
- Kategória: Hírek
A korábbi évekhez hasonlóan idén is nagy munkába fogott az Ökológiai Mezőgazdasági Kutatóintézet (ÖMKi) csapata, hogy májusban bio paradicsompalánták kerülhessenek a vásárlókhoz. A Föld napján egy új tájfajtával üzennek a biológiai sokféleség megőrzéséért. Kutatótevékenységük egyik eredményeként, immáron hetedik éve munkálkodnak azon, hogy minél több hobbikertész és háztáji gazdálkodó ültethesse el kertjében a méltán népszerű, hazai tájfajta paradicsompalántákat. Most azoknak is érdemes résen lenni, akik a korábbi években vásárolt palántákból magot fogva már a saját tájfajtáikat termesztik a kertben, ugyanis idén új fajta palánta kerül az üzletek polcaira: a Herencsényi tájfajta paradicsom.
Nincs is jobb annál, mint amikor a kiskertben frissen szedett, illatos paradicsomot ehetünk a reggeli szendvics vagy rántotta mellé. Ugyanakkor az elmúlt években egyre nagyobb divatja lett a házi paradicsomlevek és szószok, vagy akár a házi ketchup készítésének is, amihez érdemes a szaporább, nagyobb termésű fajtákat beszerezni. Az Ökológiai Mezőgazdasági Kutatóintézet immáron hetedik éve működik együtt a Lidl Magyarország áruházlánccal annak érdekében, hogy a hazai tájfajta paradicsompalánták minél szélesebb körben elérhetőek legyenek. A diszkontlánc célja, hogy az együttműködés által is hozzájáruljon a hazai termelők támogatásához, a biodiverzitás megóvásához és a fenntartható gazdálkodás népszerűsítéséhez. Idén a Nemzeti Fajtajegyzékbe újonnan felvett Herencsényi, befőző típusú tájfajta paradicsom is felkerül az áruházlánc polcaira, hogy a gondos eltevésnek köszönhetően, egész télen egészséges, tápanyagokban gazdag, ízletes paradicsomlevet ihasson és paradicsomszószt ehessen a család. Érdemes kipróbálni, hiszen az óriási, lédús terméseket érlelő tájfajta nagyszerű ízvilágával frissen fogyasztva is a család kedvencévé válhat.
A közönségkedvenc koktél sem maradhat el
A zsámboki Orsiherba Biokert március óta neveli és gondozza a májusban polcokra kerülő biopalántákat, így a Herencsényi mellett az évről évre nagy közönségkedvenc Máriapócsi koktél tájfajtát is, hogy minden vásárló a szívének kedves növényt vihesse haza a kertjébe. A népszerű, folytonnövő koktélparadicsom a kert ideális lakója. Erős szára és gyors növekedése, gombabetegségekkel szembeni kiváló toleranciája és folyamatos termésérése a kezdő kertészeknek is garantált sikerélményt nyújt. Koktél méretű bogyói miatt friss fogyasztásra ajánlott. A fajta üde, fiatalosan telt édességével, finom illatával és tetszetős alakjával az egyik kiemelt alapanyaga lehet a nyári és őszi ételeknek.
Nevelj Te is tájfajtát!
A paradicsom tájfajták termesztésének nagy előnye nemcsak az, hogy különleges szín- íz- és alakgazdagsággal ajándékoznak meg bennünket, hanem az is, hogy belőlük magot fogva, a következő évben már a saját palántánkat nevelhetjük. A tájfajták természetes és emberi szelekció útján létrejött populációk, amelyek magjait elvetve fenntartjuk a széles genetikai készlettel rendelkező kultúrnövényeket, a hazai kertészeti múlt fennmaradt értékeit, egyúttal az alkalmazkodás kulcsát a gyorsan változó környezetünkhöz.
Hogyan neveld a Herencsényi tájfajtát?
Akár másfél-két méter magasra is megnövő, középerős növekedésű fajta, a növény erős szárai folyamatosan képzik a hónaljhajtásokat az érés kezdetéig. Mivel a termés átlagos súlya elérheti akár a fél kilogrammot is, így érdemes a növényt támrendszerre vezetni és két szárra metszeni.
