamara kajakozó buzdításával csónakba szállva gyűjtötték a szemetet, amely a jövő generációinak életterét veszélyezteti. Mindez a vállalat Call-Action elnevezésű hulladékmentesítési akcióprogramjának része, amely a cselekvő környezetvédelemre ösztönöz. Az üzenet világos: a társadalmi felelősség nem plakáthely, hanem verejtékes munka - vízen, ártéren, határokon átívelően.
A világ egyik vezető alkoholos italgyártó és -forgalmazó vállalata, a Diageo és partnerei valós társadalmi beavatkozást tettek le az asztalra az elmúlt években: Kárpátalján ökobuszokat indítottak, hulladékudvarokat fejlesztettek, és három év alatt 2000 tonna műanyagtól mentették meg a Tiszát. A legfrissebb állomás: a Tisza-tó, ahol a cég munkatársai saját kezűleg gyűjtötték a hulladékot a vízen. Nem azért, mert kellett. Hanem mert ezt jelenti valóban felelősnek lenni.
Tonnákban mérhető eredmény
A 2025-ös Tisza-tavi folyótisztító akció során a Diageo 100 fős csapata két nap alatt összesen 113 zsák hulladékot gyűjtött össze a tóból. A zsákok átlagosan 5,5–6 kilogrammot nyomtak, így a begyűjtött mennyiség jócskán meghaladta a 600 kilogrammot. A cég önkéntesei aktívan részt vettek a hazai vizek megóvásában, így társadalmilag is hasznossá téve csapatépítőjüket. Csipes Tamara, kétszeres olimpiai, kilencszeres világ- és tízszeres Európa-bajnok kajakozó is csatlakozott az eseményhez, hogy buzdítsa a munkavállalókat és személyes jelenlétével hangsúlyozza vizeink védelmének fontosságát: „Nem biztos, hogy mindenkinek komfortzónán belüli szemetet szedni, de igenis néha ki kell lépni ebből a kis buborékból, amiben élünk.”
„Büszkék vagyunk arra, hogy munkatársaink évek óta részt vesznek az önkéntes munkában, hisz a fenntarthatóság számunkra a tettekben nyer igazán értelmet. A valódi változásokban hiszünk – habár a támogatás fontos, de még fontosabb, ha mi magunk is cselekszünk. Gumicsizmát és kesztyűt húzva, vízre szállva kapunk igazán megdöbbentő képet arról, hogy mennyire súlyos probléma a folyók szennyezése. A zsákok átválogatásakor a műanyag palackok mellett, temérdek veszélyes hulladék, ruhadarab és számos mindennapi tárgy is volt, amelyek nemcsak a környezetet szennyezi, hanem emlékeztet minket saját felelősségünkre is. Ezek olyan képek, amiket nem felejtünk el; mély nyomot hagynak bennünk és cselekvésre ösztönöznek.” – tette hozzá Ábrahám Gergely, a Diageo kelet-európai vállalati kapcsolatok igazgatója, aki hangsúlyozta, hogy a természetes vizek védelme a régióban nem oldható meg határokon belül – közös gondolkodásra, infrastruktúrára, valódi együttműködésre van szükség. A Diageo társadalmi felelősségvállalásának kiemelt eleme a fenntarthatóság és a természetes vizek védelme. A Tisza-tavi szemétszedés szorosan kapcsolódik a 2022 februárjában életre hívott CALL-Action projekthez, mely kárpátaljai szervezetek összefogásával, a PET Kupa koordinálásával és a Diageo Zrt. anyagi támogatásával valósult meg.
A szemléletformálás ott kezdődik, ahol a hulladék keletkezik
A Call–Action hulladékmentesítési akcióprogram célja, hogy Ukrajnában és Magyarországon érdemi változást érjen el a műanyaggal szennyezett vízgyűjtő területeken. A Tisza, a Maros és a Latorca menti akció nemcsak a hulladék összegyűjtésére, hanem annak szakszerű feldolgozására is fókuszál, felismerve, hogy a szennyezés országhatárokon átnyúló probléma. A projekt példásan ötvözi a civil szervezeti tudást, a helyi közösségek aktivitását és a multinacionális szereplők anyagi és stratégiai támogatását. A megvalósításba bevont négy partnerszervezet (ungvári és beregszászi hulladékudvar, Zelenyi Varosh Egyesületet, Papilio Természet- és Környezetvédelmi Egyesület) közös munkájának köszönhetően bővült a hulladékkezelési infrastruktúra, új eszközök – például lakossági hulladékgyűjtő ökobuszok – kerültek forgalomba, és több mint harminc szemléletformáló eseményt tartottak a lakosság számára. A folyótisztítás csúcspontján a Papilio önkéntesei 1,5 tonna, főként PET-palackból álló hulladékot gyűjtöttek össze a Latorca egyik legsúlyosabban szennyezett, “plastic forest”-ként ismert szakaszán.
Három év, két ország és a fenntarthatóság nemzetközi csataterei
A CALL–Action projekt 2022-ben, az orosz–ukrán háború kezdetekor indult, és már a rajtnál komoly kihívásokkal szembesült: áramkimaradások, sorozások, légiriadók és a háború mindennapi realitása nehezítették a munkát. Ennek ellenére a csapatok kitartottak – mindez a közösség példás elköteleződését tükrözi. A Call–Action tehát nemcsak a környezetre gyakorol hatást, hanem közösségeket is épít – helyben és a vállalaton belül egyaránt. A főbb eredmények számokban:
- 2 kárpátaljai hulladékudvar infrastruktúrájának fejlesztése,
- több mint 2000 tonna hulladék eltérítése a folyótól,
- 30 lakossági szelektív hulladékgyűjtő konténer kihelyezése Ungváron és a környező településeken,
- 4 km Latorca partszakasz feltérképezése és 1,5 tonna hulladék kitermelése az ártérből,
- 30 esemény során több mint 2500 helyi lakos - zömében gyerekek – részvétele.
„A lakossági hulladékgyűjtés fejlesztése, folyótakarítás és szemléletformálás – ezek a fő pilléreink, de az évek során beigazolódott, hogy ez többről szól. Ha egy vállalat vagy egy iskola egyszer belekóstol ebbe a munkába, onnantól kezdve másként néz a folyóra, a műanyagra és saját felelősségére is.” – mondta Hankó Gergely, a PET Kupa Egyesület alelnöke.
Újabb célok
A kihívások ellenére a projekt túlszárnyalta a célkitűzéseit: a tervezett 690 tonna folyómenti hulladék helyett több mint dupláját sikerült eltéríteni. A Diageo támogatásával most egy újabb, másfél éves fázis veszi kezdetét, melynek célja további 1000 tonna hulladék begyűjtése, 10 új iskola bevonása, valamint még 10 km folyószakasz hulladékmonitoringja.

- Kategória: Hírek
A White Paper Consulting által első alkalommal megrendezett Budapest Biogas Summit-on 18 ország és több mint 100 vállalat képviselője vett részt, hogy megvitassa a biogáz és a biometán szerepét az energia átmenetben, valamint az iparágban rejlő lehetőségeket és kihívásokat.
Az előadók és a résztvevők egyetértettek abban, hogy a biometán napjaink megoldása a szén-dioxid-kibocsátás csökkentésében. Ez az egyik legolcsóbb módja annak, hogy elérjük az Európai Unió dekarbonizációs céljait. Nagy előnye, hogy a meglévő földgáz hálózat mindenféle módosítás nélkül használható szállításra. A biometán azonban drágább, mint a földgáz, ami azt jelenti, hogy kiszámítható állami támogatási rendszerre és megbízható jogi keretrendszerre van szükség az ágazat fejlesztéséhez.
„A biogáz több okból is stratégiai jelentőségű. Megbízható és időjárás-független energiaforrás, a mezőgazdaság és az energiaszektor együttműködésének alapja. Számos társadalmi és gazdasági előnyökkel jár és ez a legolcsóbb módja a RED III irányelvben meghatározott célok elérésének” – mondta Horváth Viktor, az energiaátmenetért felelős helyettes államtitkár. Elmondta, hogy a kormány pénzügyi és nem pénzügyi eszközökkel kívánja segíteni a biogáz- és biometán termelés felgyorsítását. A 40 milliárd forint keretösszegű új támogatási rendszert néhány héten belül jelenik meg.
„A biometán nem a csodafegyver, és nem fogja uralni az energiapiacot. Azonban az úgynevezett energia-trilemma minden kritériumának megfelel: fenntartható, biztonságos és megfizethető,”– mondta Horváth Ádám, a MOL-csoport új és fenntartható üzletágakért felelős alelnöke. Hangsúlyozta, hogy a MOL-csoportnak már vannak biometán beruházásai Magyarországon és Horvátországban, céljuk, hogy a biometán-értéklánc vezető szereplőjévé váljanak a kelet-közép-európai régióban.