A fejlett palánták kiültetésétől számítva a virágzás június közepére-végére esik, majd az érés kezdete szabadföldön július végére, főérése augusztus közepére tehető. A növény gondozásánál figyelni kell a megfelelő környezeti feltételekre, ellenkező esetben a növény a virágokat elrúghatja. A termés lapított gömb alakú, nagy méretű, vékony héj jellemzi, amely egyrészt ideálissá teszi a befőzéshez, ugyanakkor könnyen el is repedhet. Száraz időben a repedések beforrnak és nem okoznak gondot a paradicsom felhasználásánál, nedves időjárásban viszont érdemes figyelni, mert a megrepedt bogyó gyorsan rothadásnak indulhat.
A Herencsényi tájfajta paradicsombogyóit óvatosan kell a rekeszbe helyezni és egy sorban kell tárolni, hogy a nyomódásra érzékeny, puha, lédús termések kevésbé sérüljenek. Érdemes szedés után azonnal fogyasztani vagy feldolgozni. Megfelelő termesztési körülmények között (megfelelő ültetési távolságok, támaszték, jól átszellőztethető lombozat) toleráns a fitoftórára és a paradicsom alternáriás betegségére.
A sokszínűség harapható
Kultúrnövényeink, genetikai változatosságuk elvesztésével párhuzamosan, sérülékennyé válnak az éghajlatváltozás egyre szélsőségesebb és kiszámíthatatlanabb hatásaival szemben. A tájfajták, melyek természetes és emberi szelekció útján létrejött populációk, sokszínűségükkel lehetővé teszik az alkalmazkodást a folyamatosan változó környezethez, időjáráshoz és piaci igényekhez. Genetikai erőforrást jelentenek egy jövőállóbb, helyi adottságokhoz igazodó, a gazdák függetlenségét biztosító, fenntartható mezőgazdasági modell megvalósításához, és nem utolsó sorban a gasztronómiai kínálat és a mindennapi étrend gazdagításához is hozzájárulnak.
Az öko paradicsompalánták sikerét olyan elismerések dicsérik, mint a Highlights of Hungary helyezés, amellyel a zamatos paradicsomok a legkiválóbb hazai kezdeményezéseket bemutató projektek közé kerültek, valamint az agrárszakma elismerése, OMÉK Hagyomány és Innováció Díj az Agrárgazdaságban kitüntető címe 2021-ben.

- Kategória: Hírek
A tavaszi vetések idején egyre több helyen alkalmazzák a hazai termelők azokat a speciális magkeverékeket, amelyek nyárra virágzó rétként óvják és táplálják a talajt a szőlő sorközeiben, a gyümölcsösökben, vagy akár a szántóterületek szegélyében. Borvidékeink általában hegyvidéken találhatóak, ahol kiemelkedő jelentőségű a talajtakarás szerepe az erózió elleni védekezésben. A fajgazdag, honos fajokból álló növénytakaró azonban nemcsak az erózióvédelemben segíthet, hiszen kedvelt élőhelye azoknak a hasznos ízeltlábúaknak, amelyek képesek egyes kártevőktől megóvni a szőlőt. Az Ökológiai Mezőgazdasági Kutatóintézet (ÖMKi) 2012 óta vizsgálja, hogy miként hat a virágos sorközök kialakítása a szőlőművelésre és a gyümölcstermesztésre. Legújabb kutatásukban azt is dokumentálták, hogyan befolyásolja a hat növényfajból álló, úgynevezett Élő Sorköz magkeverék, - az általa létrehozott talajtakaró aljnövényzet által -, a kórokozók megjelenését.