Borsányi Zsolt, az MVM Partner - MVM Ceenergy igazgatója megjegyezte, hogy az MVM aktívan keresi a biometán előállítására irányuló, jövedelmező projekteket, de ezt számos bizonytalansági tényező hátráltatja. Hangsúlyozta, hogy az ágazat nem függhet kizárólag a támogatásoktól, és olyan modelleket kell kialakítani, amelyek mind a termelők, mind a fogyasztók számára fenntarthatóak.
Más előadók is egyetértettek abban, hogy a biometán fontos része a dekarbonizációnak, de nem lehet csak az energiabiztonság kontextusában beszélni róla. Ferencz I. Szabolcs, az FGSZ elnök-vezérigazgatója egy iparági felmérésre hivatkozva kiemelte, hogy a termelők válaszai alapján a 255 millió köbméternyi biometán-termelés reális cél 2030-ra. Ez jóval meghaladja a nemzeti stratégiában kitűzött célt. Azonban, még ha ez a viszonylag magas kitermelés meg is valósul, akkor is csak a magyar gázigény 2-3 százalékát fedezi.
A European Biogas Association (EBA) optimistább a biometán jövőbeli szerepét illetően. „Becsléseink szerint a biometán termelés 2040-re elérheti a 101 milliárd köbmétert, ami az európai gázüzemanyag-szükséglet 80 százalékát fedezheti” – emelte ki Anna Odina, az EBA szakpolitikai munkatársa.
A biogáz- és a mezőgazdasági szektor nem versenytársak. Szoros együttműködésre van szükség, hiszen a gazdáknak jelentős szerepük van a biogáztervek fenntartható alapanyagának biztosításában - emelte ki Bodnár Viktória, az IFUA Horváth és Társai ügyvezető partnere.
A biogáz és a biometán előállításának jelenlegi helyzete meglehetősen hasonló az Európai Unió valamennyi tagállamában, és minden ország ugyanazokkal a kihívásokkal néz szembe - mondta Tom Howes, az Európai Bizottság tanácsadója. Két fontos feladatot emelt ki: a keresleti oldal növelését célzó intézkedéseket, valamint a kutatás-fejlesztés támogatását, hogy új eljárásokat találjanak a meglévő alapanyagokkal történő termelés növelésére.
Lengyelországban nagy változások történtek a megújuló gázok terén, és az elmúlt két évben fontos jogszabályokat vezettek be. Jelenleg is a parlament előtt van egy tervezet, amely várhatóan nyáron készül el, és amely lehetővé teszi, hogy a befektetők 20 éves állami támogatásra pályázzanak - említette Michał Tarka, a Polish Biomethane Organisation (PBO) alapítója és főigazgatója.
Raluca Alexandra Covrig, a román Energetikai Munkaadók Szövetségének (FPE) közkapcsolati és kommunikációs igazgatója szerint Románia jelentős biogáz-potenciállal rendelkezik. A biogáztermelés 2025-ben várhatóan eléri a 23 megawattot, és a következő évtizedben az uniós átlag kétszeresére nőhet.
Ukrajna szintén a régió fontos szereplője. Az ukrán Bioenergia Szövetség becslései szerint a REPowerEU által 2035-re kitűzött 35 milliárd köbméteres biometán-céljának 20 százalékát Ukrajna biztosíthatja. Az ország legnagyobb előnye a hatalmas mezőgazdasági területe.
„Az üzemanyagszektor egyre zöldebb, a folyamat nem fordítható vissza, de időbe telik” – hangsúlyozta Zsótér Csaba, a MOL üzemanyag-üzletág vezető alelnöke. Szerinte a következő 10 évben a belsőégésű motorok fognak dominálni, de egyre több zöld komponens kerül majd be. Ez azt is jelenti, hogy nincs egyetlen megoldás a közlekedés dekarbonizálására, de vannak egymással versengő technológiák.

- Kategória: Hírek
Csoportmunka a FLEX-Sárazsadány fedélzetén
Kisköre, 2025. május 23. – Május 11-15. között a Kiskörei Folyómentő Központ adott otthont az első Nemzetközi Folyótisztítási Workshopnak, amely a Duna-menti országok közötti környezetvédelmi együttműködést erősítette. Az ötnapos rendezvényen hét ország diákjai vettek részt, akik elméleti és gyakorlati tudást szereztek a folyók megtisztításához szükséges legmodernebb módszerekről és technológiákról.
„A folyami hulladékszennyezés olyan probléma, ami jelenleg a Duna-medence vízerőműveinek több mint 90%-át érinti hátrányosan. Kulcsfontosságú, hogy ezzel a problémával a vízügyi létesítmények milyen technológiával és milyen hatékonysággal küzdenek meg. Örülünk annak, hogy Kisköre egyre több nemzetközi figyelmet kap – alig egy hónapja német egyetemista csoportnak mutattuk meg a folyami hulladékkezelési gyakorlatunkat, most pedig egy össz-dunai folyómentő képzésnek adhattunk színteret.” – mondta Fejes Lőrinc kiskörei szakaszmérnök (Közép-Tisza-vidéki Vízügyi Igazgatóság - KÖTIVIZIG).
A workshop résztvevői kerékpárokkal közlekedtek a helyszínek között.
A workshop az Interreg Duna Régió program, Aquatic Plastic projekjének keretében, az Európai Unió és a Magyar Állam támogatásával valósult meg. A rendezvény megnyitója és záróeseménye a KÖTIVIZIG kiskörei szakaszmérnökségének panorámatermében zajlott, ahonnan lélegzetelállító kilátás nyílt a Tiszára, a Tisza-tóra, valamint a Kiskörei vízlépcső előtti, gyakran kialakuló folyami hulladéktorlaszra.
„Az ilyen képzések teszik lehetővé, hogy a Tisza-medencében kialakult jó gyakorlatok, úgy mint az érdekelt felek bevonása és a velük való folyamatos egyeztetés vagy a Folyómentő Iskolahálózat, más országokban is alkalmazásra kerüljenek.” – hangsúlyozta Bitter Zsuzsanna, a PET Kupa Egyesület elnöke.
Szabó Csaba (SONAR) a vízi folyótisztítás kihívásairól tart előadást.
A workshop gyakorlati elemei a FLEX-Sárazsadány nevű, bodrogi kompból kialakított úszó közösségi térben és kiállítótérben zajlottak. A résztvevők terepgyakorlatok keretében hajós folyótisztításon vettek részt, megismerkedtek a KÖTIVIZIG által alkalmazott professzionális folyótisztító eszközökkel, és elsajátították a PET Kupa által kidolgozott közösségi hulladékgyűjtési-, valamint folyami hulladékszelektálási módszertant is.
A képzés során az Aquatic Plastic co-creation módszertana segített a gyors ismeret átadásában
„A PET Kupa jó gyakorlatait élesben sajátították el a diákok. Saját szemükkel láthatták a KÖTIVIZIG vízminőség védelmi kárelhárítási munkáját, a saját maguk által gyűjtött folyami hulladék pedig a kezük alatt alakult át tartós és hasznos használati tárgyakká – sőt, még egy PET hajót is építettek a saját kezükkel.” – emelte ki Molnár Attila Dávid, a workshop vezetője.
Montenegróból érkezett diák a folyami műanyagból készült Plasztikkajakot próbálja ki.
A workshop, összhangban az Aquatic Plastic projekt célkitűzéseivel, egész sor megoldást vonultatott fel a folyami hulladék költséghatékony és fenntartható kezelésére. A bemutatott módszerek közé tartoznak a PET Kupa HYDR és KRKN river litter skimmer (folyófelület lefölöző) megoldásai, amelyek a folyó sodrásának irányát használják ki a lebegő hulladék eltérítéséhez.
Munkában a folyómentők által KRKN (kráken) névre keresztelt, alternatív folyami hulladékkezelési megoldás
A rendezvényen több, a folyami műanyagszennyezés és tisztítás terén jártas szakember tartott előadást, naprakész szakmai tudást és a nemzetközi jó gyakorlatok megismerését biztosítva a résztvevők számára. A részletes program innen tölthető le.
A workshopon előadott Stefan Trdan folyó- és tengertisztítási szakember is (IWRS, Szlovénia)
“A petkalózok – KÖTIVIZIG partnerségével végzett - munkájának eredménye a Tisza-tavi PET Kupa, amit idén rendeznek meg 6. alkalommal, és ez az éveken át tartó közös erőfeszítés adja az alapját ennek a nemzetközi workshopnak is, ahol a jövő nemzetközi folyótisztítási szakembereinek képzése kezdődik el” - mondta Lovas Attila igazgató (KÖTIVIZIG).