Az élőhelyek sokszínűbbé tétele és a tudatos gondoskodás a talaj önmegújító képességéről közismerten hozzájárul a sikeres mezőgazdasági termeléshez. Ezért a hazai szőlőművelés és gyümölcstermesztés gyakorlatában is egyre több kutatás foglalkozik az élőhelyteremtési és talajápolási gyakorlatok hatásainak számszerűsítésével. Az ÖMKi kutatói arra keresik a választ, hogy milyen fajösszetételű sorközvetésekkel lehet a leghatékonyabban segíteni a talajvédelmet, a vízmegtartást és a hasznos ízeltlábúak megtelepedését a szőlőültetvényekben, kifejezetten a mai, egyre szélsőségesebb időjárási körülmények között. A kutatások egy része a sorközök apró, ízeltlábú élőlényeire fókuszál: a kutatók számszerűsítik a biológiai sokféleségüket, kitérnek továbbá a szőlőtőkéken előforduló kártevők és hasznos ízeltlábúak vizsgálatára is.
Az ízeltlábúak között és a rájuk épülő táplálékhálóban számos olyan faj található, melyek közel nélkülözhetetlen ökoszisztéma-szolgáltatást nyújtanak, például beporzó, lebontó vagy hasznos ragadozó tevékenységüknél fogva. Számos tanulmány mutatta már ki a különböző élőhelyfoltok – mint például a sorköztakaró növényzet – kedvező hatását a területre jellemző ízeltlábú-együttes minőségi és mennyiségi összetételére nézve. Ahol a sorközvetések, mint hasznos élőhelyfoltok növelni tudják az ültetvényekben kialakuló ízeltlábúak faj- és egyedszámát, ott természetvédelmi, de növényvédelmi, növényegészségügyi szempontból is profitálhat a gazda.
Mit mutatnak a legfrissebb kutatási eredmények: hogyan hat a kártevők és kórokozók megjelenésére a sorköztakaró növényzet?
Az ÖMKi kutatói az elmúlt években (2021-2024) összesen hat helyszínen – három Eger környéki és három Tokaj környéki szőlőben – értékelték a hat (ÖMKi Élő Sorköz) és 19 növényfajt tartalmazó magkeverékekből létrehozott virágos sorköztakaró sávok teljesítményét, összevetve őket a spontán növénykelést tartalmazó (kontroll) sorközökkel. Olyan hasznos ízeltlábúakat felvételeztek, mint a katicabogarak, fátyolkák, zengőlegyek, pókok, parazitoid darazsak, házi- és vadméhek. A kártevők közül elsősorban az amerikai szőlőkabóca állományát mérték fel a szőlőtőkéken, hiszen ez a faj terjeszti a szőlő aranyszínű sárgaságát okozó kórokozót, a Flavescence dorée névre hallgató fitoplazmát.
A kutatók azt tapasztalták, hogy mind a hat és 19 fajos vetésekben nagyobb számban fordultak elő a pókok, zengőlegyek és parazitoid darazsak. A házi- és vadméhekből négyszer-ötször több volt ezeken a területeken, a vadméhek fajszáma pedig dupla annyi volt, mint a spontán vegetációt tartalmazó részeken.
A szőlőtőkéken vizsgálva az ízeltlábúakat, a kutatók megállapították, hogy egyes hasznos csoportok száma magasabb volt, így például a zöldfátyolkák tojásai 50%-kal nagyobb mennyiségben fordultak elő az Élő Sorközös területek szőlőtőkéin, mint a kontroll terület szőlőlevelein. Azt is megállapították, hogy egyes kártevők, mint például az amerikai szőlőkabóca a hat fajos (Élő Sorköz) vetésben kisebb számban volt jelen a lombozaton.
„Kutatási eredményeink alapján egy jól beállított sorköztakaró növényzettel egyes ragadozó csoportok egyedszáma megnövelhető a szőlőtőkéken, és valószínűleg ennek következtében a szőlőkabóca, valamint általánosságban a kabócák kisebb egyedszámban lesznek jelen a lombozaton. Ennek azért is örülhetünk, hiszen így feltehetőleg lassíthatjuk a kabócák által terjesztett szőlőbetegség, az aranyszínű sárgaság terjedését.” - mondta el az eredményekről Dr. Mezőfi László, az ÖMKi projektvezető kutatója.
A növénybetegségek közül 2023-ban különösen nagy gondja volt a szőlészeknek a peronoszpórával, a levelek 15-20 %-án voltak fertőzésre utaló tünetek. A kutatók e fertőzöttség tekintetében átlagosan 3%-kal kisebb értékeket mértek az Élő Sorköz magkeverékkel vetett sorközökben. A magyarázat abban keresendő, hogy az élő növényi gyökerek és a kevesebb bolygatás miatt nagyobb a talaj felső rétegének biológiai aktivitása, így feltehetőleg itt hamarabb bomlanak le azok a növényi részek, amin a peronoszpóra kórokozója áttelelne. Ennek hatására a következő évben csökkenhet a fertőzés esélye a vetett sorközökben.
Hallgasd meg Dr. Mezőfi Lászlónak, az ÖMKi projektvezető kutatójának a témában tartott előadását az Eger Wine Meet-up konferencián!
Nélkülözhetetlen beporzók
A szőlő esetében a beporzó élőlények támogatásának főleg természetvédelmi és a fajokat megőrző, ökológiai jelentősége van, hiszen a szőlő beporzásában a rovaroknak kicsi a szerepe. Azonban a rovarok beporzó tevékenységére jobban támaszkodó gyümölcsfajoknál sokkal inkább felértékelődhet a virágos sorköztakaró aljnövényzet ezen funkciója: például az alma esetében a vadméhek fajgazdagságának növekedésével nő a megporzás sikere is, ami akár termésmennyiség-növekményben is megmutatkozhat.
Fontos azonban tudatosítani a termelőkben, hogy a virágos sorköztakarás alkalmazásakor a növényvédelmi beavatkozásokat is „beporzóbaráttá” kell alakítani. Az átgondolatlan rovarölő szeres kezelésekkel ugyanis pont az ellenkezőjét érnénk el annak, amit szeretnénk. A sokfajú, évelő talajtakaró növényzet alkalmazása így válik belépővé a fenntartható szőlőművelés teljes rendszere felé.

- Kategória: Hírek
A Green Policy Center konferenciát szervez "Jövőálló épületek" címen, a HuGBC szakmai részvétele mellett.
Mi adja a rendezvény aktualitását?
2024 őszén jelent meg Magyarország új NEKT-je, illetve a HuGBC részéről az építési ágazat zöldítésére vonatkozó Zéró Karbon Útiterv 2050 Magyarország című dokumentum. Idén pedig a Szociális Klímaterv és egy új nemzeti épületfelújítási stratégia előkészítése várható a kormányzat részéről, illetve zajlik az Energiahatékonysági Kötelezettségi Rendszer felülvizsgálata és megnyíltak felújítási támogatások is. A Green Policy Center és szakmai résztvevőként a HuGBC mindezen fejleményeket szakértők segítségével vitatja meg.
Milyen témákkal foglalkoznak az előadások és panelbeszélgetések?
- épületfelújítás és támogatása,
- környezettudatos építés.
Mikor és hol lesz a rendezvény?
2025. április 15., kedd, 13.00 - 17.00
MagNet Ház, Hamvas terem (1062 Budapest, Andrássy út 98)
Program:
Az eseményre regisztrálni az alábbi űrlap kitöltésével lehet. A regisztráció határideje: 2025. április 14., 17.00.

- Kategória: Hírek
Értékelhető eredményekkel valósult meg a Tisza-forrását és egyes szakaszait érintő – határokon átnyúló - környezetvédelmi projekt, mely a folyótakarításon és történelmi emlékhely renoválásán túl, iskolai ismeretterjesztő órákat, foglalkozásokat is tartalmazott. A Nemzeti Együttműködési Alap támogatásának köszönhetően a Színes Tartályok Egyesület, a Tiszta Út Alapítvány és Francz Béla dolgozott együtt, hogy „Szép, szőke szerelmünk, a Tisza” tiszta is maradjon.
A 2024. áprilisában indult projekt fő helyszíne a kárpátaljai Yasina (Kőrösmező) járás és környéke volt, ahol a mesés természeti kincsek sokasága között a Fekete-Tisza forrása is található. A magyarországi PET Kupával szorosan együttműködő civil szervezetek most is követték azt a közösen meghatározott célt, mely szerint a folyók tisztaságát szó szerint a „forrástól az óceánig” kell megóvni, tisztán tartani és szükség esetén megtisztítani.
Így történt ez most is, hiszen a projekt részeként a historikus jelentőségű Tisza-forrás és környéke is átvizsgálásra és ezt követően alaposan kitakarításra került, illetve az emlékhely is felújítása is megtörtént. Ezen felül a területen még két további folyótakarító akció valósult meg, összesen 23 köbméter hulladéktól megszabadítva a folyót. Az így begyűjtött hulladék válogatását követően ebből kb. 16 köbméter hasznosításra is alkalmas hulladék volt, így a folyami hulladék közel 70%-a gazdaság körforgásában maradhatott.
![]() |
![]() |
A kapott támogatásnak köszönhetően a Tisza folyótakarítása mellett a környék iskoláiban 15 ismeretterjesztő, környezetvédelmi óra került megtartásra, ahol közel 300 gyerek vehetett részt a természeti erőforrások védelmének fontosságáról és a helyes hulladékkezelésről, keletkezésük megelőzéséről szóló foglalkozásokon.
Érdekes párhuzam, hogy miközben a magyar EU-elnökség alatt levezényelt puszani műanyagegyezményről szóló tárgyalásokon (UN Plastic Treaty) nem sikerült a globális megállapodásig eljutni, az uniós álláspontban azért megjelent a PET Kupa által szorgalmazott törekvés, miszerint az eddigi óceánközpontú megközelítés mellett a figyelem a legnagyobb „szállítószalagokra”, vagyis a folyókra is terjedjen ki. A folyóvizek monitorozása és a velük kapcsolatos közvetlen beavatkozás elősegíthetné, hogy a műanyagszennyezés rajtuk keresztül ne jusson el a tengerekig, óceánokig. Ezért kulcsfontosságú az olyan szervezetek, mint a Tiszta Folyó, Tiszta Víz és a Színes Tartályok Egyesület munkája, mert nekik köszönhetően is csökken a folyókat, tengereket érő terhelés. Ennek bizonyítéka a nemrég megjelent az EU partvidéki makroméretű hulladékok trendjéről szóló jelentés (EU Coastline Macro Litter Trend report), mely megállapította, hogy a partvidékeken a 2,5 cm-nél nagyobb hulladékdarabok mennyisége 29%-kal csökkent 2015 és 2021 között! Az EU partjainál az egyszer használatos műanyaghulladék mennyisége (SUP) 40%-kal sikerült csökkenteni.
#tisztatisza #boldogbodrog #derűsduna
Friss információkért érdemes követni a Tiszta Folyó, Tiszta Víz Facebook oldalát: https://www.facebook.com/profile.php?id=100037219368477
A program a Nemzeti Együttműködési Alap támogatásából valósul meg.
Fotók: Tiszta Folyó, Tiszta Víz; PET Kupa és Kovács Domokos Péter
HÁTTÉR
A Folyómentő teherautó c. dokumentumfilmből már jól ismert Béla évek óta azon dolgozik, hogy a Fekete- és a Fehér-Tisza tisztán megkezdett útja, a több ezer éve életet, élelmet, kultúrát, pihenést, szerelmet adó folyó visszanyerje méltó megbecsülését. A háború újabb és újabb kihívásokat és nehézségeket gördít hősünk elé, amit két utánkövető epizóddal igyekezett megörökíteni a PET Kupa filmes stábja. Ez az „Egy folyómentő Ukrajnában” (1. rész; 2. rész) epizódokon keresztül ismerhető meg.
Az évek óta tartó folyótakarítások, a szemléletformálás, a szelektív hulladékgyűjtés rendszerének kiterjesztése és a folyamatos lobbitevékenység a folyóvédelem érdekében immáron 11 éve a PET Kupa kitartó munkájának köszönhetően elismert, nemzetközi jó gyakorlattá vált. E pályázat mellett több projekt is párhuzamosan dolgozik a fenti célokért (pl. Call-Action 2; Aquatic Plastic; Hulladékmentes Tisza), segítve mindazokat, akik a Tiszta Tiszáért, Dunáért, Bodrogért, Krasznáért, Borzsáért, Drináért dolgoznak.
További információk:
Hankó Gergely
kuratóriumi tag
Tiszta Út Alapítvány
[email protected]

- Kategória: Hírek
A harmadik, és egyben utolsó CEE2ACT bioeconomy műhelymunka 2025. március 17-én, 9:00–14:00 között kerül megrendezésre az Európa Pontban!
A CEE2ACT projekt célja, hogy támogassa a közép- és kelet-európai országokat a körforgásos bioeconomy stratégiák és cselekvési tervek kidolgozásában alulról építkező megközelítéssel. E támogatás egyik fontos eleme a közös jövőkép és ütemterv (Roadmap) kialakítása.
Ez a workshop fontos mérföldkő lesz, amely összehozza a Magyar Bioeconomy Fórum tagjait és további kulcsfontosságú szereplőket, hogy közösen alakítsuk ki Magyarország CEE2ACT Nemzeti Bioeconomy Útitervét.
Véleménye és szakértelme elengedhetetlen a magyar bioeconomy irányának meghatározásában. Amennyiben nem tud személyesen részt venni, kérjük, biztosítsa, hogy szervezete képviselve legyen az eseményen egy kolléga vagy munkatárs részvételével.
A regisztrált résztvevők előzetesen megkapják a Bioeconomy Útiterv tervezetét.
Részvételi szándékát az alábbi linken keresztül tudja megerősíteni: LINK. CEE2ACT regisztrációs űrlap – Harmadik workshopunk Magyarországon (a kitöltés csupán néhány percet vesz igénybe).
Regisztráljon legkésőbb március 10-ig.

- Kategória: Hírek
GREENESGAGE 2025 – A zöld elkötelezettség díja
További információk és oldal elérhetősége:
https://greengage.pphmedia.hu/
A környezettudatos vállalati működés ma már alapkövetelmény, így minden cég számára elengedhetetlen, hogy működését a szűkebb és tágabb társadalmi és természeti környezete figyelembevételével alakítsa. Ebből a megfontolásból folytatja a PPH Media a GREENGAGE versenyét, immáron GreenESGage néven, amely az idei évtől az ESG (Környezetvédelmi, Társadalmi és Vállalatirányítási) szempontokkal is bővül a négy főkategóriában jelentkező vállalati projektek értékelése során.
A verseny célja, hogy felismerje és bemutassa azokat az eredményes vállalatokat, akik Magyarországon fenntarthatóan, kiemelt figyelemmel, "öko-tudatosan" és környezetkímélően gyártanak innovatív termékeket, nyújtanak szolgáltatásokat, vagy támogató fejlesztéseikkel és folyamataikkal hozzájárulnak a piac zöldítéséhez. Az ESG kiterjesztésével a GREENESGAGE verseny nemcsak a környezeti szempontokat emeli ki, hanem a társadalmi felelősségvállalást és a vállalatok áttekinthetőségét is, ezáltal támogatva a fenntartható fejlődést.
A PÁLYÁZÓK KÖRE, NEVEZÉSI FELTÉTELEK
Pályázni a 2021. január 1. és 2024. december 31. között, Magyarországon megvalósult projektekkel lehet. Korábbi Greengage versenyen leadott pályaművekkel abban az esetben lehet nevezni, ha a megvalósult projekt azóta új részeredménnyel bővült. A versenybe nevezhet minden Magyarországon tevékenykedő cég vagy szervezet, mely ellen környezetvédelmi szempontból jogerős ítélet szabálysértési eljárásban nem született az elmúlt 5 évben.
NEVEZÉSI DÍJAK ÉS HATÁRIDŐK
A nevezési díj tartalmazza: a nevezési anyagok részvételét a versenyen, a professzionális, szakmai zsűri bírálatát, illetve a PPH Média kommunikációs csomagját, melyben a PPH Média platformjain megjelenést biztosítunk.
NEVEZÉSI HATÁRIDŐK: 2025. március 10. /március 17. /
utolsó esély nevezési határidő március 20.
Egy kategóriába érkező pályamű nevezési díja a nevező cég 2024. évi árbevételének mértékétől függően az első nevezési határidőig:
- Kisvállalkozások 0-1 Mrd árbevétel között: 114.000 Forint + ÁFA/nevezés
- Közepes méretű vállalkozások 1-5 Mrd árbevétel között: 150.000 Forint + ÁFA/nevezés
- Nagyvállalatok 5 Mrd feletti árbevétel: 180.000 + ÁFA/nevezés
KATEGÓRIÁK:
Négy főkategória:
A) Új és megújított termékek: Ebben a kategóriában olyan teljes mértékben, vagy részben Magyarországon gyártott termékeket és termékcsomagolásokat várunk, amelyek hozzájárulnak a fenntarthatóság és a környezetvédelem növekedéséhez.
1.) étel-ital jellegű termékek
2.) szépség és divat termékek
3.) egészségügy és wellness
4.) elektronikai, technológiai eszközök
5.) autó, gépjármű, egyéb közlekedési termék
6.) ipari, építőipari termék
7.) egyéb tartós fogyasztási cikkek
8.) egyéb
B) Szolgáltatások: Ebben a kategóriában a szolgáltatások környezetvédelmi szempontból megújult, fejlesztett folyamatait várjuk.
1.) államigazgatás
2.) egészségügyi fejlesztések
3.) turizmus
4.) sport, rekreáció
5.) szórakoztató ipar
6.) IT, technológiai szolgáltatások
7.) pénzügyi szolgáltatások
8.) logisztika, raktározás, kiskereskedelem
9.) egyéb
C) Folyamatok: Ebben a kategóriában az ipari, mezőgazdasági és egyéb szektorok gyártási, előállítási technológiák egyes részének környezetvédelmi szempontból megújult, fejlesztett folyamatait várjuk.
1.) energiatakarékos megoldások
2.) fenntartható logisztika
3.) hulladékgazdálkodási fejlesztés
4.) újrahasznosítás
5.) karbonlábnyom csökkentése
6.) vízfelhasználás csökkentése
7.) egyéb
D) Támogató eszközök: Ebben a kategóriában azokat a vállalati megoldásokat várjuk, melyek a vállalat - vagy a támogatott intézmény napi működésében elősegítik a zöld megoldásokat és gondolkodást.
1.) edukációs projektek
2.) HR eszközök
3.) kommunikációs megoldások
4.) zöld rendezvények
5.) technológiai megoldások
6.) egyéb

- Kategória: Hírek
2023. július 1-től a MOHU MOL Hulladékgazdálkodási Zrt. felelős a hazai hulladékgazdálkodási rendszer környezeti és gazdasági szempontból is fenntartható működtetéséért, amelynek része a figyelemfelhívás a házhoz menő és elkülönített szelektív hulladékgyűjtésre. Közös cél, hogy egyre több hulladék kerüljön a szelektív gyűjtőkbe, a hulladékudvarokba és kihelyezett gyűjtőedényekbe és ezáltal egyre kevesebb maradék kerüljön a vegyes, kommunális kukába. A hasznosítható hulladékok helyes szelektálásával Te is hozzájárulhatsz ahhoz, hogy megóvjuk természeti kincseinket, és tiszta, környezetbarát országot, felelősségteljes társadalmat építsünk. Ebben segítenek az alábbi tájékoztatók, plakátok, útmutatók.
Az a tapasztalatunk, hogy még mindig sok a „Mit és hova?” kérdés és az információhiány, ezért reméljük ezekkel a letölthető, nyomtatható kiadványokkal sikerül tovább szélesíteni a környezettudatos lakosok körét.
Tudj meg többet a honlapon! https://mohu.hu/mit-hova-dobjak