Csoportfelvétel a Kiskőrei vízerőmű előtt
“A PET Kupa öt éve foglalkozik folyótisztítási akciók koordinátorainak képzésével. Ez a munka eddig csak országhatárokon belül zajlott, de mint tudjuk, a folyók, és a szennyezés, nem ismernek határokat. Ez a workshop újabb lépést jelent a Duna térség környezetvédelmi együttműködésének erősítésében, és fontos szerepet játszik a fiatal generációk környezettudatosságának növelésében.” - mondta Hankó Gergely, a KSZGYSZ ügyvezetője, a workshop társszervezője.
Csoportmunka a FLEX-Sárazsadány fedélzetén
A workshopról készült kisfilmet itt lehet megtekineteni: https://www.youtube.com/watch?v=90fvKQAsvSg
A nemzetközi workshop októberben folytatódik, amikor az egyetemi diákok után a nemzetközi környezetvédelmi és folyószennyezési szakemberek látogatnak el Kiskörére. Az Aquatic Plastic projekt keretében folytatódik a tiszai kerekasztalok sorozata is, ami szintén októberben a hazai szakemberek számára lesz fontos találkozó, hogy a Tisza-medence folyóinak hulladékmentesítése minél gyorsabban megtörténhessen.
A workshop résztvevői a saját kezükkel gyűjtött folyami műanyaggal
Szöveg: Istenes Anna (KSZGYSZ), Bőhm Sára (PET Kupa Egyesület)
Fotók: Molnár Vanda, Silimon Emese, Bőhm Sára

- Kategória: Hírek
Írta: Bitter Zsuzsanna
Ízlelgessük ezt a számot. 2000 tonna. 2.000.000 kg. Ennyi hulladékot térített el a CALL-Action projekt az elmúlt három év során a Tiszától. A projekt kárpátaljai szervezetek összefogásával, a PET Kupa koordinálásával, a Diageo Zrt. anyagi támogatásával valósult meg.
Hogyan jött össze ez az őrületesen nagy szám? Hiszen egy-egy PET Kupa versenyen 10-15 tonna hulladékot tud összegyűjteni több száz tapasztalt petkalóz egy heti fáradhatatlan ártértakarítás során. És egyáltalán mit jelent az, hogy "eltéríteni"?2022 februárjában azzal a céllal indult - az akkor még csak 2 évre tervezett projekt - hogy Kárpátalján, azaz a Tisza forrásvidékén csökkentsük a hulladéktermelést, ami potenciálisan a folyóba kerülne. A kezdeményezést CALL-Action projektnek neveztük el, mely magába foglalta az újrahasznosítható hulladékok szakszerű feldolgozását, kárpátaljai hulladékkezelő telephelyek infrastrukturális fejlesztését, hulladékmonitoring és folyótakarítás lebonyolítását, valamint a társadalmi érzékenyítést.
Hulladéksziget a város melletti Latorca-parton. Munkács, Ukrajna, 2023
A vállalások teljesítésébe 4 helyi partnert vontunk be. Az ungvári és beregszászi hulladékudvart, a környezeti neveléssel foglalkozó ungvári Zelenyi Varosh Egyesületet, valamint az önkéntesekkel folyótisztításokat megvalósító civil szervezetet, a Papilio Természet- és Környezetvédelmi Egyesületet. Ők együttesen olyan programot valósítottak meg, amely során sikerült érzékenyíteteni a lakosságot a folyószennyezés súlyossága és megoldási lehetőségei területén, lehetőséget adtak a lakossági hulladék újrahasznosítható frakciójának helyes elhelyezésére és újrahasznosítására, valamint monitorozták a Latorca folyó árterét és kitakarítottak egy fokozottan szennyezett területet.
A hulladékudvarok vezetői, Ruslan Shvarts és Viktor Buchynskyy fejlesztették telephelyük infrastruktúráját, hulladékgyűjtő konténereket helyeztek ki lakótelepeken, iskolákban, közterületeken, valamint növelték szállítási kapacitásukat. A projekt keretében beszereztek bálázó- és présgépeket, targoncát, teherautót. Innovatív megoldás is született: az ökobusz, amely lakossági hulladékgyűjtés céljából menetrendszerűen keres fel forgalmas városi csomópontokat, ahol átveszik a szatyorban hozott PET-palack hulladékot.
Hulladékgyűjtő ökobusz munka közben. Ungvár, Ukrajna, 2023
A szemléletformálási tevékenységek során Anna Sabadosh és kollégái Ungváron és a környező településeken több mint 30 eseményt szerveztek, többek között szelektálási workshopokat, nyári táborokat kisiskolásoknak szóló foglalkozások és egyetemi kurzusok keretében.
A projekt eddigi 3 éve alatt több mint 2500 fő sikerült bevonni 4 és 60 éves kor között. Kapcsolatba kerültek ukrán belső menekültekkel, akiknek a - sok esetben segélycsomagokkal érkező - csomagolási hulladékok megfelelő újrahasznosításáról adtak át ismereteket.
Ökooktatás a legkisebbeknek. Ungvár, Ukrajna, 2025
Míg a fenti tevékenységek a hulladék folyóba kerülését előzték meg, addig a projekt részét képezte a folyótisztítás is, melyet alapos hulladéktérképezés előzött meg. A Papilio önkéntesei 4 km-es szakaszon mérték fel a hulladékszigeteket, majd 2024 augusztusában a Nagydobronyi Horgásztanya környezetében meg is tisztították a csak “plastic forest”-ként emlegetett Latorca árteret. Több mint 1,5 tonna hulladékot gyűjtöttek össze, amelynek 80%-a PET-palack volt.
PET-palack rengeteg a Latorca árterében. Nagydobrony, Ukrajna, 2024
Az önkéntesek egy nap alatt 1,5 tonna hulladékot gyűjtöttek.
A hulladék folyótól való eltérítése tehát azt jelenti, hogy azokon a felvízi területeken gyűjtjük be a lakosságtól az újrahasznosítható hulladékot, ahol a - néhol teljes mértékben - hiányzó hulladékgazdálkodási szolgáltatások miatt az nagy valószínűséggel a folyóparton kötne ki. Illetve ott gyűjtjük össze, ahol még koncentráltan rakja le a folyó, tehát kis területen nagy mennyiségben, és még nem terítette szét - kilométerek százain át - a lassúbb sodrású alvízen, az ártéri erdőkben.
A CALL-Action projekt 2022-ben az orosz-ukrán háború kitörésével egyidőben indult. Az eltervezett megvalósítást a valóság a feje tetejére állította. Áramszünetben kellett dolgozni a telephelyen, légiriadó közben tartottak oktatást környezeti nevelő partnereink, valamint az egyre csökkenő férfi munkaerő következtében nők rakodták a PET-bálákat. Beregszászi partnerünket tavaly év végén besorozták, így nemcsak a települési hulladékmenedzsmentért, hanem partnerünkért, barátunkért is aggódunk. A telephely üzemeltetését távollétében 73 éves édesapja látja el.
A beregszászi hulladékudvar helyettes vezetője. Ukrajna, 2025
Ennek ellenére a projekt indulásakor kitűzött 2 éves célt, miszerint 690 tonna hulladék folyótól való eltérítését vállaltuk, végül túlteljesítettük: több mint a dupláját sikerült elérnünk. Ennek következtében a projektet támogató Diageo Zrt. újabb másfél éves projektszakasz indítását kezdeményezte, melyben továbbra is a PET Kupa Egyesület a koordinátor és felel a stratégia kidolgozásáért. A cél újabb 1000 tonna hulladék elérése, további 10 iskolában történő szemléletformálási tevékenység és további 10 folyamkilométernyi hulladékmonitoring a Latorca mentén.
CALL-Action projekt keretében kihelyezett lakossági szelektív gyűjtőszigetek. Ungvár, Ukrajna, 2024
A 3 éve futó CALL-Action projekt eredményei számokban:
- 2 kárpátaljai hulladékudvar infrastruktúrájának fejlesztése,
- több mint 2000 tonna hulladék eltérítése a folyótól,
- 30 lakossági szelektív hulladékgyűjtő konténer kihelyezése Ungváron és a környező településeken,
- 4 kilométer Latorca partszakasz feltérképezése és 1,5 tonna hulladék kitermelése az ártérből,
- 30 szervezett esemény során több mint 2500 helyi lakosnak - zömében gyerekeknek - adta át folyóvédelmi üzenetét.
A projekt céljáról, eseményeiről, de még az ökobusz mentrendjéről is információt ad a projekt weboldala, mely ukrán és angol nyelven érhető el.
Rövid összefoglaló videó a projekt szemléletformáló eredményeiről:
Rövid összefoglaló videó a projekt hulladékgazdálkodási eredményeiről: